Ako posilniť imunitu detí

Autor: Paula

Dieťa je týždeň v škôlke alebo škole, ďalší týždeň doma v posteli – takáto býva realita v mnohých rodinách. Kašeľ, soplík, horúčka, zápal hrdla a ďalšie opakované choroby a prechladnutia sa rady a často vracajú. Nie sú ničím výnimočným a vedia potrápiť nielen samotné dieťa, ale aj rodičov. Našli ste sa v tom aj vy? Ak áno, je načase urobiť kroky k posilneniu imunity seba i vašich detí.

Čo si predstaviť pod pojmom imunitný systém? Je to komplex, ktorý zahŕňa viacero druhov bielych krviniek a protilátok. Tie aktívne vyhľadávajú a následne ničia baktérie a vírusy. Súčasťou imunitného systému sú tiež bariéry medzi vnútorným a vonkajším prostredím  – pokožka, sliznice a črevná stena. Imunitný systém je teda veľmi zložitým systémom. Imunita u detí sa stále vyvíja a veľmi často sú prechladnuté. Nemusí byť preto práve jednoduché imunitný systém ovplyvniť a posilniť, avšak určité kroky k posilneniu obranyschopnosti môžeme urobiť už dnes.

Detská imunita sa buduje už od príchodu dieťatka na svet. Dojčením sa cez materské mlieko dostávajú do tela bábätka dôležité látky, ktoré doslova naštartujú imunitný systém na jeho fungovanie v budúcnosti. Ako postupne dieťatko rastie, stretáva sa aj s chorobami. Každé ochorenie ovplyvňuje imunitný systém, pretože organizmus vystavený určitej chorobe si vytvára imunitné látky.

Najmä na jeseň a v zime sme všetci viac náchylní ochorieť. Sychravé počasie, chlad, ktorý nás núti zdržiavať sa viac doma ako vonku, nedostatok slnečných lúčov, ale tiež veľký kolektív, v ktorom sa deti na jeseň po prázdninách ocitajú na školách a v škôlkach, aj toto sú faktory, kvôli ktorým nás viac než zvyčajne dostane choroba.

Príznaky oslabenej imunity

Ak je imunita oslabená, znamená to, že imunitný systém nefunguje úplne tak, ako by po správnosti mal. Každý síce musí z času na čas kvôli chorobe zaľahnúť do postele, avšak ak je človek chorý príliš často, môže to znamenať problém. Ako zistíme, že s našou imunitou niečo nie je v poriadku? Sledujte svoje príznaky.


Najčastejšie príznaky oslabenej imunity sú:

– Dlhodobá únava a vyčerpanie
– Opakujúce sa afty a herpesy
– Ochorenia dýchacích ciest
– Bežné prechladnutie trvá dlhšie a zvládame ho ťažšie
– Vracajúci sa zápal očí


Ako posilniť imunitu detí

Ako teda podporiť imunitu, aby sme naše deti ochránili pred častými chorobami, ktoré na ne doslova striehnu v detskom kolektíve? Základom úspechu je najmä pestrá strava, čerstvý vzduch, pohyb a pravidelný prísun potrebných „posilňovačov“ imunity. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi.

1. Pestrá strava
Jedálniček je potrebné denne vyskladať tak, aby bol prísun dôležitých živín bohatý a pestrý, vyhnúť sa treba jednotvárnej strave. Na posilnenie imunity detí je dôležité nevynechať zo stravy vitamíny a minerály v podobe zeleniny a ovocia, strukovín, vajec, mliečnych produktov, deti by mali konzumovať aj ryby, mäso a obilniny.


2. Pozor na kúrenie
V snahe zabezpečiť deťom čo najväčší komfort sa v mnohých domácnostiach príliš kúri, čo však nemá na imunitu práve najlepší vplyv. Z nadmerného kúrenia je vzduch v miestnostiach suchý, vysušuje sliznicu, čím oslabuje jej obranyschopnosť, no a výsledkom sú nepríjemné opakované infekcie. Čo teda robiť? Neprekračujte teplotu 18 °C v izbe, kde dieťa spí, v ostatných miestnostiach by teplota mala mať maximálne 22°C.

3. Aj hygieny veľa škodí
Samozrejme, nemáme na mysli kúpanie a sprchovanie, ktoré je dôležité praktizovať každý deň. Pozor si však treba dávať na používanie čistiacich prostriedkov a dezinfekcie, pretože tie môžu odolnosť znižovať. Ak ich doma používame vo veľkých množstvách, dieťa sa stáva náchylnejším na získanie ochorenia, keď sa ocitne vo veľkom kolektíve.

4. Čerstvý vzduch v každom počasí
Pobyt na čerstvom vzduchu má na budovanie imunity obrovský význam. A to nielen počas slnečných dní, ale vonku treba ísť aj v zime. Ideálne dve hodiny denne. V chladnom období môžete byť s deťmi vonku kratšie, avšak množstvo prechádzok môžete, naopak, zvýšiť. Aj malé bábätká potrebujú ísť von. Do mínus 5 °C je to pre ne bezpečné a prospešné. Samozrejmosťou je však vhodné a dostatočne teplé oblečenie.

5. Antibiotikami sa nerieši všetko
Rodičia by mali mať na pamäti, že antibiotiká sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií. Nelieči sa nimi nachladnutie ani teplota. Väčšina ochorení detí v predškolskom a školskom veku je však vírusového pôvodu a antibiotiká by preto nezabrali. Navyše, užívaním antibiotík sa môžu objaviť nepríjemné vedľajšie javy, ako napríklad črevné ťažkosti.

6. Prípravky na posilnenie imunity
Aby sme imunitný systém detí efektívne povzbudili, môžeme siahnuť aj po vhodných doplnkoch a prípravkoch s obsahom tých správnych vitamínov a minerálov. Ide predovšetkým o vitamín C, betaglukán a probiotiká.

7. Dostatok spánku
Nie je nič príjemnejšie, ako sa dobre vyspať. U detí, ktoré rastú a vyvíjajú sa, to platí dvojnásobne. Kvalitný spánok má na imunitu obrovský vplyv. Počas spánku sa organizmus regeneruje, prebieha boj s patogénmi. Regeneruje sa tiež imunitný systém, produkujú sa nové biele krvinky a, naopak, tie poškodené sú odstránené.

Ako zvýšiť obranyschopnosť

Existujú prostriedky, ktoré pomáhajú „nakopnúť“ imunitný systém a posilniť ho nielen u detí, ale aj u dospelých. Nájdeme ich v prírodnej podobe, ako aj vo forme výživových doplnkov. Ktoré to sú?

Kolostrum
Imunitný systém udržuje kolostrum v rovnováhe. Pomáha telu vyliečiť sa tým, že zvyšuje jeho samoliečiteľskú funkciu. Zároveň sa používa aj pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení, keďže má vplyv aj na prehnané imunitné reakcie.

Probiotiká
Veľmi dobrou voľbou na podporu obranyschopnosti sú probiotiká. Je všeobecne známe, že najväčšia časť imunity sa nachádza v čreve, no a práve probiotiká sú látkami, ktoré upravujú trávenie. Ich užívanie je prospešné pri hnačke i pri zápche. Napomáhajú správnej funkcii čriev, čím sa zároveň zvyšuje aj odolnosť organizmu.

Echinacea
Táto rastlina je veľmi dobrým pomocníkom pri budovaní dobrej imunity. Použiť sa pritom môže zvnútra i zvonka. Pomáha liečiť močové cesty, virózu aj chrípku, ale využíva sa aj pri tráviacich ťažkostiach. Pri jej užívaní však treba mať na pamäti, že nie je vhodná na dlhodobé a preventívne užívanie, pretože v opačnom prípade nám môže privodiť poškodenie pečene. Echinaceu si preto zadovážte až vtedy, keď už pociťujete prvé ťažkosti.

Betaglukán
Betaglukány sú súčasťou bunkovej steny baktérií, kvasiniek, húb, rias a rastlín. Ich priaznivé účinky sú známe už tisíce rokov. Ide o najznámejšie prírodné stimulanty imunitného systému, ktoré majú veľmi priaznivý vplyv na celkové zdravie. No a keďže si ich naše telo nevie vyprodukovať samo, musíme ich prijímať stravou, alebo v podobe výživových doplnkov (tablety alebo sirup).

Vitamín C
Tento najznámejší vitamín sa používa na podporu imunity pri nachladnutí, pretože skracuje dobu trvania ochorenia a bojuje proti baktériám a vírusom.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť