Starostlivosť o pleť v zime – aký krém si vybrať?

Autor: Paula

Na jeseň a v zime dostáva naša pokožka poriadne zabrať. Chlad, vietor a mráz jej veľmi neprospievajú a ľuďom s citlivou pokožkou dokáže studené počasie spôsobovať aj výraznejšie ťažkosti. Je preto dôležité, venovať pokožke počas chladných dní zvýšenú pozornosť. Tak u dospelých, ako aj u detí. Nech sa páči, starostlivosť o pleť v zime a všetko čo o nej potrebujete vedieť.

Starostlivosť o pleť v zime

Pohybu vonku sa počas chladných a sychravých dní nevyhneme. Vietor a mráz však v zime „útočia“ zo všetkých strán a našu pokožku nepríjemne vysúšajú. Nízke teploty totiž spomaľujú prietok krvi na miestach, kde pokožka nie je chránená oblečením. Zabrať dostáva nielen pleť, ale aj pokožka rúk, ktorá je hneď po tvári najčastejšie vystavovaná nepriaznivému počasiu. Navyše, náhle zmeny teploty pri presunoch zo zimy do tepla pokožku vyčerpávajú, preto koža starne a stráca na elasticite.

Počas zimy naša pokožka produkuje menej mazu, čím sa stenčuje jej ochranná vrstva.  Pri rýchlom zahriatí sa navyše prekrví a následne sa začne olupovať. Suchá a popraskaná koža spôsobuje bolesť a núti nás siahnuť po špeciálnych krémoch a mastiach. Ako sa teda starať o pleť v zime a na jeseň, aby sme podobným problémom úspešne predišli?

starostlivosť o pleť v zime

Ochrana pred zimou v podobe antioxidantov

Je pravda, že starostlivosť o pleť v zime je o niečo náročnejšia ako počas teplých dní, nie je to však žiadna veda. Staviť by sme mali najmä na antioxidanty a vitamíny, ktoré chránia pleť pred vonkajšími vplyvmi. Nájdeme ich nielen v krémoch, ale aj obsiahnuté vo vhodných výživových doplnkoch. Pre normálny stav pokožky je dobré užívať doplnky, ktoré obsahujú zinok a pupalku. Ďalším skvelým pomocníkom pri starostlivosti o pokožku v zime je vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu. Veľmi účinným antioxidantom je aj vitamín E, ten môžeme používať jednak vo forme tabletiek, ale aj ako krém.

Prípravky do nepriaznivého počasia

Nepriaznivé počasie sa na pleti odráža pocitom napätia, môže sa dostaviť aj začervenanie. Na jeseň a v zime je vhodné používať hutné vyživujúce krémy s vysokým podielom hydratačnej zložky, aby sme zabránili strate vlhkosti, a teda vysúšaniu pokožky. Nielen ľudia so suchou pokožkou, ale aj tí s tou mastnou, by si mali pleť denne krémovať. Veľmi dobrú službu nám v tomto urobia prípravky s obsahom kyseliny hyaluronovej, bambuckého masla a aloe vera. Raz do týždňa by sme mali pleti dopriať hydratačnú masku, ako aj peeling. Neostaneme však len pri teoretizovaní a ponúkame konkrétne tipy na hydratačné krémy, ktoré sa výborne hodia do chladného počasia:

Hydratačný & rozjasňujúci krém na normálnu až citlivú pleť Soaphoria

Tento hydratačný & rozjasňujúci krém je organický a teda 100% prírodného zloženia. Je vhodný na normálnu až citlivú pleť. Krém obsahuje pomaranč a citrón, ktoré predstavujú prírodný zdroj vitamínu C. Ten oživuje mikrocirkuláciu, posilňuje a navracia jas mdlej pleti. Rejuvenizačné účinky arganového oleja sa prejavia jemnosťou a hebkosťou, kým olej z čiernej ríbezle hĺbkovo regeneruje bunky.  Vďaka zloženiu obohatenému ceramidmi krém výborne viaže vlhkosť, vytvára bariéru proti voľným radikálom a eliminuje toxický vplyv prostredia.

Potrebnú hydratáciu môžeme pokožke dopriať aj počas noci. Vyberajte si nočný krém, ktorý je o niečo výživnejší ako ten denný. Nemali by sme zabúdať na pravidelné vetranie miestností, vďaka čomu naša pokožka nebude trpieť vykúreným suchým vzduchom. Poruke by sme mali mať aj balzam na pery, ktoré sú taktiež vystavené mrazu a vetru. Práve počas zimy sa pery veľmi často vysúšajú a olupujú. Používaním balzamu predídeme bolestivému popraskaniu pier. Opäť prinášame aj náš konkrétny tip na starostlivosť o pery.

Organický balzam na pery Makrónka – čučoriedka

Hlavnými zložkami tohto čisto organického výrobku zabaleného v milom obale v tvare makrónky, sú včelí vosk, kakaové maslo a marhuľový olej. 

Oba produkty môžete kúpiť v obchodíku s prírodnou a bio kozmetikou www.a-original.sk alebo na stránke výrobcu Soaphoria www.soaphoria.sk.

Aj v zime sa treba chrániť pred slnkom

Hoci zima nám zaženie spomienky na letnú dovolenku do kúta, nemali by sme zabúdať na to, že aj zimné slniečko môže nepríjemne potrápiť našu pokožku. Chrániť pokožku pred slnkom treba aj v zime, a to najmä vtedy, ak plánujete pobyt na horách, pretože tam je slnečné žiarenie intenzívnejšie. Vhodné sú ochranné krémy s faktorom aspoň 15.

Starostlivosť o detskú pokožku v zime

Bábätká a malé deti majú veľmi citlivú pokožku, ktorá je navyše podstatne tenšia, než pokožka dospelých, preto by správna zimná starostlivosť mala byť samozrejmosťou aj v prípade našich detí.  Detská koža sa nedokáže rýchlo prispôsobovať zmenám teploty. Strata hydratácie pri prechodoch zo zimy do tepla a opačne spôsobuje nepríjemné začervenanie a popraskanie, čo môže viesť až k infekcii.

Aj keď naše detičky v zime poriadne zababušíme do teplého oblečenia, neochránime ich tak úplne od nepriaznivých vplyvov studeného ročného obdobia. Siahnuť by sme preto mali po špeciálnych krémoch a mastičkách do chladného počasia, ktoré sú určené na starostlivosť o pokožku bábätiek. Vyhnúť by sme sa mali používaniu bežných krémov, ktorými denne natierame detské telíčko, pretože tie detskú pokožku v zime vonku neochránia. Krémy do zimy sú hustejšie, zato však koži dodajú dôležitú hydratáciu, aby sa pokožka nevysušovala a následne nelúpala. Krémy do chladného počasia deťom rozotierame na tvár, ruky a jemne aj na pery. Opäť pripájame náš tip.

Bio nechtíková masť pre deti a bábätká od Bioturm – detskej lekárskej kozmetiky

Masť s nechtíkom je klasickým výrobkom používaným v starostlivosti o ruky a pokožku. Má regeneračný účinok v prípade poškodenej, popraskanej a citlivej pokožky. Tiež chráni a ošetruje pokožku postihnutej neurodermatitídou a psoriázou.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť