INŠPIRATÍVNA MAMA – Zuzana Guzmická (Lepší spánok bábätiek)

Autor: spokojná mama

Zuzana Guzmická, sympatická mamička z Banskej Bystrice je certifikovanou spánkovou poradkyňou pre deti a dospelých, laktačnou poradkyňou, poradkyňou pri odplienkovaní a zakladateľkou projektu Lepší spánok bábätiek. Príbeh jej podnikania sa začal písať pred rokmi, v dobe keď sa sama trápila so zlým spánkom svojej vtedy len dvojmesačnej dcérky. Po zistení, že na Slovensku nemáme odborníkov, ktorí by vedeli v tejto oblasti pomôcť, vyhľadala spánkovú poradkyňu v zahraničí. Jej nadšenie z toho ako sa krátky a problémový spánok dcérky vyvinul v ukážkový spánkový režim ju priviedlo k myšlienke venovať sa spánkovému poradenstvu. Aká bola jej cesta, čím si na nej prešla a aká je Zuzka Guzmická mama?

 

 Zuzka, ty si certifikovaný spánkový poradca. Čo to presne znamená – aké štúdium si absolvovala?

Absolvovala som niekoľko od seba nezávislých spánkových certifikácií v zahraničí. K tomu som pridala vzdelanie a certifikácie v oblasti laktačného poradenstva, odplienkovania, rodičovstva, alergií, či refluxu. Spánok je veľmi komplexná téma a žiadny jeden jediný kurz neobsiahne spánok tak ako je to potrebné.

 

 Venuješ sa nejakému štúdiu aj v súčasnosti?

Nedávno som ukončila certifikáciu americkej Michiganskej univerzity z oblasti neurobiológie a spánkovej medicíny. Aktuálne sa chystám na už druhú certifikáciu z oblasti rešpektujúceho rodičovstva a následne mám v pláne MsC z psychológie.

Zuzana Guzmická

Zuzka vo svojej kancelárii, FOTO: Katarína Poturnay

Dnes si už na Slovensku považovaná za uznávanú odborníčku na spánok. Máš množstvo pozitívnych recenzií, dávaš rozhovory do médií, vystupuješ v televízií. Aký však bol tvoj začiatok, keď ešte pojem spánkové poradenstvo na Slovensku takmer nikto nepoznal?

Začiatok bol veľmi rýchly. Predtým ako som začala pracovať „za peniaze“ som pracovala bezplatne s desiatkami rodín. Tie mi dali skvelé recenzie do budúcna a poradenstvo sa rozbehlo závratnou rýchlosťou.

 

Touto závratnou rýchlosťou si veľmi dlho pracovala sama, no dopyt po tvojich službách bol tak veľký, že si časom vytvorila vlastný tím.

Áno, veľmi rýchlo som sa dostala do bodu, kedy som pracovala 12-13 hodín denne niekoľko rokov. Preto som postupne začala hľadať posily.

 

Momentálne pod tvojim vedením prostredníctvom www.lepsispanokbabatiek.sk pomáhajú mamičkám až štyri spánkové poradkyne. Bolo ťažké nájsť v tejto oblasti kompetentné a odborne vzdelané adeptky na toto miesto?

Poradkyne si vyberám veľmi dôsledne a musia spĺňať prísne odborné ale aj osobnostné kritériá. Moje dievčatá sú veľmi šikovné, väčšina z nich sú psychologičky. Všetky sú mamičky. Majú neuveriteľnú chuť sa neustále vzdelávať. Časť školenia som im zabezpečila cez odborné zahraničné kurzy, veľkú časť som školila ja a naďalej sa vzdelávajú všetky, spolu so mnou v ďalších oblastiach. Onedlho náš čaká školenie v oblasti laktačného poradenstva.
Nájsť potenciálnu poradkyňu bolo veľmi náročné. Adeptky žiaľ vôbec nemali predstavu o tom, čo všetko táto práca obnáša, či už vzdelanostne, či časovo. Mysleli si, že je to brigáda. 😀

 

Zuzka, my sme s tebou už robili rozhovor, kde sme si o spánkovom poradenstve povedali veľa. Teraz by sme však chceli vedieť viac o tebe. Zuzka Guzmická ako žena, mama, manželka. Skús nám zodpovedať neľahkú otázku – ako by si sa definovala ako mama? V čom si v rámci výchovy na seba pyšná a na čom by si naopak ešte rada popracovala?

Naozaj ťažko povedať, v čom som na seba pyšná. Ak sa tak zamyslím, tak myslím, že som mamička, ktorá sa svojmu dieťatku naozaj od malička kvalitne a plnohodnotne venovala. Som maximálne suportívna a podporujem Karolínku v tom, čo ju baví. Myslím, že som trpezlivý rodič, ktorý dbá na emocionalitu môjho dieťatka. A moje negatíva? Som pravdepodobne náročný rodič.

 

 Aká je tvoja dcéra Karolínka? Ktorú jej vlastnosť máš najradšej?

Karolínka je jedno úžasné, múdre a šikovné dieťa. Som na ňu veľmi pyšná, aká nám rastie. Myslím, že je dieťa, ktoré si všetci pamätajú a ktoré sa v živote nestratí. Veľmi si na nej vážim jej priebojnosť a tvrdohlavosť, pretože si myslím, že tie jej v živote pomôžu veľa dosiahnuť.

Zuzana Guzmická

Zuzka s dcérkou Karolínkou, FOTO: Katarína Poturnay

Karolínku vychovávaš viacjazyčne. Akými jazykmi hovorí a ako si prišla k takémuto rozhodnutiu?

Na Karolínku hovorím od narodenia len po taliansky. Chodila 4 roky do anglickej bilingválnej škôlky a v tomto trende bude pokračovať aj na základnej škole. Je jazykovo nadaná a chcem toto u nej podporovať.

 

Podnikanie vie byť pre ženu/matku psychicky aj fyzicky vyčerpávajúce. Čo robíš, keď potrebuješ „vypnúť“?

Áno, musím priznať, že aj keď má podnikanie veľa výhod, je psychicky aj fyzicky veľmi vyčerpávajúce. Snažím sa chodiť 2-3krát do týždňa cvičiť, dopriať si kúpeľ. Priznám sa, že nemám veľa času pre seba a svoje hobby. Avšak šport je taký môj reštart.

 

 Posledná otázka má viac jednoduchých podotázok. Vymenuj nám v poradí jedlo, ktoré miluješ, jedlo, ktoré nenávidíš, tvoja dobrá vlastnosť a na záver tá zlá.

Moje naj jedlo: ako celiatička mám trochu problém s obľúbeným jedlom. Ale asi šúľance so
strúhankou. Jedlo, ktoré nemám rada: fúúú, nič mi nenapadá. Dobrá vlastnosť: priebojnosť a vytrvalosť
Zlá vlastnosť: tvrdohlavosť.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť