6. mesiac vývoja bábätka – Čo dokáže polročné dieťa?

Autor: Paula

Na ceste k prvým narodeninám má už vaše bábätko polovicu za sebou. 6-mesačné dieťa je o dosť viac živšie, než tomu bolo doteraz. Reaguje na svoje meno, snaží sa komunikovať s okolím, zdokonaľuje sa v pohybe. Čo všetko už dokáže dieťa vo veku 6 mesiacov?

 

6-mesačné dieťa

Ak mamička doteraz svoje bábätko výlučne kojila, práve vek 6 mesiacov je vhodný čas na prvé príkrmy. Bábätká na umelom mliečku môžu začať s príkrmami už skôr. Pre 6-mesačné dieťa je typické, že všetko, čo uchopí do rúk, vkladá ihneď do úst. Je to nielen preto, že predmety takýmto spôsobom skúma a spoznáva, ale aj kvôli prvým zúbkom, ktoré sa stále viac a viac hlásia o slovo. V tomto veku sa už bábätko pretáča z chrbátika na bruško a niektoré detičky sa vedia pretočiť už aj naspäť z bruška na chrbátik. Deti sa v tomto veku už môžu začať aj plaziť, alebo stavať na štyri a hojdať sa na kolienkach.

V polohe na chrbátiku bábätko dvíha nôžky a chytá si kolená, pršteky na nohách si dokáže dať do úst. Pomaličky sa snaží sadať si. Ak sa má o čo oprieť, priťahuje sa do sedu. Ešte to však samo nedokáže. Dieťa sa naučí posadiť sa z polohy na štyroch, pričom obidve nožičky mu budú smerovať dopredu. Kým to nevie, nepokladajme ho do sedu, nie je to pre jeho chrbticu správne ani zdravé.

6-mesačné dieťa

Čo dokáže 6-mesačné dieťa

Oči polročného dieťatka už vedia zaostrovať a rozoznávať farby. Pri načahovaní sa za predmetmi a pri úchope dieťa začína používať palec. Dokáže si podávať veci z jednej rúčky do druhej. Keď sa vidí v zrkadle, naťahuje ruky za svojim odrazom. Stále viac a viac sa zaujíma o okolitý svet, „rozpráva sa“ s hračkami a ľuďmi navôkol. Usmieva sa, keď ho niečo teší, rozlišuje tón hlasu, rozumie významu slova nie.

Pre 6-mesačné dieťa je vhodné, ak mu rodičia hovoria pohybové básničky a riekanky. Dieťatko sa pri takejto hre naučí, čo bude nasledovať. Ide o básničky ako Ťap, ťap, ťapušky, alebo Kolo, kolo mlynské. Zapojte do toho rôzne gestá rúk – tlieskanie, ťapkanie, lúskanie, rôzne pohyby… Polročné bábätko veľmi rado sleduje iné deti pri hre, najmä tie staršie, ktoré ho svojou hrou vedia poriadne zaujať. Ak má vaše bábätko staršieho súrodenca, určite ste si to už všimli.

Výška a hmotnosť 6-mesačného dieťaťa

Dieťatko rastie rýchlym tempom. Priemerná hmotnosť chlapca vo veku 6 mesiacov je 7900 gramov. Polročné dievčatko váži v priemere 7300 gramov. Priemerná výška dieťatka v tomto veku sa pohybuje v rozmedzí 65 – 74 cm.


Čo bude nasledovať ďalej? Prečítajte si, aký bude 7. mesiac vývoja bábätka.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť