Nosová sprcha – efektívna pomoc pri chorobe i alergií

Autor: spokojná mama

Je tu jeseň a tá každoročne preverí našu imunitu. Z každej strany sa na nás hrnú babské rady a recepty, ako bojovať s nádchou a prechladnutím. Nádcha určite nepatrí k najzávažnejším ochoreniam ale vie nám poriadne znepríjemniť život. Ponúkame vám návod, ako si jednoducho a lacno zlepšiť imunitu a tiež pomôcť pri prvých príznakoch chrípky.

 

S čím nám dokáže nosová sprcha pomôcť?

Čistenie nosovej dutiny pomocou prevarenej vody a soli nám pomáha udržať dutiny zdravé a priechodné. Soľný roztok odplavuje zápalové výlučky, zvlhčuje sliznicu a urýchľuje jej regeneráciu. Nejde však len o obyčajný babský recept. Účinnosť a prospešnosť preplachovania nosa potvrdili aj rôzne vedecké štúdie.

Preplachovanie slanou vodou napomáha predchádzať chorobám, alergiám a tiež zápalom prínosových dutín. Pravidelné používanie teda zlepšuje našu imunitu. Nosová sprcha je vhodná pre deti aj pre dospelých. Nejde však o žiadnu novinku. Jedná sa o starú techniku, ktorá prežila až do dnes. Túto techniku očisty nosa používali Jogíni v Indií už pred tisíc rokmi. V joge známa pod názvom Džala néti. Metóda, ktorá pomáha zbaviť sa nadmerného hlienu, zabraňuje prechladnutiu, prináša pocit čistoty a harmonizuje emócie. Voda sa do nosa naleje za pomoci špeciálnej nádobky. Táto nádoba môže mať rôzne veľkosti, tvary a vyrába sa z rôznych materiálov. V Indií sú veľmi populárne práve nádoby z medi, pre jej antibakteriálne vlastnosti.

nosová sprcha

Na Slovensku i v Amerike

Nosovú sprchu používala aj obľúbená seriálová postava Dr. Amy Farrah Fowlerová partnerka Sheldona z The Big Bang Theory. Po tom, ako ju raz Sheldon vyhodil z bytu, prešla cez chodbu k Penny a Leonardovi. V ruke držala kanvičku, ktorou si prepláchla nos priamo v ich kuchyni nad umývadlom. Jeden z najúspešnejších amerických sitkomov, ktorý je u nás známy pod názvom Teória veľkého tresku a aj tu sme mali možnosť vidieť, že preplachovanie dutín je stále moderné.

Do mnohých rodín na Slovensku sa nosová sprcha dostala do povedomia  v zdravotníckom zariadení v Tatrách. Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, nielen odporúča pravidelné používanie nosovej sprchy, ale aj učí svojich pacientov ako ju používať. V mnohých prípadoch to samostatne dokážu už aj päťročné deti. Stačí ak si vedia vyfúkať nos a dýchať ústami.

 

Ako sa nosová sprcha používa?

Doma môžete na výplach nosa použiť striekačku, fľašku, alebo kanvičku. Sprchu možno zakúpiť na internete, alebo priamo v lekárni. Niekedy je súčasťou balenia aj roztok slanej vody. Roztok na preplachovanie nosa sa dá veľmi ľahko pripraviť aj doma. Stačí do jedného litra prevarenej vody pridať jednu čajovú lyžičku soli čo je asi 9g.

 

nosová sprcha

 

Takto pripravený roztok nalejeme do kanvičky. Odporúča sa, aby mal teplotu 38°C – 40°C. Pred začatím si poriadne vyfúkajte nos. Predkloňte sa nad umývadlo, hlavu mierne nakloňte, akoby ste sa pozerali na stranu. Bradu nezatláčajte k hrudníku a držte v úrovni nosa. Jemne otvorte ústa, pretože počas preplachovania budete dýchať ústami. Teraz priložte kanvičku a pomaly nalejte slanú vodu do nosovej dierky. Voda pôjde z hornej dierky a vytekať bude tou druhou, ktorá je na úrovni dole. Keď voda pretečie zdvihnite hlavu a vysmrkajte sa, aby sa dostala von zvyšná voda. Tento postup zopakujeme ešte raz výmenou strán.

Nespotrebovaný slaný roztok možno skladovať v uzavretej sklenenej nádobe. Na podporu imunity a ako prevencia pred ochoreniami sa odporúča preplachovať nos jedenkrát denne. V prípade, že máte prvé príznaky chrípky, môžete postup opakovať tri až päť krát denne po dobu, kým sa príznaky nezmiernia. Pravidelné používanie nosovej sprchy sa obzvlášť odporúča pri chronických ochoreniach nosohltana, u alergikov a tiež astmatikov.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť