Zdravie v kvetináči – Nádchovník uvoľní nos a pomôže aj pri alergii

Autor: Paula

Pri nádche si najčastejšie pomáhame kvapkami a sprejmi do nosa, naparovaním, inhalovaním alebo tradičným slepačím vývarom. Veľkým pomocníkom pri nepríjemných soplíkoch však môže byť aj nenápadná a nenáročná rastlinka zasadená v kvetináči. Na nádchovník nedajú mnohí dopustiť. Máte ho doma aj vy?

 

Nádchovník

Nazýva sa tiež Rýmovník alebo Kubánske oregano (latinský názov je plectranthus). Ide o nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá slúži jednak ako dekorácia interiéru, ale zároveň je liečivá. Nádchovník sa pri vhodných podmienkach pomerne rýchlo rozrastá, takže si ho môžete nasadiť do viacerých kvetináčov, rozmiestniť po byte a využiť tak jeho účinky naplno. V miestnosti, v ktorej sa nachádza táto rastlina, sa lepšie spí. Nádchovník totiž do vzduchu uvoľňuje silice, ktoré osviežujú vzduch. Jeho arómu možno opísať ako zmes eukalyptu, mäty a medovky. Pochvaľujú si ho aj alergici i astmatici. Najčastejšie sa používa vo forme čaju, ale dá sa z neho vyrobiť aj sirup či tinktúra. Najjednoduchší spôsob použitia tejto liečivej rastlinky je odtrhnúť si lístok, rozlomiť ho, požmoliť medzi prstami a vdychovať.

Ako pestovať nádchovník

Nádchovník sa rozmnožuje celkom rýchlo. Zoženiete ho ako rozrastenú rastlinu v kvetinárstve (určite je dostupný aj online, stačí popozerať na internete). Postačí vám však aj pár odrezkov, ktoré sa vám pri správnej starostlivosti rozrastú tak, že budete potrebovať ďalší kvetináč. Nádchovník má doma mnoho ľudí, skúste si zistiť v okruhu svojich známych a priateľov, či vám niekto môže dať malý výhonok. Ten si potom doma dajte najprv do vody a keď pustí korienky, zasaďte ho do kvetináča. Najlepšie urobíte, ak použijete mierne pieskovitú priepustnú hlinu.

Keďže nádchovník je nenáročný a rastie pomerne rýchlo do výšky, postupne ho strihajte. Len ho tým podporíte v raste a postaráte sa o to, že doma budete mať bohatý kríček. Doprajte mu dostatok priestoru na rast nových listov. Rastlinku treba polievať minimálne, stačí raz za týždeň, prípadne za dva týždne. Polievajte len vtedy, ak je hlina naozaj suchá. Nádchovník môžete pestovať aj vonku, avšak na zimu ho vždy presuňte dovnútra, aby vám ho mráz nezničil.

Nádchovník – Pre tento účinok sa ho oplatí mať doma

Pestovaním tejto rastlinky spojíte príjemné s užitočným. Budete mať doma napohľad peknú izbovú rastlinu a zároveň sa vám bude starať o svieži vzduch a voľné dýchanie. Účinky nádchovníka, ako už z jeho názvu vyplýva, oceníte najmä pri nádche, upchatom nose, plných dutinách, ale aj v prípade, že vás trápi alergia či astma.

Upchatý nos
Pri nádche a plnom nose odtrhnite pár lístkov, pošúchajte ich medzi prstami a vdychujte podľa potreby. Môžete ich aj rozdrviť, vložiť do vody, priviesť vodu do varu a nad odvarom sa naparovať.

Liečba kašľa
Nádchovník pomáha aj pri problémoch s kašľom. Napomáha vykašliavaniu a potláča aj bolesť hrdla. Stačí si odtrhnúť lístok a žuť ho.

Žalúdočné ťažkosti
Pripravte si odvar z listov nádchovníka. Trikrát denne užívajte približne 5 ml odvaru.

Hnačka
Pri hnačke pomôže žutie listov nádchovníka v trvaní asi 5 minút. Následne vypite teplú vodu (prevarenú, ktorú nechajte vychladnúť na prijateľnú teplotu).

Pomoc pri bolesti hlavy
Bolesť hlavy je pomerne častým problémom mnohých ľudí. Práve preto sa oplatí mať doma nádchovník. Rozdrvte pár lístkov, zmiešajte ich s olejom (telovým, ale postačí aj kuchynský) a vmasírujte do pokožky hlavy.

Popáleniny a štípance
Aj pri týchto problémoch môže byť nádchovník nápomocný. Rozdrvte listy a zmiešajte ich s kokosovým olejom. Zmes naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Účinkuje proti svrbeniu, zároveň zmierni podráždenie pokožky.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť