Ako pripraviť smoothie správne? Tejto obľúbenej ingrediencii sa radšej vyhnite!

Autor: Paula

Rozmixovaná zelenina a ovocie so šťavou a dužinou, hotová vitamínová bomba, ktorá navyše výborne chutí. Smoothie je skvelou voľbou nielen pre naše zdravie, ale aj pre krásu. Ako pripraviť smoothie? Čo a ako správne nakombinovať a rozmixovať? Poradíme vám.

 

Účinky smoothie

Prečo piť smoothie? Pretože dokáže plnohodnotne nahradiť takmer každé jedlo. Príprava smoothie je rýchla a jednoduchá, nezaberie veľa času. Navyše ide o super spôsob, ako do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny a urobiť tak niečo pre svoje zdravie. Keďže ide o nápoj, a teda tekutú podobu pokrmu, vstrebávajú sa živiny do organizmu lepšie, než pri pevnej potrave. Trávenie rozmixovaného smoothie totiž prebieha rýchlejšie, vďaka čomu sú jeho zložky už čiastočne spracované, keď sa dostanú do žalúdka. No a presne toto je dôvod, prečo sa po vypití smoothie nápoja necítime plní a prejedení.

ako pripraviť smoothie

Zelené smoothie, teda pripravené z listovej zeleniny, má výborné antioxidačné účinky, prospieva tráveniu a zbavuje telo toxínov. Vďaka obsahu chlorofylu, kyseliny listovej a rastlinných enzýmov podporuje prečistenie organizmu od usadenín v tráviacom ústrojenstve a tiež posilňuje imunitný systém. Pravidelná konzumácia smoothie sa teda pozitívne prejaví nielen na našom zdraví, ale pridá nám aj na kráse.

 

Ako pripraviť smoothie

Na prípravu smoothie nápoja budete potrebovať v prvom rade kvalitný mixér. Ale tiež informácie o tom, aký je správny pomer surovín, ktoré ovocie a zeleninu možno spolu kombinovať a čomu sa radšej vyhýbať. Základom nápoja je obsah 50% zeleniny, 50% ovocia a vzpruha v podobe semienok alebo orechov. Každú takto pripravenú zmes dolejeme vodou a následne rozmixujeme. Jednoduché, však? Ale nie všetko ovocie a zeleninu môžeme bez problémov kombinovať, ako sa nám páči. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a pri príprave smoothie sa nemusíte striktne držať receptu. Ak vám napríklad nápoj nechutí, alebo by ste doň chceli ešte niečo pridať, experimentujte, pridajte niečo iné, skúšajte a uvidíte. Sami si tak vyskladáte svoj vlastný zdravý drink a naučíte sa, ako pripraviť smoothie, ktoré bude najviac lahodiť vašim chuťovým pohárikom. Pozrime sa teda na to, ako a z čoho správne zostaviť smoothie.

1. Zelenina do smoothie nápoja

Polovicu obsahu smoothie tvorí zelenina. Listová, koreňová, plodová. S čím ju kombinovať?

Listová zelenina
Ideálnou zeleninou, ktorú by malo obsahovať každé smoothie, je listová zelenina. Môžete si zvoliť špenát, listový šalát, či dokonca kučeravý kel. Chuť listového špenátu nie je veľmi výrazná, takže si ho pokojne môžete pridať do každého smoothie nápoja. Listový šalát sa viac hodí k sladkému ovociu, nakoľko je jeho chuť horkejšia. Čo sa týka kučeravého kelu, skvelo ho skombinujete s exotickým ovocím, s banánom alebo s čučoriedkami.

ako pripraviť smoothiePlodová zelenina
Medzi plodovú zeleninu, ktorá sa najčastejšie využíva pri príprave smoothie, patria paradajky, uhorky či melóny, ktoré sa veľmi dobre kombinujú s ovocím. Rovnako tak aj avokádo.

Koreňová zelenina
Významné miesto vo svete smoothie nápojov patrí koreňovej zelenine. Kvôli tráveniu však nie je vhodné kombinovať ju s ovocím, výnimkou je napríklad kombinácia mrkva – jablko. Môžete si namixovať aj čisto zeleninové smoothie, prípadne okrem jablka použiť aj pomaranč. Brokolica sa tiež hodí na prípravu smoothie, avšak určite použite iba malý kúsok, pretože inak by jej chuť prebila ostatné suroviny. Zjemniť ju môžete grepom a banánom.

2. Ovocie do smoothie nápoja

Vďaka sladkej chuti sa do smoothie nápojov hodí takmer každý druh ovocia. Najchutnejší výsledok získate zmixovaním troch a viac druhov ovocia. Bobuľové ovocie, ako jahody, maliny, černice, čučoriedky či hrozno, je najlepšie kombinovať spolu. Chuť bobuliek môžete doladiť napríklad banánom. Určite vyskúšajte použiť aj hrozno, ktorého zrniečka obsahujú množstvo antioxidantov. Skombinovať ho môžete aj s pár kúskami listového špenátu, s banánom a pridajte jedno jablko.

Ovocné druhy s výraznou chuťou, akú má napríklad ananás, grep či mango, dokážete zjemniť banánom alebo avokádom, ku ktorému pridajte aj listovú zeleninu.

ako pripraviť smoothie3. Semiačka a oriešky

Najideálnejšie do smoothie nápojov sú chia semiačka, ľanové semienka, goji, oriešky a mandle. Orechy a semienka obsahujú omega mastné kyseliny, preto to s ich množstvom netreba preháňať. V opačnom prípade môžu prebiť celú výslednú chuť smoothie.

4. Tekutiny

Neodmysliteľnou súčasťou každého smoothie nápoja je tekutá zložka – voda. Mixér by nám síce ovocie a zeleninu rozmixoval aj bez nej, avšak aby bol nápoj naozaj výživný a aby nám zaručil správne vstrebávanie všetkých živín, musí obsahovať aj vodu. Namiesto vody môžete použiť aj  minerálku, čaj alebo rastlinné mlieko. Pri otázke ako pripraviť smoothie, sa však rozhodne vyhnite odpovedi, ktorá by vás zvádzala k použitiu džúsu. Džúsy sú zbytočne presladené a obsahujú aj umelé sladidlá.

A čo mlieko?

Chuťová kombinácia ovocia a mlieka je síce jednou z najobľúbenejších, avšak pre naše trávenie predstavuje problém. Bielkoviny a sacharidy sa totiž trávia úplne odlišným spôsobom. Cukry obsiahnuté v ovocí sa trávia najkratšie, zatiaľ čo bielkoviny v mlieku telo trávi pomaly. Ak teda zjeme naraz mlieko a ovocie, naše telo sa sústredí na trávenie bielkovín, ovocie sa preto nebude môcť stráviť a v črevách začne kvasiť, čo vedie k nadúvaniu a k bolesti brucha. Raz za čas si samozrejme všetci radi doprajeme aj ovocno – jogurtové smoothie, nemali by sme však túto kombináciu piť príliš často.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť