Emocionálna inteligencia detí je najčastejšie potláčaná rodičmi. Takto ju môžete rozvíjať!

Autor: spokojná mama

Emocionálny kvocient (EQ) hodnotí našu emocionálnu inteligenciu, to znamená našu schopnosť rozumieť sebe a svojim pocitom, ale aj pocitom iných, a vedieť s nimi pracovať a najmä zvládať ich. Emocionálna inteligencia detí by nemala ostávať nepovšimnutá, keďže na rozdiel od IQ je možné ju počas života rozvíjať.

Detí sa totiž už od narodenia učia pozorovaním svojho okolia – na začiatku sme to práve my, rodičia, ktorí sú ich vzorom a preto je prirodzené, že kopírujú naše správanie. Je preto dôležité sa s nimi rozprávať a vysvetľovať im, čo sa stalo a prečo. Vďaka tomu dokážu ľahšie emócie pomenovať, pochopiť a tým aj zvládnuť.

 

Emocionálna inteligencia detí potláčaná rodičmi?

Niekedy nevedomky v dieťati prejav emócii potláčame. Robíme to vtedy,  keď mu povieme, aby neplakalo, keď je smutné, alebo ho označujeme za neposlušné, keď v zlosti rozhádže hračky. Ide presne o takú situáciu, ktorú veľakrát sami nevieme zvládnuť. Čo v takej chvíli robiť? Podstatné je nechať dieťa danú emóciu prežiť a nenútiť ho potlačiť ju. O emóciách, ktoré dieťa prežívalo by sme sa mali neskôr porozprávať a správne ju pomenovať.. Práve tým sa emocionálna inteligencia detí buduje. Zároveň sa tým prehlbuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom.

O rozvíjaní EQ sa v dnešnej dobe hovorí oveľa viac ako v našom detstve a my sme si pre vás pripravili pár tipov na detské knihy na túto tému. Deti sa pri ich čítaní hravou formou naučia viac o vlastných emóciách a pochopia, že v prežívaní, či už radosti, hnevu alebo zlosti, nie sú samé.  Deti by mali vedieť, že rovnako emócie prežívajú aj iné deti a samozrejme aj dospelí.

 

Knihy rozívjajúce EQ

 

Radosti a starosti opičiaka Eda

Kniha od psychologičky Mgr. Michaly Šuranovej obsahuje 25 príbehov opičiaka Eda. Spolu so svojou rodinou a kamarátmi  v nich prežíva veselé aj náročné situácie – vysmievajúci sa spolužiak alebo aj prvé stretnutie so smrťou. V knihe sa dieťa zoznámi s rôznymi emóciami, naučí sa ako zvládať tie negatívne a ako mu môžu aj pocity smútku, strachu alebo hnevu pomôcť v živote. Zistí, ako pochopiť emócie druhých, prekonať predsudky a ako si budovať dobré medziľudské vzťahy. Každý príbeh je doplnený aj otázkami, ktoré slúžia na rozhovor dieťaťa s rodičom. Vyšlo už aj voľné pokračovanie tejto knihy – Radosti a starosti Eda a Emky – príbehy Eda a jeho sestry Emky, ktoré poukazujú na to, ako zvládnuť napr. nástup do škôlky/ školy. Venujú sa problematike šikanovania, či rozvodu rodičov.

 Mami, oci, poďme sa porozprávať

Táto kniha od detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej je zameraná najmä na kamarátske vzťahy a budovanie zdravého sebavedomia. Ide o súbor krátkych príbehov – metafor, na konci ktorých nájdete vysvetlenie, ako správne daný príbeh chápať. Za každým príbehom nasledujú otázky, vďaka ktorým viete s dieťaťom plynulo prejsť do rozhovoru o emóciách a ich porozumeniu.

V tejto sérii vyšli ešte ďalšie knihy:

Mami, oci, objímte ma – o strachu a úzkosti a o tom, ako tieto emócie vnímať a vyrovnať sa s nimi

Mami, oci, ľúbte ma – rozoberá tému hnevu a ako naň reagovať. Je určená nielen deťom, ale aj rodičom a neodporúča sa čítať večer pred spaním

Mami, oci, bojím sa –  autorka sa v nej venuje problematike koronavírusu a spôsobu, ako s deťmi na túto tému komunikovať

 

Šťastné a spokojné dieťa alebo ako zvládnuť emócie – Rady lenivej mamy

Knihu napísala pedagogička, detská a rodinná psychologička, obľúbená blogerka a v neposlednom rade matka 2 synov Anna Bykovová. Formou príbehov, zábavných hier a úloh deťom vysvetľuje, čo sú emócie, ako ich prejavovať, prežívať a ovládať. V knihe hovorí napríklad o tom, ako sa popasovať so stresom a inými negatívnymi emóciami a nájdete v nej aj príklady rozhovorov s deťmi.

emocionálna inteligencia detíV edícii Lenivá mama vyšli ešte ďalšie 3 knihy:

Samostatné dieťa, alebo Ako sa stať lenivou matkou – táto kniha je najmä o tom, že sa občas musíme stať “lenivými matkami”, aby sme mohli viesť naše deti k samostatnosti. Autorka v nej vtipným spôsobom popisuje bežné situácie zo života a poukazuje na to, kedy je potrebné dieťaťu pomôcť a kedy ho nechať veci urobiť samé, aby sa naučilo samostatnosti.

Tajomstvo spokojnosti „lenivej mamy“ – aj tu autorka vtipne a hlavne s nadhľadom píše o každodenných starostiach a bežných situáciách, ktoré nastávajú v každej rodine s deťmi a ako ich zvládnuť a pritom sa nezblázniť.

Motivačné aktivity lenivej mamy – prečo sú rodičia lepší než kreatívno-vzdelávacie centrá – v tejto knihe nájdete mnoho praktických rád k rozvoju dieťaťa, ako v sebe ako rodičovi prebudiť tvorivosť aj vo vzťahu k výchove, aby čas strávený s deťmi a aktivity neboli len o tom ho niečo naučiť, ale prinášalo to obom stranám zároveň aj radosť.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť