INŠPIRATÍVNA MAMA – Tatiana Šándorová

Autor: spokojná mama

Najprv učila účtovníctvo na obchodnej akadémii a neskôr sa mu venovala profesne. Svoje vedomosti, dlhoročné skúsenosti z praxe a schopnosť tieto poznatky zrozumiteľne vysvetľovať sa rozhodla spojiť do zmysluplného projektu, prostredníctvom ktorého pomáha ženám – podnikateľkám. Tatiana Šándorová, sympatická mamina dnes už dospelých detí a zakladateľka projektu Ženy, ktoré podnikajú správne, nám dnes povie viac o sebe a svojej ceste za svojím profesným poslaním.

 

Tánička, čomu sa presne v rámci poradenstva, ktoré poskytuješ a venuješ? Povedzme, že začínajúca podnikateľka potrebuje rady ohľadom živnosti, vystavovania faktúr alebo napríklad podania daňového priznania, pomôžeš jej a zrozumiteľne všetko vysvetlíš?

Áno, pomáham ženám na začiatku podnikania, keď uvažujú nad živnosťou alebo s.r.o., vysvetľujem rozdiely, výhody a nevýhody; radím, ako správne vystavovať faktúry a v čase daňových priznaní buď daňové priznania vypracúvam, alebo kontrolujem ich správnosť. Moje poradenstvo sa týka samotného založenia živnosti (alebo s.r.o.), spôsobu a významu evidovania príjmov a výdavkov, administratívy, fakturácie. Do svojho portfólia služieb som pridala aj „audit“ podnikania – ponúkam revíziu počas roka, aby podnikateľka vedela, na čom je, aby si s mojou pomocou svoje podnikanie spočítala.

 

Ako takáto konzultácia prebieha?

Osvedčili sa mi hodinové online konzultácie. Vopred si vypýtam otázky, aby sme na konzultácii boli efektívne a čas využili na maximum. Za tie roky už dokážem odhadnúť, čomu mám venovať viac pozornosti. Ako bonus mám pre klientky pripravený checklist – zoznam činností, nevyhnutných pri zakladaní živnosti.

 

Máš po konzultáciách nejaké spätné väzby? Vnímaš, že po rozhovore s tebou ľudia danej problematike lepšie rozumejú, alebo sa prestanú zbytočne obávať nejakého účtovníckeho strašiaka? (smiech) Je to práve to, čo ťa na tejto práci baví?

„Odľahlo mi“, to je najčastejšia reakcia na konci konzultácie. Strach a obavy zvyčajne vzbudzuje neznámo – nemáme dostatok informácií, alebo im nerozumieme. Na začiatku mojej poradenskej kariéry ma prekvapoval strach z vystavovania faktúr. Nerozumela som tomu, veď je toľko skvelých fakturačných softérov… Je, no klientky o nich buď nevedeli, alebo im pripadali príliš sofistikované. Áno, baví ma to dodávanie odvahy, teším sa, keď mi klientka pošle sken živnostenského oprávnenia.

Tvoja FB skupina sa volá Ženy, ktoré podnikajú správne. Prečo si sa rozhodla orientovať práve na ženy?

Dobrá otázka – my, ženy, niekedy príliš špekulujeme, zbytočne premýšľame, odkladáme rozhodnutia, vyrábame si prekážky aj tam, kde nie sú. Niektoré klientky majú hrôzu z úradov – zatelefonovať alebo ísť na živnostenský úrad je pre ne nesmierne stresujúce. Muži konajú. Chcú podnikať, idú na úrad. Bodka. Je to tak v poriadku, no ja som sa rozhodla dodávať guráž a odvahu ženám. Veľmi často sa totiž stáva, že iba potrebujú informácie a zopár jednoduchých návodov, aby bez obáv začali podnikať.

 

V spomínanej FB skupine pravidelne postuješ zaujímavé rady a tipy. Môžeme ich sledovať ešte na nejakej inej sociálnej sieti?

V FB skupine sú síce uvedené tipy a rady, no aktívnejšia som na svojom súkromnom FB profile a na LinkedIn-e. Od jesene min. roka pravidelne pridávam príspevky práve na LI. A odtiaľ mám aj najviac klientov.

 

Máš z účtovníctva aj nejakú profesionálnu deformáciu? Tipovala by som, že si doma vedieš podrobné prehľady všetkých rodinných príjmov a výdavkov a všetky bloky z nákupov máš prehľadne a chronologicky usporiadané.

„Obuvníkove deti chodia bosé.“ Nemám. Doklady mojej s.r.o. si však na začiatku mesiaca zaúčtujem ako prvé. K svojmu podnikaniu mám teda rešpekt, moja firma je pre mňa prvoradá.

 

Poďme od práce ešte viac k tebe, aby ťa naše čitateľky mohli lepšie spoznať. Mám pocit, že mi k tebe to povolanie účtovníčky až tak nesedí. Evokuje vo mne  konzervatívnosť, pevné hranice vo všetkom. Ty sa javíš, naopak, ako celkom dobrodružný typ. Napríklad pred dvoma rokmi si sama vycestovala do zahraničia aby si sa tam naučila cudzí jazyk. Povieš nám o tomto zážitku viac? Ako ho takto s odstupom hodnotíš?

V marci 2022 som na 3 mesiace odišla na Maltu. Teda na Gozo, to je menší maltský ostrov. Nemohla som inak. Odišla som z účtovníckej firmy, mala som totiž plné zuby šanónov, termínov, daňových priznaní a závierok. Prestala som sa smiať. Bola som unavená a frustrovaná. Potrebovala som niečo zmeniť, aby ma úplne nevyplo. Teraz už viem, že som bola na pokraji vyhorenia. Môj muž ma nesmierne podržal – zrejme na mňa nebol dobrý pohľad, keď súhlasil s tým, aby som na takú dlhú dobu odišla sama do zahraničia.

Dopoludnia som chodila do školy, učila som sa angličtinu, popoludní som sa často motala po ostrove. Dobrovoľnú samotu som striedala s výletmi so spolužiačkami, bola som nútena komunikovať v angličtine, postarať sa sama o seba v rôznych situáciách, stretla som ľudí z celého sveta. Navždy zostanú súčasťou môjho života. Na Gozo som si uvedomila, že sme všetci rovnakí a zároveň som zistila, že som obrovský patriot.

 

 Máš pocit, že si život užívaš tak trocha iným spôsobom, keď už máš dospelé deti?

Áno, moje deti sú už samostatné bytosti, rešpektujem ich rozhodnutia, môj hlas je podporný a poradný.

 

Ako by si sa definovala ako mama?

Odpoviem príhodou – pred pár rokmi mi, v tom čase asi 10-ročný syn, povedal, že by mi doprial takú mamu, akú má on. Takmer som spadla zo sedačky, na ktorej sme práve sedeli. Jasné, že som ako rodič urobila kopu hlúpostí a rozhodnutí, na ktoré nie som úplne hrdá, no táto jeho veta pre mňa znamená, že som ako rodič nezlyhala, že som konala, ako som v tom čase najlepšie vedela.

 

Už sa blížime ku koncu. Verím, že to pre teba nebolo príliš vyčerpávajúce. (smiech) Ak si tento článok číta niekto, kto si hovorí, že práve spomínané poradenstvo potrebuje, ako ťa môže kontaktovať?

Ideálne mailom na tatiana@sandorova.sk, nájde ma na FB Tatiana Šándorová, aj na LinkedIn LI – Tatiana Šándorová.

 

Chceš na záver niečo špeciálne ženám – podnikateľkám?

1. Na začiatku podnikania účtovníčku/ka nepotrebujete – stačí, keď budete dodržiavať zopár zásad a správne evidovať svoje príjmy a výdavky.
2. O DPH sa zaujímajte v momente, keď si chcete kúpiť službu zo zahraničia,
3. Svoje podnikanie si pravidelne kontrolujte, vyhodnocujte svoje príjmy, výdavky, ceny
4. Pýtajte sa, buďte odvážne.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť