Klíčky a nakličovanie – zdravá zábava pre celú rodinu

Autor: Paula

Sú chutné, veľmi zdravé, bohaté na množstvo vitamínov a enzýmov, hodia sa takmer ku každému jedlu a navyše si ich dokážete jednoducho a hravo vypestovať aj so svojimi deťmi. Klíčky. Ich pestovaním spojíte príjemné s užitočným, niečo deti naučíte, urobíte dobrú vec pre svoje zdravie a spolu s deťmi to vlastne môže byť celkom zábava.

Prečo konzumovať klíčky?

Klíčky, teda naklíčené semená, obsahujú veľmi veľa vitamínov, bielkovín, minerálov a predovšetkým veľké množstvo enzýmov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom trávení. Klíčky naše telo zásobia tiež železom, vápnikom, horčíkom a v neposlednom rade chlorofylom, ktorý je výborný pri detoxe, ale aj pre dobrú imunitu. Enzýmy v klíčkoch rozkladajú škroby na jednoduché cukry, štiepia reťazce bielkovinových molekúl na voľné aminokyseliny a premieňajú nasýtené tuky na voľné mastné kyseliny. Pravidelná konzumácia klíčkov sa postará nielen o lepšie trávenie, ale dodá nám tiež potrebnú energiu. Jedným z najväčších benefitov konzumácie klíčkov je, že obsah vitamínov sa na začiatku klíčenia zvyšuje niekoľkonásobne. Na pokrytie dennej dávky vitamínu C postačí zjesť jednu polievkovú lyžicu klíčkov. No a keďže sú klíčky takouto skvelou vitamínovou bombou, ich konzumácia sa pozitívne odrazí aj na našej kráse.

KlíčkyNakličovanie – ktoré semienka sú na to vhodné

Pri výbere semienok, ktoré chceme nakličovať, je potrebné brať do úvahy, že nie všetky semienka sú na to vhodné. Vyberať si preto treba len tie na to určené. Najlepšie je teda staviť na semienka v bio kvalite, prípadne od overeného výrobcu. Semienka, ktoré sú určené na sadenie, nenakličujte, pretože môžu byť ošetrené pesticídmi.

Na nakličovanie sú vhodné semienka horčičné, slnečnicové, šošovica, fazuľa mungo, fazuľa adzuki, tekvicové semiačka, žerucha, kamut, pšenica, jačmeň, reďkovka či sója. Dostupné sú aj rôzne zmesi.

KlíčkyAko pestovať klíčky

Na vypestovanie klíčkov toho nepotrebujeme veľa. Stačia vhodné semienka, voda a vhodná nádoba na nakličovanie. Môžete si zaobstarať špeciálnu nakličovaciu misku, ale postačí aj zaváraninový pohár s otvormi vo viečku. Semienka musia byť neustále vlhké, ale nesmú plávať vo vode. Je potrebné ich 2-3x za deň prepláchnuť vodou, čím sa vyhneme množeniu baktérií. Aby vyklíčili, potrebujú okrem vody aj dostatok svetla (ale nie priame slnko) a vhodnú teplotu.

Do nakličovacej misky alebo do zaváraninového pohára vložíme semienka. Pridáme vlažnú vodu a semienka necháme 12 – 24 hodín takto namočené. Následne všetku vodu zlejeme a semienka prepláchneme. Všetka voda musí odkvapkať, pretože semienka nesmú vo vode stáť.

Do približne troch až piatich dní nám klíčky narastú tak, že budú vhodné na konzumáciu. Nemusíme ich zjesť hneď všetky, v chladničke ich môžeme skladovať týždeň. Aj pri skladovaní však treba naklíčené semienka denne preplachovať vodou.

Klíčky

Klíčky – Ako ich využiť v kuchyni?

Klíčky možno na niekoho nemusia pôsobiť napohľad práve lákavo, ale nedajte sa odradiť prvým dojmom. Nakličujte spolu so svojimi deťmi, ktoré tak majú vynikajúcu príležitosť denne pozorovať, ako to vlastne chodí v prírode a ako zo semienka vyklíči a rastie rastlinka. Keď sa aj deti budú podieľať na starostlivosti o klíčiace semienka, budú mať z celého procesu radosť, a tak ich pravdepodobne nebudete musieť do jedenia vlastnoručne vypestovaných klíčkov nútiť.

Klíčky sú v kuchyni veľmi univerzálne, môžete ich pridávať do šalátov, použiť pri varení polievky, dať si ich na chlebík, výborne dochutia tiež smoothie či cesto pri pečení chleba.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť