Formulácie, ktoré fungujú: Ako komunikovať s dieťaťom v náročných chvíľach?

Autor: Dagmar Cmorej

Predstavte si, že vaše dieťa príde zo škôlky so slzami v očiach a so smútkom v hlase hovorí: „Nikto sa so mnou nechcel hrať!“ Vaše srdce sa na okamih zastaví a vy cítite, ako sa vo vašom vnútri prebúdza ochranný rodičovský inštinkt. Chcete nepríjemné pocity svojho dieťaťa okamžite zastaviť a presvedčiť ho o tom, aké je úžasné a že si z toho  nemusí nič robiť. Robíte tým svojmu dieťaťu skutočne službu? Ako komunikovať s dieťaťom v takejto náročnej situácii?

 

Porozumejte situácii

Ešte predtým, ako si vytvoríte vlastné závery a domnienky o druhých deťoch a vo svojej mysli či nahlas ich označíte za bezohľadné, drzé, či nevychované, skúste zistiť, čo sa v skutočnosti stalo. Čo vaše dieťa viedlo k tomuto záveru? Často to môže byť len momentálny pocit, ktorý je dôsledkom nedorozumenia.

 

Nechajte svoje dieťa vyjadriť všetky svoje pocity a venujte mu empatiu

Vytvorte pre svoje dieťa bezpečný priestor a nechajte ho vyjadriť všetko, čo má na srdci bez strachu z odsúdenia. Nebagatelizujte situáciu, ani jeho pocity. Namiesto toho povedzte slová ako „Som tu pre teba“ alebo „Ako ti bolo, keď to deti povedali?“ Ukážte svojim deťom, že ich pocity sú dôležité a že ich beriete vážne. Pokiaľ chcete, povedzte svojmu dieťaťu, že je v poriadku byť niekedy sám a že vždy bude mať niekoho, na koho sa môžu spoľahnúť – vás.

 

Ako komunikovať s dieťaťom v náročných chvíľach? Využite Formulačné pomôcky pre rešpektujúcich rodičov

Jedna z najčastejších chýb v komunikácii s deťmi, ktorú robia rodičia vychovávajúci svoje deti rešpektujúco je tá, že keďže nevedia, ako správne reagovať v náročných situáciách, tak povedia len to isté, čo sami počuli ako deti od svojich rodičov. Chýbajú im slová. V situáciách, keď neviete ako komunikovať s dieťaťom a nie ste istý, ako reagovať, môže byť neoceniteľnou pomocou ebook „Formulačné pomôcky pre rešpektujúcich rodičov.“  Tento ebook obsahuje viac ako 100 konkrétnych formulácií na 47 náročných situácií s deťmi, pomocou ktorých nájdete tie správne slová v skoro každej náročnej situácii s deťmi. Pomôžu vám reagovať s ľahkosťou a rešpektom, posilňujúc vzťah s vašim dieťaťom.

Pokiaľ o formulačné pomôcky máte záujem, ako čitatelia webu Spokojná mama môžete mať po vložení akciového kódu „rešpekt“ pri objednávke tieto formulačné pomôcky za špeciálnu akciovú cenu. Všetky informácie a objednávky nájdete tu:

Ako komunikovať s dieťaťom

Ako komunikovať s dieťaťom? Ukážka komunikácie v situáciách, ktoré sú mamičkám dobre známe (ukážka Formulačných pomôcok pre rešpektujúcich rodičov)

Namiesto: To nevadí, nič si z toho nerob…“ alebo „To vieš, že sa s tebou chcú hrať! Kto by sa nechcel hrať s takým skvelým dievčatkom!“

Povedzte:Chceš mi porozprávať, čo sa presne stalo a ako sa cítiš?“ alebo „Si smutná/ý lebo sa chceš s deťmi hrať a patriť medzi nich?“

 

Namiesto: „Nebehaj, lebo spadneš!“

Povedzte: „Choď prosím pomalým krokom.“

 

Namiesto: „Keď ma ešte raz udrieš, nebude dnes žiada telka!“

Povedzte: „Stop! Nedovolím ti, aby si ma udieral. Ty mi chceš teraz ukázať, ako veľmi si nahnevaná/ý, je to tak?“

 

Namiesto: „Zuby si umyješ a hotovo! Keď si nebudeš umývať zuby, všetky sa ti pokazia a vypadajú ti!“

Povedzte: „Vidím, že sa ti dnes vôbec nechce umývať zuby, však? Zároveň je pre mňa tvoje zdravie dôležité, preto chcem, aby si si zuby umyla. Počkám, kým budeš pripravená/ý.“

 

Riešenie hľadajte spoločne

Po tom ako vaše dieťa vyjadrí všetko, čo má na srdci, tak ho môžete zapojiť do hľadania riešenia. Spýtajte sa: „Čo myslíš, že by si mohol/a nabudúce v takejto situácii urobiť, aby si sa v škôlke cítil/a lepšie?“ Týmto spôsobom mu dáte príležitosť stať sa súčasťou riešenia a zároveň posilníte jeho odolnosť a sebavedomie.

ako komunikovať s dieťaťom

Ukážte svojmu dieťaťu, že je prijaté presne také, aké je

Svojmu dieťaťu najlepšie ukážete, ako nájsť vnútornú silu a sebaprijatie, bez ohľadu na to, ako ho vnímajú rovesníci tak, že ho aj vy budete bezpodmienečne prijímať, nesnažiť sa ho meniť, ani nespochybňovať jeho vnútorný svet. Trávte so svojim dieťaťom dostatok kvalitného času, ktorý mu ukáže, že pre svojho rodiča je dosť dobré. 

 

Prekonajte obavy a neistotu

Je možné, že v takejto situácii spochybňujete seba a svoje schopnosti. Možno sa bojíte, že je dokonca vaša vina, že sa s vašim dieťaťom iné deti nechcú hrať. Skúste sa od tejto predstavy vzdialiť. Miesto toho ostávajte na ceste rešpektujúceho rodičovstva a vnímajte každú výzvu s ktorou sa stretnete, ako príležitosť pre rast – nielen pre seba, ale aj pre vaše dieťa. Pomocou citlivého a láskavého prístupu podporeného praktickými nástrojmi ako „Formulačné pomôcky pre rešpektujúcich rodičov“, môžete premeniť tieto výzvy na príležitosti pre učenie, empatiu a posilnenie vzťahu s vašim dieťaťom.



Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť