5 návykov šťastných mamičiek

Autor: spokojná mama

Materstvo vie byť poriadnou výzvou. Prináša vám mnoho lásky, radosti a prekrásnych chvíľ. Na druhej strane vedia byť materské povinnosti na psychickej i fyzickej úrovni veľmi náročné.  Mnoho žien sa im celkom odovzdá a časom zistí, že im čosi chýba, alebo sa jednoducho necítia úplne šťastné a naplnené.  Ktoré jednoduché návyky vám pomôžu prežiť materskú dovolenku šťastne a spokojne?

 

1. Stretávajte sa s inými mamičkami 

Rozhovory, zdieľanie svojich skúseností a emócií, smiech, odpútanie sa od tém, ktoré sú len o bábätku. Toto všetko potrebuje každá žena. Mnohým mamičkám sa však stáva, že po narodení dieťatka prídu o priateľstvá z práce, alebo iných oblastí a na čas ostávajú s dieťatkom tráviť väčšinu svojho času samé. Stretávanie sa s kamarátkami, ideálne však s mamičkami, ktoré vám v tomto období dokonale rozumejú je pre vaše psychické zdravie priam nevyhnutnosťou.

 

2. Nestraťte samú seba

Čo ste robili pred materstvom? Mali ste prácu, ktorá vás napĺňala, cvičili ste, tancovali, venovali sa záhradke, chodili občas večer na vínko, alebo do kina s partnerom? Množstvo mamičiek deťom doslova obetuje svoj život. Úplne pritom zabudnú kým sú, čo ich (mimo detí) napĺňa a kam chcú aby smeroval ich život. Aj keď vám starostlivosť o dieťatko zaberie väčšinu voľného času, nezabúdajte na to kto ste a čo vás baví.

 

3. Spite vždy, keď môžete

Špinavý riad počká a omrvinky tiež samé neutečú. Ak dieťatko na obed spí, ľahnite si tiež. Domáce práce sa snažte robiť popri deťoch, resp. s nimi. Aj pre ne je predsa najzaujímavejšou činnosťou pomáhať vám.

 

 

4. Zaspávajte s predstavou toho, čo chcete

Táto zásada by mala platiť pre všetkých ľudí, ktorí chcú prežiť šťastný život. Nezaspávajte s myšlienkou, čo všetko ešte musíte nasledujúci deň spraviť, koľko máte povinností a aký je doma neporiadok. Myslite na to, čo by vám urobilo radosť. Rodinná dovolenka, nové auto, alebo krásne nové šaty? Nejde o veľkoleposť myšlienok, len o navodenie príjemných pocitov pred spaním. Pamätajte, že s akou náladou večer líhate, s takou ráno vstanete.

 

5. Robte veci inak

Chodíte na prechádzky na rovnaké miesta, navštevujete stále tie isté ihriská a hráte sa s dieťatkom tie isté hry? Dni na materskej dovolenke sú obvykle veľmi podobné, čo vás môže postupne privádzať k zlej nálade bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Stačí, že navštívite iný obchod, nové ihrisko, či stretnete nových ľudí a deň bude zrazu veselší.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť