Dovolenková lekárnička – toto by vám nemalo chýbať

Autor: spokojná mama

Leto predstavuje obdobie oddychu a pre mnoho rodín aj cestovanie do vytúžených dovolenkových destinácií. Popri oblečení, nafukovačkách a opaľovacích krémoch majú predovšetkým mamičky vo zvyku venovať osobitú pozornosť aj samostatnému zoznamu s názvom „dovolenková lekárnička“. Čo všetko si so sebou vziať, aby vás nič neprekvapilo a zároveň ste nemali zbytočne plnú tašku liekov?

 

Predchádzajte najčastejším problémom

Medzi problémy, ktoré zvyknú bežných dovolenkárov potrápiť patria úpal a problémy s trávením. Pri problémoch s trávením sa pritom nemusí jednať len o pokazené jedlo, akoby vám mohlo spočiatku napadnúť. Dovolenka pre väčšinu z nás automaticky znamená aj extrémne zvýšený príjem cukru a u dospelých aj príjem alkoholu a nezdravej stravy.

Toto všetko spôsobuje redukciu prospešných baktérií a narušenie črevnej mikroflóry. Nasadením probiotík už dva týždne pred dovolenkou a následným užívaním počas dovolenky môžete prípadným tráviacim ťažkostiam do značnej miery predísť. Okrem toho, že vám probiotiká pomôžu pri trávení potravy, pozitívne vplývajú aj na vašu imunitu a zneškodňujú patogénne baktérie.

 

 

Dovolenková lekárnička

V súčasnosti sa už dajú mini verzie dovolenkových lekárničiek aj kúpiť, a to v peknom a praktickom cestovnom balení. Zväčša obsahujú len základné položky pre ošetrenie drobných poranení akými sú napríklad odreniny. Vaša dovolenková lekárnička by však mala okrem leukoplastov a obväzov obsahovať aj lieky, a to ideálne tie, na ktoré ste v rodine zvyknutí a viete, že vaše deti s ich požívaním nebudú mať problém. Čo všetko by teda mala obsahovať vaša dovolenková lekárnička?

Lieky, ktoré obvykle užívate (alergia, vysoký tlak, lieky na srdce či cukrovku)

Nevoľnosť pri cestovaní – Kinedryl

Drobné poranenie – náplasti a obväzy, prípadne čistiaci sprej na rany v menšom balení

Bolesť hrdla –  jediné voľne predajné antibiotikum vo forme cmúľacich pastiliek je Dorithricin – vhodný je pre dospelých a deti od 6 rokov

Horúčka – Paralen, Panadol,  alebo Acylpyrin

Hnačka, zlé trávenie –  čierne uhlie, Smecta,  alebo Tasectan (obľúbené kvapky Hylak sa už prestali vyrábať)

Pálenie záhy – Gaviscon, Maalox, Rennie,

Uštypnutie hmyzom – Fenistil gél

Ďalšie lieky by ste si mali zbaliť v závislosti od vášho zdravotného stavu. Ak napríklad patríte k ženám, ktoré sú náchylné na opakujúce sa vaginálne mykózy, pribaľte si jeden z voľnopredajných gélov s obsahom kyseliny mliečnej určený na pomoc pri liečbe daných problémov.

Lieky nenechávajte v horúcom priestory kufra. Uchovávajte ich na tmavom a suchom mieste. Pred požitím konkrétneho lieku si nezabudnite prečítať príbalový letáčik.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť