Ovládať cudzí jazyk je v dnešnom svete už nevyhnutnosťou. A práve anglický jazyk je univerzálnou rečou, s ktorou sa dohovoríme všade po svete. Angličtina pre deti nemusí byť postrachom a už vôbec ju netreba považovať za niečo, čo je vhodné až pre školákov. Máme pre vás 5 tipov na domáce aktivity, vďaka ktorým si základy angličtiny osvoja aj batoľatá a predškoláci.
Angličtina pre deti – Ako začať?
Jedným z obľúbených krúžkov, na ktorý prihlasujú rodičia svoje deti, je anglický jazyk. Angličtinu však môžete „trénovať“ aj u vás doma. Nepotrebujete k tomu veľa, úplne vám postačí vyhradiť si každý deň nejaký čas, kedy sa budete venovať cvičeniu angličtiny. A práve toto býva základným kameňom úrazu – čas. Rodičia sú zahltení prácou, vybavovačkami a starostlivosťou o deti. V kolobehu povinností sa zdá, že by sme, naopak, potrebovali ešte o pár hodín navyše, než ich venovať ďalšej aktivite, aby sme postíhali, čo potrebujeme. Pravda je však taká, že na dôležité veci si čas vždy vieme nájsť.
Čo teda potrebujeme urobiť? Začať brať angličtinu ako dôležitú vec. Pre nás, pre naše deti a pre ich život a budúcnosť. Nemusíte denne stráviť hodinu alebo dve sedením s dieťaťom nad pracovným listom. Naopak. Postačí vám aj päť alebo desať minút denne. Aj malý krôčik je lepší, než žiadny.
Na začiatok je dobré zamyslieť sa nad tým, prečo sa vlastne chceme anglickému jazyku venovať. Odpovedzte si na otázku: Prečo je angličtina pre deti pre mňa dôležitá? Čo chcem dosiahnuť tým, že deti budú vedieť rozprávať po anglicky? Z vlastných skúseností vieme najlepšie posúdiť, kedy sa nám angličtina zišla a kedy nám, na druhej strane, napríklad chýbala, prípadne čo nám robilo najväčšie problémy počas učenia sa cudzieho jazyka. Môže sa zdať, že je to banalita, ale odpovede na tieto otázky vám pomôžu uvedomiť si svoje ciele a poslúžia ako dobrá a účinná motivácia.
Učíme sa angličtinu s deťmi
Kedy je ideálny čas začať doma s anglickým jazykom? Angličtina pre deti je vhodná už od narodenia. Môžete s ňou začať aj neskôr. Najideálnejšie je to však práve vtedy, keď je žena na materskej dovolenke doma s dieťaťom, pretože neskôr pribudnú povinnosti a toho času je už podstatne menej.
Angličtina pre bábätká
Podobne, ako v prípade materinského jazyka, aj cudzí jazyk bábätko veľmi intenzívne vníma. Ak sa rozhodnete, že budete doma učiť deti po anglicky už od ich príchodu na svet, obklopujte ich angličtinou spočiatku najmä cez piesne. Či už doma, alebo na cestách, spievajte si. Prezerajte si spolu s dieťatkom rozprávkové a obrázkové knižky a čítajte mu po anglicky.
Veľký prínos v učení sa anglického jazyka malými deťmi majú popri pesničkách tiež riekanky. Využite ich napríklad pri maznaní sa s dieťatkom, kedy môžete dieťatku opakovať riekanku This little piggy (anglická verzia našej Varila myšička kašičku). Angličtinu je vhodné zaradiť aj do bežného života pri činnostiach, ktoré s dieťaťom robíte. Obliekanie, čistenie zúbkov, či umývanie rúk, aj toto sú možnosti, ako dieťa naučiť niečo nové. V neposlednom rade treba spomenúť tiež pohyb a tanec, čo sú veľmi obľúbené spôsoby osvojovania si anglických slovíčok a viet.
Angličtina pre deti – 5 tipov, ako naučiť po anglicky aj tých najmenších
Na domáce učenie sa angličtiny nepotrebujete veľa, často stačí vaše odhodlanie, snaha vytrvať a troška fantázie. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi, ako z angličtiny urobiť zábavu, ktorá bude deti nielen vzdelávať, ale hlavne baviť.
1. Pesničky
Majú vaše deti rady veselé detské pesničky? Spievajte si ich po anglicky. Anglický jazyk ponúka množstvo melódií, ktoré deti poznajú v slovenskej verzii. Deti si postupne budú pieseň spievať, najskôr vo svojej reči, podľa toho, ako cudzie slovíčka počujú, z čoho neraz vznikajú smiešne tvary 🙂 Ale neskôr sa na nich slová „nalepia“, a tak sa vlastne hravou formou naučia nové anglické slová. Angličtina pre deti je zábavou aj práve vďaka hudbe, na ktorú môžu napríklad aj tancovať.
2. Rozprávky
Mnoho rodičov malých detí sa vyhýba púšťaniu televízora a radšej trávia čas s deťmi inak. Deti a televízia, to je predsa len kapitola sama osebe. V prípade učenia sa hovoriť po anglicky však môžeme urobiť malú výnimku. Rozprávky na obrazovkách často vlastne ani nepotrebujú hovorené slovo, deti zaujímajú najmä pohyblivé obrázky. Keď sa však k tomu pridá angličtina, vznikne celkom dobrý spôsob, ako deti naučiť zopár nových slov a fráz.
Na internete nájdete množstvo rozprávok, ale aj krátkych videí pre deti rôzneho veku. Mali by sme však mať na pamäti, že hlavne tie najmenšie detičky netreba nechávať s pusteným videom osamote, pretože mu ešte neporozumejú. Vedia sa na obrazovku pozerať, ale obsahu ešte nemusia úplne rozumieť a správne ho interpretovať. Aj z hľadiska určitej mediálnej výchovy je preto dobré a aj žiaduce, aby bol rodič pri sledovaní rozprávok prítomný a komentoval to, čo sa na obrazovke odohráva. Dieťa sa pozerá a aj rozprávku počúva, pričom „nasáva“ všetko, čo zaznie. Deti sú v tomto veľmi vnímavé. A ako za pomoci digitálnych rozprávok trénovať angličtinu? Môžeme napríklad opakovať slovíčka, ktoré v nich zaznejú a ktoré už dieťa pozná, alebo zdôrazňovať výslovnosť tých nových.
3. Angličtina pre deti má podobu hry
Čo môže byť pre deti väčšia zábava, ako hrať sa spolu s rodičmi? Premeňte detskú izbu na jazykovú minitriedu a zapojte angličtinu do vašich spoločných hier. Ukazujte na jednotlivé hračky a farby a opakujte ich názvy po anglicky.
Ešte lepšie bude zamerať sa cielene na precvičenie slovíčok, ktoré ste už dieťaťu predkladali. Ako na to? Vymyslite hru, v ktorej sa tieto slová budú opakovať. Môže ísť napríklad o schovávačku – Ukryte hračku a keď ju dieťa nájde, povie jej názov po anglicky. Alebo si zahrajte pexeso – každý obrázok predsa môžete pomenovať. Na začiatok to môžu byť napríklad zvieratká alebo obrázky ovocia a zeleniny, ktoré dieťa pozná. Tešte sa spolu z každého malého úspechu.
4. Sezónne aktivity podľa ročných období
Na učenie anglického jazyka môžete využiť všetko okolo vás, veď každá vec má predsa nejaké svoje pomenovanie. Deti určite zaujmú aktivity podľa aktuálnej sezóny. Inšpirujte sa ročným obdobím a počasím. Na jar, keď všetko kvitne, môžete spolu zbierať kvety a učiť sa ich farby. Počas leta sa napríklad zamerajte na športy, ktorým sa môžeme venovať. Ako sa povie plávanie, bicyklovanie alebo jazda na korčuliach? Jednotlivé druhy ovocia a zeleniny môžete deti naučiť pri oberaní a spracúvaní úrody. Alebo sa učiť farby a počty kopčekov zmrzliny.
Na jeseň zbierajte gaštany, žalude a farebné listy, vyrábajte si postavičky, púšťajte šarkana a pri každej aktivite sa tak môžu deti naučiť niečo nové. Cez zimu sa deti naučia, ako sa po anglicky povie sneh, snehuliak, čiapka, šál či rukavice. No a veľkou studnicou nápadov na precvičovanie nových slov je téma Vianoc. Môžete si púšťať koledy v anglickom jazyku a pri pečení vianočných koláčikov pomenovávať jednotlivé suroviny.
5. Tvorivá angličtina pre deti
Anglický jazyk môžete začleniť aj do tvorenia. Keď sú vaše deti kreatívne a baví ich tvorenie, kreslenie, lepenie či maľovanie, je to skvelý odrazový mostík na učenie slovíčok a viet. Opisujte, čo maľujete a vyfarbujete, pomenujte jednotlivé pomôcky ako nožnice, pastelky či lepidlo a naučiť sa môžete aj farby podľa ceruziek a farbičiek, ktoré máte pred sebou. Fantázii sa medze nekladú a pri kreatívnych prácach s deťmi už vôbec nie 🙂
Angličtina pre deti očami lektorky – Toto je pri hravom učení najdôležitejšie
S angličtinou sa môže dieťatko stretávať vašou zásluhou už od narodenia. Keď vyrastá v prostredí, kde okrem materinského jazyka prichádza denne do kontaktu aj s cudzím, veľmi rýchlo si ho osvojí a neskôr v škôlke a škole ho bude považovať za niečo známe a priateľské. Nemusíte mať vašu angličtinu na najvyššej úrovni, ani rozprávať úplne plynule a bez chyby, aby ste mohli svoje deti niečo naučiť. Úplne postačí, keď sa angličtina pre deti stane niečím, čo sa bežne doma používa, hoci len päť až desať minút pri nejakej činnosti.
Lektorka anglického jazyka a trojnásobná mama Katka zo Žiliny učí po anglicky aj tých najmenších. Momentálne je na materskej dovolenke, popri ktorej vedie krúžok anglického jazyka pre deti. Ako hovorí, angličtinu je dobré zaradiť do bežného fungovania počas dňa, pretože aj každá minúta sa ráta. „Ak dieťatko rado tvorí a vytrváme, veľmi rýchlo sa naučí základné slovíčka ako nožnice, lepidlo, papier, strihať, kresliť… a to potom môžeme využívať pri spoločných tvorivých chvíľkach. Neskôr k tomu pridáme farby, čísla, tvary, alebo čokoľvek sa chceme naučiť. Ak dieťa javí záujem a rodič si je v angličtine istý, je super prepnúť do angličtiny aj počas dňa, počas nášho bežného fungovania, ideálne vždy v rovnakom čase, alebo v rovnakej situácii – na prechádzke, pred spaním, pri varení, pri kúpaní,“ vysvetľuje Katka.
Slovo ako znak
Ako ďalej pokračuje, pri najmenších deťoch, ktoré ešte nerozprávajú, sa osvedčila tzv. metóda Total Physical Response, ktorej podstatou je prepojenie slova s pohybom. „Ideálne je zaradiť riekanky s pohybom, či už celého tela, alebo jeho časti. Podobne môžeme nájsť, alebo si vymyslieť vlastný znak napríklad aj pre zvieratká a iné slová.“
Nemajme však veľké očakávania a nečakajme, že nám dieťa bude hneď všetko rozumieť. U niektorých detí môže trvať pomerne dlho, kým začnú rozprávať. „Pokiaľ nemáme bilingválnu domácnosť, je v prvých rokoch kľúčové, aby dieťa získalo k angličtine pozitívny vzťah a spoznalo, že to môže byť zábava,“ uzatvára Katka.