Bezšampónová metóda

Autor: spokojná mama

Šampóny, ktoré bežne používame sú v drvivej väčšine prípadov zmesou chemických látok. Naše vlasy i pokožku hlavy veľmi vysušujú, pokožka sa bráni nadprodukciou mazu, vlasy vyzerajú nepekne mastné a tak ich musíme umývať ešte častejšie. Hotový začarovaný kruh.

Vlasy, ktoré sú nadmerne zaťažené používaním rôznych kozmetických prípravkov môžu vypadávať, lámať sa, nadmerne mastnieť, vyzerať nepekne. Zachrániť sa ich snažíme opäť len ďalšími kozmetickými prípravkami, čím ich znova ešte viac zaťažujeme. Riešenie pritom môže byť paradoxne oveľa jednoduchšie.  Nechať vlasy poriadne oddýchnuť.

 

Bezšampónová metóda

Bezšampónová metóda umývania vlasov je založená na umývaní vlasov iba čistou vodou, prípadne čisto prírodnými prostriedkami. Bezšampónovú metódu môže sprevádzať počiatočné obdobie, kedy vlasy pôsobia mastne. Vlasom aj pokožke hlavy bude trvať pár týždňov, kým si zvyknú a prestanú mastnieť tak ako obvykle. Za ukončenie sulfátovo – silikónovo – parabénového trápenia sa vám ale vlasy po pár týždňoch odvďačia zdravím a objemom. Ak vydržíte, pokožka vašej hlavy postupne prestane produkovať nadbytok mazu a na umývanie vám postačí už len čistá voda či spomínané prírodné prostriedky.

 

Prírodné prostriedky na umývanie vlasov

Existuje množstvo prírodných prostriedkov, ktoré vaše vlasy dokážu nielen odmastniť ale aj dokonale vyživiť. Stačí im len dať šancu. Často sme schopné vyhodiť stovky eur za salóny a drahé produkty ale výjsť zo svojej zóny komfortu a vyskúšať niečo nevšedné, to už nie. Použitie týchto prírodných prostriedkov je o čosi náročnejšie ako jednoduché použitie šampónu ale za záchranu vašich vlasov to stojí, nie?

 

Vaječný žĺtok a ocotvý oplach alias šampón a kondicionér

Vaječný žĺtok vlasy hydratuje, vyživuje a zároveň im dodáva objem.

Použitie je jednoduché: 2 surové žĺtky nanesiete na mokré vlasy. Poriadne vmasírujete do vlasov a pokožky hlavy a opláchnete vlažnou vodou. Dôležité je použiť vlažnú, nie horúcu vodu, inak by ste na hlave mohli mať praženicu. Vlasy nakoniec opláchneme ešte octovým oplachom.

Jablčný ocot dodá vlasov úžasný lesk a vlasy dokonale odmastí.

Octový oplach si vyrobíme z 300 ml vody a 2 polievkových lyžíc jablčného octu. Touto zmesou opláchneme vlasy. Vlasy aj pokožku hlavy jemne pomasírujeme a na záverečné opláchnutie použijeme čistú vlažnú vodu. Jablčný ocot má veľmi špecifickú vôňu ale báť sa jej nemusíte. Hneď po uschnutí vlasov pominie.

 

 

Sóda bikarbóna

Vlasy sa dajú umyť aj zmesou vody a sódy bikarbóny (300 ml vody zmiešame s 1 polievkovou lyžicou sódy).  Zmes použijete ako šampón. Vmasírujete do pokožky hlavy a vlasov, necháte chvíľu pôsobiť a opláchnete čistou vodou. Nakoniec je opäť ideálny octový oplach. Sóda bikarbóna môže vlasy jemne vysušovať, preto túto alternatívu nepoužívame príliš často.

 

Bylinné výluhy

Pokiaľ vlásky nie sú príliš mastné, môžte ich umývať iba bylinnými výluhmi.  Žihľava na tmavé vlasy, harmanček na bledé.

 

bezšampónová metóda

 

Bezšampónová metóda nie je ľahká cesta, keďže sme zvyknuté na určitú parfémovú vôňu vlasov a bleskové použitie šampónu.  Určite sa však oplatí obetovať pár minút času navyše aj vydržať pár dní či týždňov s vláskami na pohľad trochu mastnejšími.  Vlasy sa vám neskôr za život bez chémie odvďačia a šampón budete môcť nahradiť už na stálo obyčajnou vodou.  Ďalšími pozitívami sú popri krásnej hrive aj šetrenie peňiažkov za kozmetické prípravky a menšia tvorba plastového odpadu.

Tak čo, idete do toho?

Ak je bezšampónová metóda pre vás príliš radikálna pozrite naše ďalšie tipy Ako na pekné vlasy. 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť