Žehlenie vlasov – aké pravidlá musíte dodržať aby ste vlásky nezničili?

Autor: Paula

Niektoré z nás ju používajú denne, iné zasa iba príležitostne. V každom prípade platí, že aj žehlenie vlasov má určité pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, ak nechceme svojim vlasom zbytočne uškodiť. Na čo teda pri žehlení vlasov myslieť, aby neboli iba krásne rovné, ale naďalej aj zdravé?

Kvalitná žehlička na vlasy je základom úspechu

Mnoho žien si žehlí svoje vlasy každý deň, niekedy dokonca aj viackrát denne. Časté používanie žehličky však môže vlasom uškodiť. Preto by sme sa pri výbere žehličky na vlasy mali pozerať predovšetkým na kvalitu, nie iba na cenu. Pre vlasy je rozhodne lepšie, ak budeme používať žehličku s keramickými platničkami. Tie sú na rozdiel od kovových omnoho kvalitnejšie, a navyše aj šetrnejšie k našim vlasom. Kvalitná žehlička na vlasy by mala obsahovať aj možnosť nastavenia a regulácie teploty, zároveň by sa mala po zapnutí zohriať rýchlo a rovnomerne. Samozrejmosťou by mal byť tiež ionizačný efekt, ako aj bezpečnostný senzor, ktorý žehličku po krátkej dobe nečinnosti vypne. Novinkou sú dnes žehličky na vlasy, ktoré uvoľňujú paru, čím bránia vysúšaniu vlasov.

Krásne hladké vlasy už pri umývaní

Vlasom, ktoré sa chystáme vyžehliť, by sme mali dopriať potrebnú starostlivosť už pri ich umývaní. Stavte na kvalitný vyživujúci šampón a kondicionér podľa typu svojich vlasov. V prípade, že sú vaše vlasy jemné alebo suché, je vhodné používať hĺbkovú kúru, ktorá prenikne hlboko do vlasov. Umyté vlasy jemne osušte uterákom a vyfénujte dosucha.

Pred žehlením použite prípravky na ochranu vlasov pred teplom

Veľké teplo našim vlasom škodí, to samozrejme nie je žiadna novinka. Pri žehlení vlasov je preto nevyhnutné používať kvalitné prípravky na ochranu vlasov pred teplom. Sú dostupné zväčša vo forme sprejov, ktoré sa na vlasy nanesú bezprostredne pred ich žehlením. Spreje sa používajú nielen pri žehlení, ale aj pri kulmovaní a fénovaní, kedy vlasy taktiež vystavujeme teplu. Kvalitný ochranný sprej na vlasy obsahuje okrem iného napríklad aj keratín, vďaka čomu chráni vlasy pred poškodením nielen pri tepelnom stylingu, ale aj pred ďalšími vonkajšími vplyvmi a pred vysúšaním. Spreje na vlasy zároveň pekne voňajú, vlasy nezaťažujú a dodávajú im lesk.

Vlasy musia byť čisté a suché

Príprava vlasov na žehlenie spočíva v odstránení laku, tužidla či gélu. Vlasy musia byť pred žehlením čisté a úplne suché, samozrejme v prípade, ak doma nemáte žehličku na vlasy so zabudovaným fénom. Na čisté a suché vlasy teda pred samotným žehlením nenanášame vôbec nič – s výnimkou spomínaných ochranných sprejov.

Žehlenie vlasov – ako to robiť správne?

Na prvý pohľad sa zdá, že žehlenie vlasov nie je ničím zložitým, avšak aj pri úprave vlasov treba postupovať správne, aby sme neurobili viac škody ako úžitku. Žehličku zapneme a nastavíme na vyšší výkon. Do prstov naberáme širšie pramene vlasov a prechádzame po nich žehličkou plynule. Žehličku nenechávame dlhšie na jednom mieste, pretože by sme vlasy mohli poškodiť, dokonca až spáliť. Jeden prameň vlasov plynule vyžehlíme maximálne trikrát po sebe. Naberieme do prstov ďalší široký prameň a pokračujeme ďalej.

žehlenie vlasov

Doprajte vlasom aj oddych

Aj pri používaní žehličky na vlasy platí nepísaná zásada „menej je viac“.  Vlasom by sme mali dopriať aj oddych, najmä ak si ich žehlíme často. Koniec-koncov, popri žehlení naše vlasy denne zaťažujeme rozličnými prípravkami, akými sú lak na vlasy, tužidlo, gél či vosk. Z času na čas by sme preto mali vlasy nechať voľne bez týchto prípravkov a starostlivosť o ne vyvážiť výživným vlasovým zábalom. Netreba zabúdať, že „zmena je život“ a že nemusíme mať každý deň iba rovné, vyžehlené vlasy.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť