8. mesiac vývoja bábätka

Autor: Paula

Bábätko rastie a rýchlym tempom ide neustále dopredu vývoj jeho zručností. Ľudí si už vyberá, niektorí sú mu sympatickí, iných môže odmietať, alebo sa ich môže báť. Čo dokáže 8-mesačné dieťa?

8-mesačné dieťa

V polohe na brušku už 8-mesačné bábätko nevydrží dlho, pretože je silno motivované dosiahnuť na vzdialenú hračku, alebo posunúť sa bližšie k mame. Z bruška sa teda už začína stavať na štyri. Spoznáva členov rodiny, reaguje na známe predmety. Začína si uvedomovať, že už je samostatnou bytosťou mimo svojej mamy, z čoho pramení aj separačná úzkosť, ktorá sa práve v tomto období môže objaviť.

8-mesačné dieťa

Čo dokáže 8-mesačné dieťa

Bábätko je v 8. mesiaci už veľmi pohybovo zdatné a obratné. Dokáže už sedieť samé s rovnou chrbticou a bez toho, aby sme ho držali. Štvornožkuje a zdvíha sa (držaním sa o niečo) do vzpriameného kľaku. Keď sa už dokáže pohybovať po byte, jeho hlavným pôsobiskom sa stáva najmä kuchyňa, kde otvára zásuvky a vyberá z nich všetok obsah, aby ho preskúmalo. Dopredu ide aj vývoj reči, bábätko si džavoce dvojslabičnými slovami, ako napríklad ma-ma, ba-ba, pa-pa. Dieťatko už môže dokonca skúšať napodobňovať zvuky zvieratiek v detských knižkách.

 

8-mesačné dieťa si už začína uvedomovať špecifické vlastnosti jednotlivých predmetov. Kým doteraz sa so všetkým hralo rovnako (chytilo predmet, dalo do úst, pustilo ho) v tomto mesiaci už inak zaobchádza napríklad s drevenou kockou, inak s hrkálkou, inak s čistou plienkou či detskou fľašou.

8-mesačné dieťa

Jedálniček 8-mesačného dieťaťa

Základom stravy je pre 8-mesačné dieťa naďalej materské mlieko alebo umelé mlieko, ako aj zeleninový príkrm z rôznych druhov zeleniny. Jedlo už bábätku v tomto veku nemusíme zakaždým dohladka zmixovať, ale bude stačiť, keď mu jeho porciu popučíme vidličkou, alebo nakrájame na malé kúsky.

V tomto veku môžeme do stravy dieťaťa zaradiť biele jogurty so živou mikroflórou. Jogurty by mali byť nesladené. Smotanové jogurty či termixy dieťaťu nedávajte, pretože môžu obsahovať rôzne dochucovadlá, sladidlá alebo stabilizátory.

Večer dieťaťu môžeme podávať kašu, medzi mamičkami sú obľúbené najmä ryžová kaša, pohánková a ovsená kaša, kukuričná kaša alebo krupica. Pozor však na čas, kedy kašu dieťatku dávame, nemalo by to byť tesne pred spaním, ale aspoň 1 – 1,5 hodiny pred uložením do postieľky. V opačnom prípade môže byť bábätko prejedené a môže ho v noci bolieť bruško.


Čo bude nasledovať? Prečítajte si viac o tom, aký bude 9. mesiac vývoja bábätka.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť