Reaguje dieťa podľa vás prehnane? Je až príliš emotívne, všetko prežíva viac, než iné deti? Možno to ani nie je jeho vina. Veľmi citlivé dieťa je pojem, ktorý označuje vrodenú predispozíciu. Poznáme ho aj pod pomenovaním hypersenzitivita. Ako k takémuto dieťaťu pristupovať?
Veľmi citlivé dieťa
Každé dieťa je iné. Kým jedno dokáže srdcervúco plakať kvôli inej farbe pohárika, druhé sa zasmeje a s radosťou sa z neho napije. Inakosť je prirodzená. Deti inak reagujú na rôzne situácie, alebo podnety. Aj svoje emócie prejavujú rozdielnym spôsobom. Niektoré deti sú emočne stabilnejšie, ďalšie sú citlivejšie. Veľmi citlivé dieťa, alebo hypersenzitívne dieťa je pojem, ktorý sa medzi rodičmi bežne používa. Nie je to však len označenie dieťaťa, ktoré sa rozplače nad každou maličkosťou. O čo teda vlastne ide?
Precitlivenosť v génoch
Highly sensitive child (HSC) – v preklade veľmi citlivé dieťa. Táto skratka je pomenovaním pre vrodenú vlastnosť veľkej citlivosti na svoje okolie. Dotýka sa pritom nielen prežívania emócií, ale prejavuje sa aj v senzorickej oblasti. V každodennom živote sa to prejavuje najmä tým, že dieťa reaguje prudkejšie už aj pri malých podnetoch, častejšie plače, môže sa uzatvárať do seba a vyhľadávať samotu. Toto je len zopár z čŕt, akými je veľmi citlivé dieťa charakteristické.
Treba však jedným dychom povedať, že nejde o poruchu senzorického spracovania, chorobu, ani o dysfunkciu zmyslov. Hypersenzitívne deti majú skrátka nervový systém, ktorý reaguje na podnety veľmi rýchlo. Je to ich súčasť ich osobnosti. Netreba preto prepadať panike, ani utekať k lekárovi. Iný prístup je však dobré si osvojiť, aby sme dieťa za búrlivé prejavy jeho emócií netrestali, ale, naopak, aby sme mu náročné emočné prežívanie nejakej situácie pomohli zvládnuť.
Máte doma veľmi citlivé dieťa? Spoznáte to podľa jeho správania
To, že je niekto citlivejší, neznamená nič zlé. Môže to však byť náročné. Mať doma veľmi citlivé dieťa si vyžaduje aj citlivý prístup. Deti by sme rozhodne nemali nálepkovať pojmami ako citlivka, uplakanec, bojko, a podobne. Ak sa rodičom zdá, že ich dieťa je emotívnejšie než jeho rovesníci, môžu sa zamyslieť nad tým, či nejde práve o HSC. A ako to zistiť? Jednoducho. Stačí si všímať, ako sa dieťa správa.
Správanie hypersenzitívneho dieťaťa
1. Plač – Nie každý detský plač automaticky znamená, že je dieťa citlivé. Avšak veľmi citlivé dieťa sa rozplače napríklad aj pri večerných správach v televízii, alebo pri pohľade na zvieratko.
2. Empatia – Veľmi citlivé dieťa je vnímavé a empatické. Často ho dokáže rozrušiť napríklad to, že vidí svojich najbližších hnevať sa.
Čo je rešpektujúca výchova a prečo nie je výchovou bez hraníc?
3. Dôraz na detail – Dieťa v rozhovore ide do hĺbky. Pýta sa na každý detail, používa premyslené otázky a opakuje komplikované slová, ktoré započulo. Ťažko sa rozhoduje, pretože mu hlavičkou beží veľmi veľa vecí, nad ktorými premýšľa a ktoré pri rozhodnutí musí zvážiť.
4. Obliekanie ako problém – Obliekanie je kapitolou samou o sebe, čo sa detí týka. Väčšine detí sa nechce obliekať, trvá im to príliš dlho, alebo vystrúhajú scénu pri výbere farby trička. Hypersenzitívne dieťa má však s obliekaním iné ťažkosti. Jemu prekážajú „drobnosti“ ako napríklad švy na ponožkách, gumička v páse teplákov, štítky na oblečení neskutočne svrbia, topánky ich všade tlačia, hoci majú určite správnu veľkosť.
5. Klasická disciplína zlyháva – Na dieťa, ktoré je citlivejšie, bežné spôsoby disciplíny nefungujú. Keď rodičia zvýšia hlas, alebo zakričia, dieťa si to osvojí a ešte viac to zosilní. Reaguje rovnako, ako jeho rodič a svoj prejav môže ešte viac vystupňovať. Zvýšený hlas mamy alebo otca dieťa vníma 10-krát hlasnejšie a interpretuje si ho aj ako 10-krát väčšiu hrozbu. Veľmi citlivé dieťa preto potrebuje, aby sme naňho hovorili pokojne, jemne a vecne.
6. Silné zmysly – Čo sa týka zmyslov, mohlo by sa zdať, že je dieťa výnimočné. Počuje letiace lietadlo omnoho skôr, vône vníma veľmi intenzívne a často zacíti aj ten najmenší zápach, hoci nikto iný si ho ani len nevšimne. Postrehne aj drobný detail zmeny na vzhľade druhého človeka alebo nejakého miesta. Hluk mu robí problém, môže sa báť zvuku vysávača alebo fénu, problém môže nastať aj pri zvuku sušiča rúk na verejných toaletách.
7. Pocit čistoty a sucha – Pre dieťa so zvýšeným vnímaním je neprijateľné mať na sebe špinavé alebo mokré oblečenie. Keď sa vonku zašpiní alebo obleje, dožaduje sa toho, aby sa mohlo ihneď vyzuť a vyzliecť, pretože sa cíti zle. Dokonca aj piesok medzi prstami pri hre v pieskovisku je neprijateľný.
Veľmi citlivé dieťa – Ako ho vychovávať?
Výchova hypersenzitívneho dieťaťa môže byť pre rodičov náročnejšia, hlavne ak sami nie sú príliš citliví, alebo trpezlivosť nie je práve ich silná stránka. Treba si však uvedomiť, že takéto dieťa sa nevie prispôsobiť v každej situácii a že jednoducho potrebuje našu pomoc.
Základom výchovy každého dieťaťa, bez ohľadu na to, ako sa správa, je láska. Pri výchove precitliveného dieťaťa by mal byť rodič tolerantný a prijímať dieťa také, aké je. Veľkú službu sami sebe urobíme tým, že nebudeme brať reakcie dieťaťa osobne, to nám pomôže udržať sa nad vecou a zachovať si nadhľad. Zamerať sa treba najmä na to, aby sme vo vypätej situácii dokázali znížiť množstvo stimulácie a pomohli tak dieťaťu prekonať tieto preňho veľmi intenzívne a náročné chvíle.
Rodič by mal byť dieťaťu bezpečným prístavom, v ktorom môže dieťa objavovať svet vlastnou rýchlosťou.