Kam s deťmi na Spiši

Autor: Paula

Dovolenka na Slovensku je vždy dobrý nápad. Naša krajina je rozmanitá, každý jej kúsok má čo ponúknuť.  Región Spiš je rázovitý kraj, kde nájdete miesta aj na relax, aj na turistiku v krásnej prírode, aj na cyklovýlety, ale tiež zvieratká, detský svet, hrad či skanzen. Kam s deťmi na Spiši? Máme pre vás prehľad miest, ktoré si rozhodne netreba nechať ujsť.

 

Región Spiš

Jeden z najznámejších regiónov na Slovensku má pre vás pripravených množstvo zaujímavostí a zážitkov. Spiš je obkolesený až štyrmi národnými parkami – Pieniny, Slovenský raj, Tatranský národný park a Národný park Nízke Tatry. Zahŕňa okresy Gelnica, Spišská Nová Ves a Levoča. Táto časť našej krajiny ponúka vyžitie pre všetky vekové kategórie.

 

Spišský hrad

Nad Spišskou kotlinou sa vo výške 634m vypína jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Spišský hrad dokladuje, ako sa vyvíjala architektúra v období od 12. do 18. storočia. Jeho návšteva je skvelým tipom na rodinné vyžitie, prechádzku a kultúru. Opevnenie, nádvorie, hradná brána, románska brána, horný hrad, pôvodné gotické a renesančné obytné budovy… všetko tu dýcha históriou a tajomnom. K hradu vedie turistický chodník so žltou značkou z lokality Sivá Brada. Ide o nenáročnú turistiku, ale zaberie vám niečo cez 3 hodiny, preto je vhodná skôr pre väčšie deti a tínedžerov.

Ak chcete ísť priamo k hradu, môžete zaparkovať na bezplatnom parkovisku pod hradom, ktoré je vzdialené asi 10 minút cesty k bráne. Za ňou je pokladňa, kde si zakúpite vstupenky na hrad. Kráčať budete po asfaltovej ceste, avšak priamo v areáli hradu je priestranstvo dláždené kameňmi, preto kočík nechajte radšej doma alebo v aute. Z parkoviska vedie jedna skratka prudko do kopca. Síce sa zadýchate, ale ušetríte si množstvo času. Za zmienku stojí aj aplikácia Spišský hrad, ktorú si môžete stiahnuť do mobilu a využiť ju ako sprievodcu.

Foto: spisskyhrad.sk


Turzovské jazero

V časoch Rakúsko – Uhorska bolo toto jazero známe ako Turzovské kúpele. Išlo o známe a veľmi vyhľadávané miesto, kde sa schádzala celá monarchia, ale aj bežný ľud. Jazero nájdete asi tri kilometre od mesta Gelnica uprostred krásnej prírody. V nadmorskej výške 450 – 600 metrov ležia dve jazerá, voda ktorých je čistá a priezračná, ako voda tatranských plies. Kúpeľný dom v súčasnosti funguje ako reštauračné a ubytovacie zariadenie. Nachádza sa tu aj tretie, Spodné jazero, ktoré využívajú rybári.

Ak si tu chcete urobiť zastávku na svojich potulkách Spišom, vezmite si so sebou napríklad aj špekačky, môžete si opekať na jednom z viacerých ohnísk, ktoré sa tu nachádzajú. Alebo si pri vode urobte piknik. Pre deti je k dispozícii ihrisko.

Foto: kosiceregion.com

 

Tomášovský výhľad

Hľadáte tip, kam s deťmi na Spiši na turistiku? Vydajte sa na jedno z najnavštevovanejších miest Slovenska. Národný park Slovenský raj sa pýši Tomášovským výhľadom, z ktorého uvidíte dolinu Bieleho potoka, Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a keď je pekné počasie dokonca aj Vysoké Tatry.

Trasa, ktorá vedie na Tomášovský výhľad, je nenáročná, takže ju určite zvládnu aj deti a príležitostní turisti. Môžete sa vydať z Čingova po žltej značke, ktorá vás do cieľa dovedie približne za jednu hodinu. Kratšou je trasa zo Spišských Tomášoviec, odkiaľ vedie zelená turistická značka. Miernym stúpaním po lúke a cez les sa dostanete až k výhľadu.

Foto: npsr.sk

Ľubovniansky hrad

Hrad Ľubovňa, ktorého história sa začala písať na konci 13. storočia, patrí spolu so skazenom pod hradom Ľubovnianskemu múzeu. Baroková brána, renesančná veža, renesančná bašta či historická expozícia vo vnútri hradu zaujme deti i dospelých. Každoročne sa tu organizujú nevšedné podujatia, ktoré sú skvelým zážitkom aj pre rodiny s deťmi. Konajú sa tu hradné slávnosti, výchovno – vzdelávacie aktivity pre deti, koncerty, prezentácia poľovníkov na Hubertových slávnostiach, nočné prehliadky hradu a mnoho ďalších zaujímavých podujatí.

Foto: hradlubovna.sk

 

Kam s deťmi na Spiši? Nevynechajte Spišskú Novú Ves

Mesto Spišská Nová Ves vás určite očarí. Je tu množstvo kultúrnych pamiatok, historických budov, atrakcií pre rodiny s deťmi, najväčšie šošovkovité námestie v strednej Európe a krásna príroda. Metropola Spiša je vstupnou bránou do Slovenského raja. A nielen to.

Najvyššia kostolná veža na Slovensku

Na námestí v centre Spišskej Novej Vsi sa nachádza Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý vás už na prvý pohľad upúta svojou výškou. Jeho veža je totiž s výškou až 87 metrov najvyššou vežou na Slovensku, ktorá je zapísaná aj v Knihe slovenských rekordov. Keď už tu prídete na výlet, nenechajte si ujsť výhľad z veže. Vyšliapete si 155 schodov, ale stojí to za tú námahu. Naskytne sa vám výhľad na mesto a okolie, ale aj panorámu Vysokých Tatier. Okrem toho si vo vnútri veže prezriete najvyššie položenú zvonicu a jej päť zvonov s priemermi od 92 až do 206 centimetrov. Vstupenky si zakúpite v Turistickom informačnom centre.

Foto: spisskanovaves.eu

ZOO Spišská Nová Ves

Pri prehliadke mesta Spišská Nová Ves s deťmi sa určite zastavte v tamojšej zoologickej záhrade. V apríli 2024 oslávila už 35 rokov, za ten čas prešla rekonštrukciou a modernizáciou. Dnes tu nájdete vyše 500 zvierat a 130 druhov, kontaktnú ZOO pre deti, detské ihrisko s množstvom preliezačiek, skákací hrad, lanovú dráhu Monkeyland, jazero s kačkami a labuťami, ktoré prídu až k vám, reštauračné zariadenia s možnosťou občerstvenia, cukráreň, loďky, a mnoho ďalšieho. Dospelý platí vstupné 4€, detský lístok je v cene 2€. Dieťa do 3 rokov za návštevu ZOO neplatí.

Detský svet Alex

V Spišskej Novej Vsi nájdete aj jeden z najväčších detských parkov na Slovensku. V interiéri na ploche 1 200 m2 sa vaše deti zabavia a vybláznia dosýta. K dispozícii tu majú tobogany, šmýkačky, guličkové bazény, trampolíny, autodráhu a mnoho ďalšieho. Nachádza sa tu časť pre väčšie deti, i pre tie maličké. A kým sa vaše deti budú hrať, môžete si posedieť pri šálke kávy, čaju,  pri limonáde alebo si celá rodinka môžete objednať jedlo v reštaurácii, ktorá sa nachádza priamo tu. Po zakúpení vstupeniek na recepcii pôjdete do šatne, kde si do skrinky odložíte svoje veci. V celom areáli detského sveta je zakázané chodiť v topánkach, ale ani bosých vás dnu nepustia. Ak teda cez leto prídete v sandáloch, nezabudnite si so sebou vziať do tašky ponožky.

Foto: alexpark.sk

Dobšinská Ľadová jaskyňa

Jedna z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete, ktorá od roku 2000 patrí medzi svetové prírodné dedičstvo. Do zoznamu Kam s deťmi na Spiši si zapíšte aj návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne. K jaskyni sa dostanete z osady Dobšinská ľadová jaskyňa medzi Popradom a Rožňavou. Výstup od parkoviska k jaskyni trvá asi 25 minút, treba prekonať výškový rozdiel 130 metrov. Cesta k jaskyni má dĺžku 1 kilometer. Sú na nej tabule náučného chodníka. Vo vnútri sa nachádzajú pozoruhodné časti, ako Veľká a Malá sieň, Zrútený dóm, Ruffínyho koridor, Kvapľova sieň, Biela sieň, Kvapľová pivnica, Peklo. Prehliadka jaskyne trvá 30 minút. Priemerná teplota je -3,9 až -0,2 °C, nezabudnite si preto so sebou vziať teplé oblečenie.

 

 

Ranč Čajka v Kežmarku

Kam s deťmi na Spiši, keď majú rady zvieratká? Navštíviť môžete aj krásne mesto Kežmarok, kde nájdete okrem historických pamiatok tiež ranč. V areáli, ktorý pozostáva z chaty a gazdovstva, si prídu na svoje všetci. Na ranči sa môžete aj ubytovať, alebo sa zapojiť do chodu gazdovstva – starať sa o zvieratká, kŕmiť ich, čistiť kone, napájať a osedlať ich, zajazdiť si na koni, pokosiť trávu alebo sa povoziť na traktore.

Foto: ranc-cajka.sk


Rozhľadňa Green Point

Nad obcou Kluknava sa vo výške 35 metrov týči rozhľadňa, z ktorej si užijete krásny výhľad. Rozhľadňa Green Point je jedinou svojho druhu na Slovensku, ktorá využíva silu vetra a energiu slnka na výrobu elektrickej energie. Tá slúži nielen na chod rozhľadne, ale aj pre návštevníkov. Takže si tu môžete dobiť svoje mobily alebo elektrobicykle – a to prostredníctvom zelenej energie.

Vodná nádrž Úhorná

V obci Smolník nájdete krásne miesto na relax, ale aj zábavu. Vodná nádrž vznikla v 18. storočí ako zásobáreň pre banské zariadenia. Dnes je to obľúbený revír rybárov a počas leta tu s obľubou chodia aj rodiny s deťmi. Voda je čistá a brehy trávnaté s pozvoľným vstupom do vody, čo je ideálne pre deti. V nádrži si môžete zaplávať, alebo sa tu člnkovať. V okolí sa môžete aj najesť a posedieť si v reštaurácii alebo v bufete, je tu aj detské ihrisko.

Foto: kosiceregion.com

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť