Ako naučiť dieťa obliekať sa

Autor: Paula

Máloktoré trojročné dieťa sa už dokáže bez problémov obliecť úplne samé. Avšak s nástupom do škôlky sa od neho bude čoraz viac vyžadovať, aby bolo samostatné. Ako naučiť dieťa obliekať sa? Poradíme vám.

Ako naučiť dieťa obliekať sa

Ráno po zobudení si treba obliecť tričko, svetrík, spodnú bielizeň, ponožky a nohavice, potom bundičku, treba si obuť topánky, na hlavu nasadiť čiapku, v chladnom počasí aj šál alebo nákrčník, dať na plecia ruksačik. Je toho veľa, čo musí dieťa absolvovať pred odchodom do škôlky. Zo začiatku mu pri tom všetkom, samozrejme, asistuje mamička alebo otecko. Ale netreba zabúdať na to, že obliekanie je jedna z prvých vecí, v ktorých by dieťa malo byť viac-menej samostatné.

Pani učiteľka má v triede približne dvadsať detí, preto je dôležité, aby sa dieťa vedelo obliekať aspoň sčasti. Nemusí sa vedieť obliecť a obuť úplne samé, avšak očakáva sa od neho, že pri obliekaní bude spolupracovať a že väčšinu z úkonov zvládne aj bez pomoci. Ale ako naučiť dieťa obliekať sa, keď napríklad nespolupracuje alebo vymýšľa, že sa obliekať nebude? Toto pozná nejedna mamička a možno sa s obliekaním trápite aj u vás doma. Nikto učený z neba nespadol, preto nezabúdajte, že všetko má svoj čas. Doprajte ho teda aj svojmu dieťaťu. A tiež sebe. Spoločne to určite zvládnete.

Čo robiť, aby sa dieťa naučilo obliekať

Ideálny čas, kedy začať dieťa učiť obliekať sa, je večer pred spaním. Vtedy máme viac času než ráno, keď sa ponáhľame do škôlky a do práce. Nevyžadujte od dieťaťa hneď všetko naraz, dajte mu potrebný čas. Je dôležité, aby rodič navodil príjemnú atmosféru a aj z obliekania urobil zábavnú aktivitu. To bude dieťa motivovať. Trojročné dieťa už rozumie vetám, ako napríklad „Prestrč ruky cez rukávy“ alebo „Zapni si zips“. Môžete mu prevliecť hlavu cez tričko a ruky nech vloží do rukávov samé. Ak by sa mu rúčky v rukávoch „zasekli“, otočte to na zábavu a zahrajte sa napríklad na chobotnice alebo príšery, kde voľné rukávy budú akože chápadlá. Dieťa pri jeho snahe obliekať sa nekritizujte, ani naňho netlačte.

Učíme sa obliekať sa. Čím začneme?

Uistite sa, že vaše dieťa dokáže pomenovať jednotlivé časti tela. Toto by malo byť v podstate úplne prvým krokom k samostatnému obliekaniu. Darmo budete hovoriť dieťaťu napríklad o členkoch, keď nebude vedieť, čo to je. Až keď je dieťa schopné pomenovať časti svojho tela, môže zvládnuť aj obliekanie.

Spôsobov, ako naučiť dieťa obliekať sa, je viacero. Prvým krokom môže byť oboznámiť dieťa s tým, čo si má obliecť ako prvé. Vyzliekanie zväčša dieťa zvládne skôr než obliekanie. Nechajte ho, nech sa vyzlečie z pyžamka a ukážte mu, že zo všetkých vecí, ktoré má pripravené, si ako prvú obliekame spodnú bielizeň. Dieťaťu bude lepšie, keď všetko, čo si dáva na spodnú časť tela, si bude obliekať po sediačky. Lepšie pri tom udrží rovnováhu. Dieťa si môže napríklad natiahnuť spodnú bielizeň a nohavice po sediačky, a potom sa postaviť a vytiahnuť si oblečenie hore.

Vpredu a vzadu
Naučte dieťa rozpoznať, ktorá časť oblečenia je vpredu a ktorá vzadu. Dobrým pomocníkom sú tričká s obrázkami v prednej časti. Ukážte dieťaťu, že nohavice majú vzadu lístok a vrecká (ak také nohavice dieťa má) a že tričko má obrázok vpredu a vzadu nie.

Nech si dieťa vyberie
Dajte dieťaťu na výber, najlepšie z dvoch možností. Nech si samo vyberie oblečenie, ktoré si oblečie. Ukážte mu dvoje nohavice, dve tričká, dve mikiny a nechajte ho, nech sa samé rozhodne. Posilníte tým jeho sebavedomie, pretože dieťa bude mať pocit, že mohlo o niečom rozhodnúť. Potom sa určite bude chcieť obliekať.

Oblečenie pripravte vopred
Vhodné je pripraviť si oblečenie na nasledujúci deň už večer. Vyhnete sa tak rannému chaosu a zhonu pri obliekaní.

Rôzne oblečenie počas roka
Rozprávajte sa s ním o počasí a vysvetlite mu, že teplejšie oblečenie ho ochráni v zime a, naopak, že v svetri by mu v lete bolo teplo.

Obúvanie topánok

Na začiatok zvoľte topánky so zapínaním na suchý zips. Ten zvládne zapnúť a rozopnúť každý. Ukážte dieťaťu, ako sa obúvate a vyzúvate vy, deti nás rady napodobňujú. Nechajte dieťaťu priestor, aby si našlo vlastný systém. Mnoho detí vo veku troch rokov si obúva topánky naopak a neuvedomia si to. Je to preto, že detská nôžka v tomto veku ešte nie je tak vytvarovaná, ako noha dospelého človeka a zároveň je ešte malá, preto deti ani len necítia, že majú topánky naopak. Je však dôležité dieťa upozorniť.

Nezabudnite na pochvalu. Každý úspech dieťaťa oceňte, veď pochvalu máme predsa radi všetci.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť