Nejedna mamička spozornie, keď ide o orechy. Tie sú známym alergénom, preto sa im maminy pri príprave jedál pre deti často oblúkom vyhýbajú. Skutočne sa ich však treba báť? Orechy, a rovnako tak aj rôzne semienka dokážu náš jedálniček nielen spestriť, ale navyše doplniť o dôležité živiny, tuky, bielkoviny a vitamíny. A platí to aj v prípade malých detí. Od kedy sú vhodné orechy a semienka v strave detí?
Orechy a semienka v strave detí – Kedy zaradiť do príkrmov orechy
Orechy a semienka ľudia konzumovali už v praveku. Hoci nepoznali ich prínos pre organizmus, predsa len vnímali ich blahodarné účinky. Orechy i semiačka sú vzácnym zdrojom živín, ktoré naše telo denne potrebuje. Obsahujú tuky, bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Tuky tvoria podstatnú časť zloženia orechov, preto sú aj vysoko kalorické, avšak ide o dôležité poly nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudské telo veľmi prospešné. No a keďže účinky orechov na naše zdravie sú také priaznivé, natíska sa otázka: Odkedy môžu jesť orechy aj deti?
Ochutnávanie orieškov nemusíme odkladať
Asi žiadna mamička nezačne dieťatku podávať na prvé príkrmy orechy. Tu má svoju úlohu zelenina, ovocie a mäso. Avšak netreba sa obávať skúšať a ochutnávať už aj v čase zavádzania tuhej stravy do detského jedálnička. Väčšina odporúčaní uvádza, že orechy možno dieťaťu podávať až po prvom roku života. Samozrejme, kvôli možnej alergii je opatrnosť namieste. Malé množstvo orieškov však môžete deťom „bez výčitiek“ podať aj skôr, než sfúknu prvú sviečku na narodeninovej torte. Pediatrička Denisa Jaššová v poradni stravovania uvádza, že zaradiť orechy a semienka v strave detí vo vhodnej forme môžu mamičky už niekedy medzi 4. – 11. mesiacom života. Podľa nej sa ukázalo, že deti, ktoré boli tomuto alergénu vystavené vo veku od 4. mesiaca, mali nižšie riziko potravinovej alergie tohto typu.
Zavádzanie orechov do stravy dieťaťa
Pri zavádzaní orechov do detského jedálnička platí pravidlo postupného ochutnávania malého množstva. Ponúkame ich, samozrejme, spočiatku pomleté, ideálne najskôr ako súčasť iného jedla – do kaše, do tortovej plnky, do cesta na domáce koláče. Iným spôsobom, ako zaviesť orechy a semienka v strave detí, sú orechové maslá. Vďaka ich konzistencii sa deťom budú dobre prijímať a prehĺtať. pri ich výbere sa však treba zamerať na pozorné čítanie zloženia a vyberať 100% orechové maslo, teda vyrobené iba z orechov bez pridaného cukru. Na začiatku dieťaťu podáme iba maličké množstvo – ani nie celú čajovú lyžičku. Maslo podávame tri po sebe nasledujúce dni a sledujeme, či naň dieťa nereaguje alergickým prejavom. Každý druh orechového masla podávame jednotlivo a osobitne.
Vlašské orechy obvykle deti dobre príjmu. Väčšiu pozornosť a opatrnosť treba venovať pri zavádzaní cudzokrajných orechov, ako sú kešu, para orechy, pistácie, arašidy, či mandle. Orechy sú totiž známym alergénom. Preto treba každý druh orechov zavádzať osobitne, aby sme odsledovali, ako naň dieťa reaguje. Ak by sme dieťaťu ponúkli zmes orieškov a ono by na ňu zareagovalo nejakým nepríjemným alergickým prejavom, nevedeli by sme presne s istotou povedať, ktorý druh orechov to spôsobil.
Ako deťom podávať orechy a semienka
Orechy a semienka v strave detí majú nezastupiteľné miesto. Našim najmenším ich ponúkame vždy čerstvé. Ideálne sú v kombinácii s ovocím – s jabĺčkami, hruškami, slivkami… Ak použijeme sušené ovocie, budú mať deti zdravú sladkosť. Keďže sú však veľmi malé, hrozí riziko vdýchnutia, alebo zabehnutia. Preto ich deťom podávame najskôr mleté. Výborne sa hodia do obilných kaší ako zdravé raňajky pre deti, alebo ako súčasť cesta na lievance, palacinky či wafle. Pripraviť z nich môžeme aj chutné sušienky, alebo nimi posypať koláč. Orechy sa super hodia aj na zdobenie na tanieri. Vyčaríme z nich sovičky, z plátkov mandlí napríklad lupene kvietkov, lieskovce poslúžia ako oči zvieratka… Fantázii sa medze nekladú 🙂
Orechy i semienka môžeme na noc namočiť do vody, čím zmäknú a deti ich tak ráno ľahšie pohryzú. Napríklad mandle alebo lieskové orechy, ktoré sú tvrdšie, sa takto výborne pripravia pre malé zúbky.
Semienka v strave detí
Semienka, podobne ako orechy, sú zdrojom kvalitných bielkovín, tukov, vlákniny a dôležitých vitamínov (prevažne E a vitamínov skupiny B) a minerálov – vápnik, železo, mangán, horčík, zinok. Do detského jedálnička ich môžete pridávať už na začiatku prikrmovania. Ideálne je, ak je v tom čase dieťa čo najviac dojčené, pretože dojčením sa riziko vzniku alergie znižuje.
Inhalátor pre deti – pomôže pri nádche, kašli aj prechladnutí
Orechy a semienka v strave detí sú potravinami, ktoré sa k sebe výborne hodia. Semienka sú malé, preto ich deťom podávame v takej forme a podobe, aby ich nemohli vdýchnuť, alebo aby im nezabehli. Napríklad rozmixované na jemnú pastu (ako tahini – pasta zo sezamových semienok) alebo v podobe nápojov. Rovnako, ako v prípade orechov, aj semienka sa hodia do kaší, do cesta a plnky, do jogurtu alebo do detskej výživy. Výborne doplnia aj cesto domáceho chlebíka.
Semienka môžeme aj naklíčiť a znásobiť tak množstvo živín, ktoré v nich prijmeme. Klíčky sú chutné, ozvláštnia nielen zeleninový šalát, ale hodia sa aj na chlieb, či do polievky. Do nakličovania môžete zapojiť aj malé deti, pre ktoré bude zaujímavé sledovať, ako z drobných semienok vyrastajú „chvostíky“, môžu vám tiež pomáhať s pravidelným zalievaním klíčkov.
Medzi najčastejšie používané semienka patria slnečnicové semienka, tekvicové, ľanové, chia semienka (z ktorých pripravíte aj výborný puding), vyskúšať môžete aj spomínané sezamové alebo konopné semienka.
Alergia na orechy
Pod slovíčkom potravinová alergia sa skrýva reakcia organizmu po zjedení určitej potraviny, ktorú telo vyhodnotí ako cudziu. Imunitný systém dostane podnet, aby nás pred touto „hrozbou“ ochránil, preto začne produkovať imunoglobulíny E, ktoré sa naviažu na alergén. Výsledkom je alergická reakcia. Jej prejavy sa líšia od človeka k človeku.
Ak by sa po konzumácii orechov objavila alergická reakcia, väčšinou sa prejaví ako výsyp na pokožke. Medzi ďalšie príznaky alergie na orechy však patrí aj opuch, tráviace ťažkosti, svrbenie alebo až pálenie kože. Svrbieť môžu aj oči a nos, môže sa pridružiť tiež bolesť hlavy, slzenie očí, kýchanie a kašeľ, ale aj vracanie a hnačka. Takéto stavy netreba podceniť. Najmä pri malých deťoch sa určite pri akomkoľvek podozrení obráťte na vášho detského lekára.