Očkovanie detí

Autor: Paula

Vakcinácia, alebo iným slovom očkovanie. Medzi mamičkami veľmi diskutovaná téma. Niektoré sú za očkovanie detí, iné vyslovene proti. Ktoré očkovanie je povinné a v akom veku dieťaťa sa vykonáva?

Po narodení sa bábätko pomerne často ocitá v ambulancii lekára. Najskôr podstupuje odborné vyšetrenia v pôrodnici. Po prepustení domov ho rodičia musia vziať na prvú prehliadku k pediatrovi. Tam sa dieťatko chodí ukázať na poradne spočiatku každé 2 – 3 týždne, neskôr raz mesačne. Okrem merania, váženia a konzultácie prípadných zdravotných problémov je súčasťou poradne v presne stanovenom veku dieťaťa tiež očkovanie. Povinné i nepovinné.

 

Ako funguje očkovanie

Očkovanie sa považuje za najúčinnejší spôsob ochrany pred infekčnými ochoreniami. Očkovaním sa do tela aplikuje malé množstvo zložiek z daného ochorenia. Tieto zložky však chorobu nespôsobia, ale, naopak, stimulujú imunitný systém, aby si voči tomuto ochoreniu vytvoril protilátky. Práve protilátky sa starajú o ochranu organizmu pred skutočným pôvodcom ochorenia.

Povinné očkovanie detí

V našej krajine je očkovanie rozdelené na povinné a odporúčané (nepovinné). Medzi povinné očkovanie detí patria:

Pneumokoková vakcína – chráni organizmus pred závažnou pneumokokovou infekciou

MMR vakcína – chráni pred osýpkami, mumpsom a rubeolou

Hexavalentná vakcína – chráni organizmus pred nasledujúcimi šiestimi chorobami: tetanus, čierny kašeľ, záškrt, hemofilová infekcia, detská obrna, hepatitída typu B

 

Čo sa stane, ak odmietnete povinné očkovanie dieťatka?

Ak odmietnete dať svoje dieťa zaočkovať vakcínou, ktorá je na Slovensku zaradená medzi povinné, dopúšťate sa priestupku a môžete dostať pokutu. Detský lekári sú totiž povinní nahlásiť každé odmietnutie príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Úrad verejného zdravotníctva vás následne na základe podnetu od vášho pediatra pozve na ústne
prerokovanie priestupku. Ak nedokážete objasniť dôvod odmietnutia (napríklad zdravotný), za takýto priestupok vám bude  vyrubená pokuta vo výške 331 €.

 


Nepovinné očkovanie detí 

Druhou skupinou sú nepovinné očkovania, respektíve odporúčané očkovania. Ich cieľom je chrániť detský organizmus pred ďalšími infekčnými chorobami. Keďže ide o nepovinné očkovanie, detský lekár ich rodičom môže odporučiť a rodičia majú právo sa rozhodnúť, či svoje dieťa dajú zaočkovať alebo nie.

Existuje viacero ochorení, proti ktorým sa očkuje nepovinne. Najčastejšie ide o očkovanie detí proti:

– rotavírusom
– hepatitíde A
– chrípke
– kliešťovej encefalitíde
-meningokokovým infekciám
– ovčím kiahňam
– HPV – ľudskému papilomavírusu

Každé očkovanie predstavuje veľký zásah do imunitného systému dieťatka, preto je dôležité zohľadniť jeho aktuálny celkový zdravotný stav. Ak zdravotný stav neumožňuje dieťa zaočkovať, pristupuje sa k odkladu očkovania.

očkovanie detí


Očkovací kalendár

Očkovanie detí hexavakcínou a očkovanie vakcínou proti pneumokokovým ochoreniam sa vykonáva tromi dávkami, a to konkrétne v treťom, v piatom a v jedenástom mesiaci života dieťaťa. Všetky dávky základného očkovania by sa mali vykonať rovnakou očkovacou látkou.

Očkovací kalendár – Povinné očkovanie

očkovanie detí

Foto: ockovanieinfo.sk


Očkovací kalendár – Nepovinné očkovanie

očkovanie detí

Foto: ockovanieinfo.sk

 

 

 


Očkovanie proti rotavírusom

Jednou z najčastejších príčin hnačkových ochorení bábätiek a detí je rotavírusová infekcia. Prvé príznaky sa dostavia do 48 hodín od vniknutia vírusu do organizmu. Patrí medzi ne zvýšená teplota, zvracanie a napokon sa pridruží aj hnačka. Deti trápi bolestivé nafúknuté bruško, stolica je častá, vodnatá a sfarbená dozelena. Ďalším prejavom je nechutenstvo. Rotavírusová infekcia postihuje malé detičky, najmä vo veku 6 – 24 mesiacov. Prenáša sa predovšetkým kvôli nedostatočnej hygiene, keď sa po prebalení dostane vírus cez neumyté ruky na hračky alebo potraviny, ktoré sa dostanú dieťatku do úst. Dieťa sa totiž infikuje prehltnutím. Mnoho detí s rotavírusovou infekciou skončí v nemocnici, preto je prevencia veľmi dôležitá.

Očkovanie detí proti rotavírusom je nepovinné očkovanie. Rozhoduje sa však preň väčšina rodičov. Prvá dávka sa aplikuje približne v druhom mesiaci života bábätka. Deťmi je táto vakcína dobre prijímaná, nakoľko ide o kvapky a nie injekciu. Kvapky sa podávajú dieťaťu do úst. Je veľmi dôležité, aby si rodičia po zaočkovaní dieťaťa dôkladne umývali ruky po každom prebalení, pretože rotavírusy sa z tela dieťatka dostávajú von po dobu približne siedmich dní.

Očkovanie bábätka

Očkovanie proti rotavírusom býva spravidla prvé očkovanie, s akým sa bábätko stretne. Nasledovať však už bude klasický spôsob aplikovania očkovania – injekciou. Je dôležité vylúčiť pred očkovaním akúkoľvek chorobu, dieťatko musí byť v deň očkovania zdravé. Malé bábätká dostávajú injekciu do obidvoch stehien. Miesto vpichu sa zalepí leukoplastom, vhodné je nalepiť naň aj chladiacu náplasť, ktorá bráni opuchnutiu. Zakúpite si ju v lekárni. Rodičia by mali mať na pamäti, že v deň očkovania sa neodporúča dieťatko kúpať.

Reakcia na očkovanie

Sú detičky, ktoré po očkovaní nemajú žiadnu reakciu, ako aj deti, ktoré reakcia na očkovanie doženie do postele s horúčkou. Imunitný systém vytvára protilátky, čo sa navonok prejaví určitou reakciou. Medzi najčastejšie reakcie organizmu po očkovaní patrí zvýšená teplota a horúčka, začervenanie a bolesť v mieste vpichu, nechutenstvo, únava, podráždenosť. Tieto prejavy vo väčšine prípadov zmiznú do 2 dní.

 

Horúčka po očkovaní

V deň očkovania sa dieťa nesmie fyzicky namáhať, malo by viac odpočívať a mať pokoj. Ak sa dieťaťu zvýši po očkovaní telesná teplota, ide o úplne normálny a častý prejav. Horúčku riešime až vtedy, keď teplomer ukáže 38°C a viac. Dieťatku v takomto prípade môžeme podať liek na zníženie teploty. Je vhodné nechať dieťatko spinkať cez deň tak, ako ono samo potrebuje.

 

Očkovanie detí proti covid-19 

Žiadna z vakcín, ktoré sú na Slovensku schválené a dostupné,  neobsahuje živý koronavírus SARS-CoV-2.  Do bunky sa dostáva iba gén, ktorý je charakteristický pre bielkovinu koronavírusu. Imunitný systém vášho dieťatka ju vyhodnotí ako cudzorodú a  následne si proti nej začne vytvárať protilátky.  Pri stretnutí so živým vírusom dokáže v budúcnosti potom imunitný systém dieťatka rýchlo zareagovať a vírus zničiť.

Očkovanie detí proti covid-19, je možné od veku 5 rokov. V prípade detí od 5 do 17 rokov podávajú žiadosť o očkovanie ich zákonní zástupcovia. Deti vo veku 5 až 11 rokov sú očkované vakcínou Pfizer/BioNTech.  Deti v tejto vekovej kategorií dostávajú 1/3 štandardnej očkovacej dávky pre dospelého človeka.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť