Vianočné aktivity pre deti 

Autor: Paula

Príprava na najkrajšie sviatky roka začína už v novembri, v mnohých rodinách aj skôr. Zapojte do príprav aj svoje deti. Ako im vyplniť čas? Máme pre vás tipy na vianočné aktivity pre deti.

Vianočné aktivity pre deti – Hravá príprava na Advent a Štedrý deň

Všetky deti majú rady Vianoce. Veď darčekom nepohrdne žiadny chlapček ani dievčatko. Čo keby ste tento rok do príprav zapojili aj svoje deti? Nevadí, že sú ešte malé, ruku k dielu môže svojim spôsobom priložiť každý.

Malé deti sa veľmi rady motajú okolo mamy v kuchyni, preto to môžete využiť. Upečte spolu vianočné koláče, nechajte ich miešať a vaľkať cesto, ukážte im, ako majú vykrajovať medovníčky a potom ich spolu ozdobte. Neporiadok v kuchyni upracete, ale spomienky na spoločne strávený predvianočný čas s deťmi vám zostanú navždy.

Staršie deti môžete poveriť nákupom vianočných darčekov, alebo výrobou dekorácií. Fantázii sa medze nekladú.

Vianočné pohľadnice

V dnešnej digitálnej dobe už vianočné pozdravy idú do úzadia, avšak predsa len si stále zachovávajú svoje čaro.  Potešia vždy a všetkých, o to viac, ak sú od dieťaťa.  Vezmite si výkres a farbičky a vyrobte spolu s deťmi vianočné pohľadnice pre vašich blízkych.

Adventný kalendár

Vytvorte si doma s deťmi svoj vlastný adventný kalendár. Poslúžia vám papierové vrecká, papierové tégliky, alebo papierové krabičky. Prípadne malú sladkú drobnosť môžete ukryť do textilného vrecúška. Nezabudnite na každé vrecúško napísať číslo od 1 do 24. Jednotlivé políčka môžete pripevniť napríklad malým štipcom na špagát, alebo ich naaranžovať do tvaru stromčeka.

Foto: mymodernmet.com

Zdobenie okien

Okná v detskej izbičke by nemali zostať bez povšimnutia. Môžete ich tiež vianočne ozdobiť. Dajte dieťaťu nakresliť vianočný obrázok, prípadne povystrihujte z papiera snehové vločky a nalepte ich na okno. Na ozdobenie okien sa hodí aj umelý sneh v spreji, ktorým postriekate časti okien, prípadne z neho šablónou vytvoríte zaujímavý obraz.

Adventný veniec

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Vyrobte si vlastný podľa svojich predstáv. Budete potrebovať základ – polystyrénový kruh, na ktorý pripevníte čečinu, lepiacou pištoľou prilepíte rôzne ozdoby a napokon nadstavce na sviečky, i sviečky samotné. Vlastnoručne si vyrobiť veniec zvládnu pod vašim dozorom i deti.

Vianočný veniec na dvere

Okrem adventného venca si ľudia radi zdobia príbytky aj vencom zaveseným na dverách. Vyrobíte ho rovnako ako ten adventný, akurát sviečky naň dávať netreba.

Veselé vianočné postavičky

Ak vaše deti rady niečo tvoria, určite ich bude baviť výroba vianočných dekorácií. Nebudete dokonca potrebovať nič špeciálne, ale všetko nájdete doma. Základom sú rolky z toaletného papiera, z ktorých si vyrobíte obľúbené vianočné postavičky – Mikuláša, snehuliaka, anjelika či soba. Ďalej budete potrebovať farebný papier, lepidlo, nožnice, vatu a malé nalepovacie oči. Postavičky máte hotové za pár minút a určite sa pri ich výrobe s deťmi dobre zabavíte. Podobne sa vedia vaše deti zabaviť s paličkami slúžiacimi na výrobu domácich nanukov.

List Ježiškovi

Medzi najobľúbenejšie vianočné aktivity pre deti patrí zamýšľať sa nad tým, čo by chceli od Ježiška. A keď to už majú dopodrobna premyslené, na rad prichádza list Ježiškovi. Sadnite si s deťmi a pomôžte im napísať zoznam želaní, ktoré by ich potešili pod vianočným stromčekom. Deti môžu Ježiškovi aj nakresliť nejaký obrázok.

Vianočné aktivity pre deti – Upečte spolu vianočné koláčiky

K Vianociam neodmysliteľne patrí pečenie. Každá gazdinka má doma odložené tie svoje najlepšie recepty na vianočné pečivo. Zapojte do prípravy cesta aj vaše deti. Pustite si koledy a hor sa do práce. Azda nič nevytvorí vianočnú atmosféru viac, než spoločné tvorenie v kuchyni za tónov vianočných piesní a vôňa medovníkov nesúca sa celým bytom.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť