Keď dieťa nechce jesť

Autor: Paula

Nechutí mu to? Nie je hladné? A nemôže byť choré? Tieto otázky behajú v hlavách mamičiek, ktorých dieťa nechce jesť. Príčin môže byť mnoho, od banálnych až po vážne, ktoré by už mal posúdiť okrem iných aj detský psychológ. Pomôcť dieťaťu vybudovať si pozitívny vzťah k jedlu a stolovaniu ako takému by sme však mali v prvom rade my rodičia, a to už od obdobia prvých príkrmov.

 

Prečo dieťa nechce jesť?

Dieťa sa prehrabáva lyžičkou v jedle, ochutná len trošičku. Prečo odmieta jesť? Pri hľadaní príčiny treba ako prvé vylúčiť zdravotné dôvody. Niekedy totiž môže byť za odmietaním stravy alergia, intolerancia, zažívacie ťažkosti. Nechutenstvo u detí spôsobuje v určitých obdobiach tiež ich aktuálny zdravotný stav, najmä počas choroby, pri zvýšenej teplote a prechladnutí. Mnoho detičiek nechce poriadne jesť v období prerezávania zúbkov, keďže majú citlivé ďasná a kontakt s potravou im spôsobuje bolesť. Treba sa tomu len prispôsobiť a dieťatku napríklad podávať viac tekutín a jedlo len v podobe kaše a pyré, aby sa ľahšie prehĺtalo.

keď dieťa nechce jesť

Ak môžeme zdravotné dôvody vylúčiť a dieťa sa naďalej pravidelne pomaly prehŕňa v tanieri, môžeme mu tanier vziať a odložiť s tým, že mu ho opäť ponúkneme, keď bude hladné. Treba pritom zachovať pokoj a dieťa nekarhať, len mu pokojným tónom hlasu skonštatovať, že môže v papaní pokračovať neskôr.


Prvé príkrmy

Prvý pokrm, s ktorým sa bábätko od svojho narodenia stretáva, je materské mlieko, prípadne náhrada materského mlieka. Výlučne mlieko by malo tvoriť jedálniček dieťatka u dojčených detí do šiesteho mesiaca, u nedojčených detí do štvrtého mesiaca veku. Po tomto veku je vhodné začať podávať prvé príkrmy. Tie by mali byť kašovité, aby sa bezzubému človiečikovi dobre prehĺtali, keďže aj prehĺtať tuhú stravu sa musí najskôr naučiť. Spočiatku môže byť zavádzanie prvých príkrmov dramatické a sprevádzané až plačom. Mnoho detičiek odmieta vložiť do úst čokoľvek iné, než mliečko, na ktoré bolo doposiaľ zvyknuté. Iné deti s príkrmami nemajú od začiatku žiadny problém.

Aj v prípade jedenia platí, že každé dieťa je jedinečné a každé napreduje vlastným tempom. Ak dieťa vytrvalo odmieta príkrmy, mamička by sa nemala vzdávať a jedlo mu i naďalej ponúkať, ale, na druhej strane, nemala by dieťatko do jedla nútiť. Treba si uvedomiť, že vzťah k jedlu sa v dieťati buduje práve v období prvých príkrmov a ak si jedlo bude spájať s negatívnymi emóciami, ktoré prežívalo napríklad, ak bolo do jedla nútené, môže jedlo odmietať i v neskoršom veku.

Dieťa odmieta jesť

Je rozdiel, keď odmieta jesť prvé príkrmy malé bábätko, ktoré ešte iné jedlo ako mlieko nepozná, a keď už ide o staršie dieťa. Každý rodič vie, že do jedla by dieťa nemal nútiť, avšak dodržať to býva ťažké, najmä ak tento problém pretrváva a dieťa jednoducho jesť nechce. Strach rodiča o správny vývoj jeho dieťaťa je silnejší, ako dobre mienená rada a v stave bezmocnosti sa mamy a ockovia neraz utiekajú k vete: Neodídeš od stola, kým to nezješ. Čo s tým? Máme pre vás zopár tipov, čo robiť, keď dieťa nechce jesť.

Prejavte dieťaťu, že mu rozumiete
To, že si mamička myslí, že dieťa je už hladné, ešte neznamená, že naozaj hladné je. Ak dieťa odmietne ponúkané jedlo, môže byť za tým len fakt, že zatiaľ hlad nepociťuje. Deti totiž mávajú obdobia, kedy vyžadujú viac stravy a, naopak, inokedy jej potrebujú menej. Závisí to najmä od rastu, ale tiež od množstva pohybu v daný deň. Odpoveď dieťaťa by mal rodič rešpektovať. Dieťa to predsa nerobí naschvál, aby nás nahnevalo. Mali by sme zostať pokojní, hoci sa v nás niečo búri, pretože dieťa vycíti našu nervozitu, ale nerozumie, čo sa deje. Najmä malé dieťa, ktoré ešte musíme kŕmiť. Vidí a cíti, že sa mamička hnevá, nerozumie však prečo. Doprajme mu čas, aby aj v tomto smere dozrelo.

Hrať s jedlom sa (ne)má
Neporiadok všade po stole, takáto predstava veru neteší žiadnu mamičku. Avšak je dobré, a pre malé dieťa aj prospešné, nechať ho hrať sa s jedlom, aby ho preskúmalo. Samozrejme, reč je o deťoch, ktoré sa s novým jedlom ešte iba zoznamujú. Potrebujú zistiť, čo to vlastne je a potrebujú si vyskúšať, ako sa jedlo správa, keď ho vezmú do rúk,  keď ho stisnú, či rozotrú po tanieri (a po stole).

Žiadne rozptyľovanie
Dieťa by sme mali od začiatku viesť k tomu, že keď sa je, tak sa nič iné nerobí. V snahe zaujať dieťa a odviesť pozornosť, aby mohla lyžička nenápadne pristáť v detských ústočkách, mnoho rodičov zapína rozprávky a videá. Ak takýmto spôsobom často odpútavame pozornosť dieťaťa, zbytočne mu bránime sústrediť sa na to, čo práve robí. Dieťa pri pustenej rozprávke nevníma svoje telo a pocit sýtosti, s jedením prestane vtedy, keď skončí rozprávka, keď ju stopneme, alebo keď mamička vyhlási, že už mu stačilo.

Rodina pri jednom stole
Veľkou výhodou je, ak rodina stoluje spolu pri jednom stole. Dieťa vidí jesť ostatných členov rodiny a vzbudzuje to v ňom zvedavosť. Aj ono bude potom chcieť ochutnávať a jesť to, čo oni. Zároveň sa pravidelným spoločným stolovaním buduje krásny rodinný zvyk, ktorý si dieťa v sebe bude niesť po celý život.

Pravidelnosť a pestrý výber
Aby sa dieťa naučilo „normálne“ jesť, je dôležité, aby mala rodina v stravovaní pravidelnosť a určitý systém. Je to nielen výchovné, ale dieťa si tým buduje tiež návyky zdravého stravovania. Samozrejmosťou by mala byť pestrosť, výber jedál by mal byť rozmanitý a nie jednotvárny. Dieťa musí prísť do kontaktu s rozličnými chuťami, vôňami a konzistenciami jedál. Pestrá a vyvážená strava je zásadná pre zdravý rast a vývoj našich detí. Pestrosť je však kľúčová aj pre možnosť detí objavovať nepoznané.

Dieťa do jedenia nenúťte
Nútenie nikdy neprináša dobré výsledky a platí to aj v prípade, že vaše dieťa nechce jesť. Keď ho budete nútiť, môže sa takpovediac „zablokovať“. Nútenie spôsobí opačný efekt, než by sme chceli. Dieťa získa negatívnu skúsenosť. Mali by sme rešpektovať, ak dieťaťu niečo nechutí alebo sa mu to skrátka nepáči, veď aj my dospelí nejeme úplne všetko. Mnoho ľudí ani v dospelosti neznesie nejaké jedlo, ktoré ich v detstve nútili jesť.

Zapojte dieťa do prípravy jedla
Každé dieťa zvládne v kuchyni s niečím pomôcť. Aj malé detičky môžu zamiešať, prisypať korenie, uložiť plátok syra a podobne. Nechajte deti, nech si prípravu jedla s vami vyskúšajú. Dieťa uvidí, čo všetko treba pripraviť, aby vzniklo hotové jedlo, bude naň zvedavé, bude sa naň tešiť a s najväčšou pravdepodobnosťou ho aj zje. Mnoho rodičov takéto detské vypomáhanie v kuchyni využíva aj pri príprave desiaty do školy. Dieťa sa predsa len aspoň trošku inak pozerá na desiatu, ktorú si pripravilo samo, ako keď mu ju pripravila mama.

Pestré taniere a zaujímavé názvy jedál
Môže to byť síce trošku prácnejšie, ale oplatí sa vyskúšať naaranžovať deťom jedlo na tanieri do zaujímavých podôb. Fantázii sa medze nekladú a mnoho inšpirácií nájdete aj na internete. Zeleninu a ovocie môžete nakrájať a z jednotlivých kúskov vytvoriť rozprávkové postavičky, zvieratká a iné tvary. Môžete tiež jedlo pomenovať nejakým zaujímavým detským názvom, napríklad „prívarok odvážneho dinosaura“ alebo „obľúbená princeznina polievka“.

Zelenina z rozprávky
Na vzbudenie záujmu detí je veľmi dobré prezerať si s nimi knižky, v ktorých nájdu obrázky ovocia a zeleniny, rôzne príbehy, riekanky a básničky, v ktorých vystupujú zeleninové postavičky. Môžete si, samozrejme, nejakú rozprávku aj vymyslieť, alebo vezmite pastelky a spolu s deťmi si veselú mrkvičku a usmievavý karfiol nakreslite. Keď dieťaťu naservírujete na tanier zeleninku, ktorú včera videlo v knižke, určite ho to motivuje.

Trpezlivosť v ponúkaní
Keď dieťa skutočne vytrvalo odmieta napríklad zeleninu, nevzdávajte sa. Nenúťte ho, netrestajte ho. Namiesto toho sa usilujte počas dňa naďalej zeleninu dieťaťu ponúkať. Dajte mu ju k raňajkám, k obedu aj k večeri. Takto sa dieťa naučí, že ide skrátka o súčasť jedla.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť