Detská odsávačka hlienov

Autor: Paula

Takmer každé dieťa potrápia aj viackrát do roka, prípadne sa stále vracajú a opakujú. Soplíky. Najčastejšie sú skloňované v súvislosti so škôlkarmi, ale nevyhýbajú sa ani bábätkám. Povinnou výbavou každej mamičky by preto mala byť aj detská odsávačka hlienov. Ako vybrať tú správnu?

Bábätko má soplíky

Škôlkari a školáci sa už dokážu vysmrkať do vreckovky, ak aj nie celkom sami, tak s pomocou rodiča to určite zvládnu. Malé bábätká však nie, im treba soplíky odsávať. Niekedy aj pomerne často, ak je to potrebné. Soplíky však nie sú iba prejavom choroby. Ak je bábätko zdravé, soplíky sa môžu objaviť napríklad aj vtedy, keď sa prerezávajú prvé zúbky. Detské soplíky netreba podceniť, vždy je potrebné z nošteka ich odstrániť. Pomôže nám s tým detská odsávačka hlienov.

Čo robiť, keď má dieťa soplíky?

Okrem odsávania alebo smrkania, ktoré nos rýchlo vyčistí, môžu rodičia podniknúť aj ďalšie kroky, a tým pomôcť bábätku lepšie zvládať soplíky. Veľmi účinné je podložiť dieťaťu postieľku tak, aby malo hlavičku a hruď vyššie ako zvyšok tela. Vďaka tomu zabránime nepríjemnému zatekaniu hlienov.

Detská odsávačka hlienovNoštek je dôležité zvlhčovať, aby nebola sliznica vysušená (najmä v dôsledku odsávania). Vhodné sú na to kvapky do nosa určené pre bábätká – pred ich podaním sa však vždy poraďte s pediatrom. Pre bábätká je najvhodnejší izotonický soľný roztok, ktorý vyčistí a zvlhčí sliznicu nosa, zároveň zriedi hlieny. Keď bábätko dovŕši vek 6 mesiacov, môžete mu podať aj hypertonický soľný roztok, ktorý zmierňuje opuch a pocit upchatého nosa.

Detská odsávačka hlienov

Dnes majú mamičky k dispozícii viacero typov odsávačiek. Hoci prevedenia sú rôzne, cieľ je jeden a ten istý – zbaviť detský noštek nepríjemných hlienov. Rozdiel medzi jednotlivými typmi spočíva vo výkone. Ako vybrať správnu odsávačku?

Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka hlienov funguje na batérie. Podľa typu prevedenia ich po vybití buď vymeníte za nové, alebo odsávačku pripojíte na nabíjačku. Výhodou elektrickej odsávačky sú jej malé rozmery, takže sa zmestí prakticky všade a je jednoduché vziať si ju so sebou aj na cesty. Ďalším benefitom je tichá prevádzka, čo oceníte nielen vy, ale najmä vaše deti, ktoré sa často odsávania boja práve kvôli hluku.

Detská odsávačka hlienov

Foto: learnifyparenting.com


Ručná hadičková odsávačka hlienov

Nemá baterky, nefunguje ani na elektriku. Jediné, čo potrebujete, aby ste ju mohli používať, ste vy sami – vaše ruky a ústa, čo je výhodou. Jeden koniec hadičky sa zavedie dieťatku do nošteka, druhý koniec ide mamičke do úst. Hlieny mamička odstráni saním, zbierajú sa v nádobke na hlieny. Po použití je potrebné odsávačku rozobrať a všetky časti poriadne poumývať a vydezinfikovať. Táto odsávačka je vhodná najmä pri tečúcej nádche, na vytiahnutie hustejších hlienov nestačí.

Detská odsávačka hlienov

Foto: pieceofcakeparenting.com

Balóniková odsávačka hlienov

Ide o rovnaký princíp, ako pri hadičkovej odsávačke, s tým rozdielom, že sa hlieny odstraňujú pomocou balónika, teda nie ústami rodiča. Balónik stlačením vyfúknete a vložíte nadstavec do nosovej dierky bábätka. Následne pumpovaním vytiahnete hlieny z nošteka.

Odsávačka na vysávač

Odsávačka na vysávač je najúčinnejším typom odsávačky, dieťa dokáže zbaviť soplíkov rýchlo a vytiahne z nošteka aj hlbšie hlieny. Nemusíte sa však obávať príliš silného ťahu, odsávačka ťah vysávača prispôsobí. Použitie je rýchle a veľmi efektívne. Najväčšou výhodou odsávačky na vysávač je, že detský noštek zbaví aj tých hlienov, ktoré by sme s inou odsávačkou nevybrali. Nevýhodou je hluk vysávača, ktorého sa mnoho detí bojí. Túto odsávačku však nepoužívajte príliš často, pretože vysúša sliznicu. Vždy je potrebné použiť roztok morskej soli na zvlhčenie sliznice, a to pred odsávaním, ale aj po ňom.

Detská odsávačka hlienov


Titulná fotografia: integrisok.com

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť