Odmieta zeleninu, len sa v tom pohrabe a nechá to tak. Vkuse by jedol iba špagety alebo suchý rožok. S takýmto problémom v stravovaní detí sa borí mnoho rodičov. Dobrou správou je, že i zeleninu môžete do telíčka vašich detí dostať celkom jednoducho. Hľadáte tipy na pestrý jedálniček pre deti, lebo vám dochádzajú nápady? Ste tu správne, čítajte ďalej.
Pestrý jedálniček pre deti
Každá mamička by chcela mať doma stravníka, ktorý bez frflania zje všetko, čo mu navarí. Áno, sú aj také detičky. Ale väčšina drobcov sú malí špekulanti, ktorí zo všetkého odhryznú, ale často zvyšok nechajú tak. V inom prípade jedlo odmietajú, tvrdia, že im nechutí, alebo že nie sú hladné. Keď dieťa nechce jesť, sme často bezradní. Čo s tým? Nemusíte to vzdať a variť deťom stále dookola tri druhy jedál, o ktorých viete, že ich zjedia (suché cestoviny alebo palacinky, napríklad), hoci by ste si pre ne predstavovali niečo pestré a výživné. Stačí trocha fantázie, experimentovania a otvorenosti aj pre nové suroviny, alebo ich kombinácie, aké ste možno v kuchyni ešte nevyskúšali. Pestrý jedálniček pre deti totiž nie je žiadna veda. Pri troške snahy sa aj vám podarí „schovať“ do jedál zeleninu či strukoviny tak, že to dieťa ani nespozná, a ešte si aj pochutí.
Pozor, toto pestrosť nie je
Všetci, ktorí rozmýšľajú nad stravou svojich detí a záleží im na kvalitných surovinách a zložení toho, čo si ich deti dávajú do úst, chcú deťom vyskladať jedálniček čo možno najpestrejšie. Háčik je v tom, že čo sa môže na prvý pohľad zdať ako rozmanitosť, v skutočnosti pestré vôbec nie je. Napríklad ráno mamička pripraví deťom rožok s maslom, šunkou, syrom, paprikou a paradajkou, predpoludním ponúka výživu, piškóty, chrumky alebo keksík, na obed uvarí žemľovku alebo mäso so zemiakmi, popoludní sladký puding alebo koláč a na večeru gnocchi s paradajkovou omáčkou. Možno sa zdá, že ide o rôznorodé pokrmy. Čo teda nie je na tomto dennom menu práve najšťastnejším riešením? Príliš veľa pšeničnej múky a sacharidov – pečivo, piškóty, keksy, gnocchi.
Pestrý jedálniček pre deti neznamená ponúkať jeden typ jedál na viacero spôsobov (napríklad spomínané múčne jedlá). Hlavnou zásadou pestrosti v stravovaní detí je mať denne na tanieri dostatok kvalitných stavebných látok – bielkovín, ale zároveň tiež zdravé tuky, sacharidy, minerálne látky a vitamíny. Deti rastú a vyvíjajú sa, preto by ich strava mala obsahovať železo, vápnik, fosfor a horčík. Detský jedálny lístok by mal teda zahŕňať mliečne výrobky, mäsové výrobky s vysokým podielom mäsa, syry, ovocie a zeleninu, strukoviny, celozrnné produkty, oriešky a semienka.
Ako deťom do jedla „prepašovať“ zeleninu?
V rebríčku najneobľúbenejších druhov zeleniny u detí vedie brokolica, špenát a karfiol. Ale aj túto zeleninu môžete deťom ponúknuť v podobe, že ju zjedia radi a dobrovoľne. A ktovie, možno si ešte aj pridajú. Fintou je upraviť zeleninu do takej formy, že ju skrátka dieťa neuvidí tak, ako ju pozná. Napríklad neuvidí nakrájanú mrkvu, ale pochutí si na oranžovej mrkvovo – tekvicovej bábovke. Neuvidí pred sebou zelený špenátový prívarok, ale vypýta si dupľu špenátových lievancov. Fantázii sa medze nekladú – a už vôbec nie v kuchyni pri príprave jedál pre deti.
Pestrý jedálniček pre deti – Varíme zeleninové polievky „bez zeleniny“
Pri varení pre naše deti majme na pamäti, že im neponúkame zeleninu, o ktorej vieme, že ju nemajú rady – aspoň teda nie tak, aby ju v jedle našli. Super tipom je preto zeleninovú polievku po uvarení rozmixovať ponorným mixérom. Takto do nej ukryjete hoci aj všetky druhy zeleniny, a nikto si nič nevšimne. Rozmixovanú zeleninovú polievku navyše môže dieťa vypiť aj z hrnčeka, čo môže byť tiež zaujímavým lákadlom.
Použite zeleninu a ovocie do cesta
Zeleninové či ovocné placky, palacinky, lievance, koláčiky, sušienky… Nastrúhaná alebo rozmixovaná zelenina a ovocie sa výborne hodí na prípravu cesta. Môžete siahnuť tiež po zdravších typoch múky a vykúzlite zdraviu prospešnú maškrtu za pár minút. Zelenina či ovocie samozrejme sfarbia cesto do inej farby, než na akú boli deti doteraz zvyknuté. Aby ich to neodradilo, môžete jedlám spolu vymyslieť nejaký názov, napríklad podľa obľúbenej rozprávky. Zelené Schrekove lievance (zo špenátu), či ružové placky princeznej Ruženky (z cvikly). Z čoho je cesto, to si nechajte radšej pre seba 🙂
Strukovinové muffiny
Strukoviny sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, ale mnoho rodičov má voči nim predsudky kvôli tomu, že nás zvyknú nepríjemne nadúvať. Práve preto ich nepripravujeme často. Navyše, príprava vyžaduje, aby sme ich najskôr namočili na noc do vody, aby sa skrátila doba varenia. Pripraviť strukoviny, to nie je iba šošovicový prívarok s uvareným vajíčkom alebo párkom. Vedeli ste, že ich môžete použiť aj ako základ cesta na muffiny alebo iné koláčiky? Stačí rozmixovať napríklad uvarené červené fazule s múkou (alebo s ovsenými vločkami) vajíčkom, lyžičkou kypriaceho prášku, môžete pridať roztopenú vysoko percentnú čokoládu, kvalitné kakao a upiecť v košíčkoch na muffiny. Nikto si ani len nevšimne, že práve zjedol strukovinové jedlo. A vy tak do detí opäť raz dostanete zdravšiu dobrotu plnú bielkovín.
Zeleninový tanier na stole
Majte na stole tanier s nakrájanou zeleninou rôznych druhov. Napríklad paradajky, paprika, šalátová uhorka, kolieska mrkvy, či kocky kalerábu. Môžete tanier so zeleninou položiť na stôl pred podávaním obeda. Často sa stáva, že kým deti čakajú na obed, ponúknu sa. Určite to doma stojí za vyskúšanie.
Stavte na nátierky
Ideálnym spôsobom, ako môžete spestriť detský tanier, sú nátierky. Môžete ich pripraviť naozaj na množstvo spôsobov a „ukryť“ do nich všakovakú zeleninu. Príprava nátierky pre deti nie je náročná, na základ budete potrebovať zeleninu, kvalitné maslo, prípadne jemný tvaroh alebo biely jogurt. Dochutiť môžete bylinkami, pažítkou, cibuľkou… podľa seba.
Chcete, aby deti jedli zeleninu? Týchto chýb sa vyvarujte
Rodičia sú tiež len ľudia, ktorí robia chyby, hoci pri deťoch často aj neúmyselne a nevedomky. Chceme im dopriať to najlepšie, aby boli šťastné a najmä zdravé. Čomu sa však určite vyvarovať, ak chceme do detí dostať zdravé jedlo?
Deti do jedla nenúťme
Mnoho z nás si to zažilo na vlastnej koži. Vety ako: „Nevstaneš od stola, kým to nedoješ“ nám naháňali hrôzu a isto nám nepomohli k tomu, aby nám kvôli nim to ktoré jedlo začalo chutiť. Práve naopak. Keď na dieťa v strave príliš tlačíme, zablokuje sa. Môže získať ešte väčší odpor k danému jedlu, alebo nastúpia tráviace ťažkosti, ktoré sú často i psychického pôvodu.
Za zjedenie zeleniny cukrík?
Keď je rodič už naozaj vyčerpaný z „boja“ o zjedený zeleninový tanier, stáva sa, že ponúkne dieťaťu odmenu, ktorú dostane, keď zeleninu zje. „Keď teraz spapáš túto brokolicu, šalátik, cviklu, mrkvičku… nabudúce si urobíme vyprážaný syr s hranolkami“ alebo „Zjedz to a po obede dostaneš čokoládu“. Aj takéto vety vyslovujú rodičia detí, ktoré nechcú jesť zeleninu, v úprimnej snahe o motiváciu. Nie je to však dobré riešenie, pretože dieťaťu v podstate odovzdávame správu, že to, čo má na tanieri, je vlastne zlé, a to, čo je ako odmena, je to dobré a správne. Tadiaľto cesta teda určite nevedie.
Maškrtný rodič
Deti od nás preberajú vzorce správania aj čo sa týka stravovacích návykov. Darmo od nich budeme chcieť, aby jedli zeleninu, keď ju nevidia konzumovať svojich rodičov. Ak príde rodič unavený z práce a s balíčkom čipsov si sadá na gauč, nemôže sa čudovať, že sa jeho dieťa k nemu pridá. To neznamená, že si z času na čas nemôžeme dať obľúbený koláčik, ale mali by sme sa snažiť ísť deťom príkladom aj v spôsobe stravovania. Dieťa si od nás rado vypýta aj zeleninu, keď ju uvidí jesť nás. Je to kľúčom k úspechu.