Spoločné spanie s bábätkom

Autor: Paula

Jednou z nevyhnutných súčastí detskej výbavy, ktorú zabezpečujeme pred narodením bábätka, je aj detská postieľka. Ale nie je to vždy pravidlom. Niektorí rodičia sú od začiatku rozhodnutí, že svoje bábätko budú mať počas spánku čo najbližšie pri sebe, a to priamo vo svojej posteli. Spoločné spanie s bábätkom dnes praktizuje nejedna rodina.

Bábätko a mamička v jednej posteli

O spoločnom spaní hovoríme, keď mamička spí s bábätkom nielen v jednej miestnosti, ale v jednej posteli. Prípadne môže mať mamička bábätko na dosah tak, že je uložené v postieľke so zníženou bočnou stranou, ktorá je úplne prisunutá k manželskej posteli. Spoločný spánok bol kedysi úplne bežnou súčasťou materstva. V súčasnosti však uprednostňuje väčšina rodičov detskú postieľku. Niektoré mamičky a oteckovia sa k spoločnému spaniu postupne vracajú, a to najmä z toho dôvodu, že im to uľahčuje zaspávanie bábätka, ako aj nočné kŕmenie.

Názory na spoločné spanie s bábätkom v jednej posteli sú rôzne. Kým niektorí ho denne praktizujú, iní sú najmä z hľadiska bezpečnosti dieťaťa zásadne proti. Ak sa však dodržia určité pravidlá, ako najmä vhodná izba a vhodné lôžko, a ak sú dodržané všetky bezpečnostné zásady, môže spoločné spanie s bábätkom prinášať množstvo benefitov. Tak pre mamičku, ako aj pre bábätko. Pozrime sa teda na výhody a nevýhody.

spoločné spanie s bábätkom

Výhody spoločného spania s dieťatkom

Bábätko bolo deväť mesiacov späté so svojou mamou, preto aj po narodení očakáva, že mu bude umožnená čo najväčšia blízkosť. Nejedna mamička, ktorá sa rozhodne deliť o svoju posteľ s bábätkom, si spoločné spanie pochvaľuje najmä čo sa týka nočného dojčenia. Veď dojčenie a spoločné spanie sa v podstate navzájom dopĺňajú. Keď dieťatko leží tesne pri vás, dokážete ho nadojčiť bez toho, aby ste museli vstávať z postele. Toto je azda najväčšia výhoda spoločného spania. Aké sú ďalšie?

– Bábätko pociťuje väčšiu istotu, cíti sa bezpečne
– Mamička má nad dieťatkom kontrolu, keďže leží tesne pri nej
– Keď bábätko po nadojčení zaspí, neprebudí sa, ako často v prípade jeho prekladania do postieľky
– Mamička si viac oddýchne, dieťatko dokáže nadojčiť aj v polospánku a nemusí sa teda zobudiť úplne
– Mamička dokáže zareagovať na prejavy bábätka skôr, ako keby dieťa ležalo v postieľke, a tak môže zasiahnuť včas a bábätko ani nestihne začať plakať od hladu
– Postupne sa spánkový cyklus dieťaťa a matky zosúladia
– Spoločné spanie dokáže budovať hlboký vzťah medzi rodičmi a dieťaťom

Niektorí rodičia dávajú bábätko spinkať do detskej postieľky v detskej izbe, nemajú ho pri sebe v spálni. Povedzme si však úprimne, v tomto prípade mamička zväčša nemôže spať úplne pokojne, keďže myšlienkami je stále pri dieťati. Ďalej musíme brať do úvahy, že plač dieťatka nemusí ihneď počuť a kým príde za ním, bude už celkom prebudené, čo je uprostred noci pre oboch nepríjemné. Spoločné spanie dokáže v tomto prípade upokojiť a zosúladiť obidvoch, matku i dieťa.

spoločné spanie s bábätkom

Nevýhody spoločného spania s dieťatkom

Hoci je spoločné spanie pre bábo prirodzené a mamičke dokáže uľahčiť nočnú starostlivosť o dieťa, nesie so sebou aj zopár mínusov.

– Nedostatok priestoru pre otecka, mamičku a dieťa v jednej posteli, najmä keď dieťatko podrastie
– Dieťatko si omnoho ťažšie zvyká na prechod do vlastnej postele
– Narušená intimita partnerov, ktorí si na intímne chvíle musia vyhradiť inú miestnosť a iný čas
– Mnoho mamičiek sa s bábätkom v jednej posteli nedokáže dobre vyspať, pretože sa boja, aby ho v spánku nepriľahli, alebo mu inak nevedomky neublížili

Spoločné spanie s bábätkom – dodržujte bezpečnostné zásady 

Pri spoločnom spaní s bábätkom je nevyhnutné zabezpečiť, aby bol spánok pre bábätko úplne bezpečný. Prvým krokom je vytvorenie dostatočne veľkého priestoru na spánok. Posteľ musí byť zabezpečená zo všetkých strán, aby nedošlo k pádu bábätka z postele. Bábätko musí ležať na rovnej podložke bez vankúšov a bez prikrývok, aby nehrozilo prehriatie alebo zadusenie. Na posteli by toho malo byť minimum, nedávame do nej ani detské hračky. Miestnosť, v ktorej spíme, by sme mali pravidelne a dostatočne vyvetrať.

Vhodná je pri spoločnom spánku tzv. poloha do písmenka C – Mamička leží na boku s jemne pokrčenými nohami, pričom jej rameno siaha nad hlavu bábätka. Ak sa mamička necíti dobre, prípadne je chorá, mala by sa pri nočnom spánku vystriedať s oteckom, aby sa bábätko nenakazilo. Dieťatko nikdy neukladáme na spánok na bruško ani na bok, pričom toto platí bez ohľadu na to, či bábätko spí vo vašej posteli alebo vo svojej postieľke. Bezpečná je preň poloha na chrbte. V inej polohe ako na chrbte môžu spinkať detičky, ktoré sa už pretáčajú a ktoré polohu vedia samy zmeniť.

Na čo si dať pri spoločnom spaní s dieťaťom pozor?

Bezpečnosť je prvoradá, a tak treba mať aj pri spoločnom spaní na mysli viacero vecí, ktorým by sme sa mali vyhnúť. Mamička by si mala dať veľký pozor na to, aby nezaspala posediačky s bábätkom v náručí. Taktiež aby neukladala dieťa a seba na spánok na posteli, ktorá nie je zabezpečená. Bábätko neukladáme tam, kde je napríklad medzi koncom postele a stenou miesto, do ktorého by mohlo zapadnúť.

Spoločné spanie – áno, ale dokedy?

Veľa mamičiek, ktoré praktizujú spoločné spanie s bábätkom, sa obáva toho, že sa dieťa od nich nebude vedieť odpútať a odísť spinkať do vlastnej postele. Je pravda, že mnoho detí, ktoré dlhodobo spia so svojimi rodičmi, si na vlastnú posteľ zvykajú ťažko, avšak dobrou správou je, že s vami dieťa určite nebude spať v jednej posteli navždy. Hranica, dokedy je spoločný spánok vhodný, neexistuje, keďže je to veľmi individuálne. Dôležité je, nenechať sa presvedčiť okolím alebo odborníkmi a ísť tak proti svojim vlastným pocitom a názorom. Tie sa totiž zakladajú na vašich vlastných, individuálnych skúsenostiach a preto sú vo vašom prípade tie najsprávnejšie.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť