Priniesli ste si z dovolenky pigmentové škvrny? Prezradíme vám ako si s nimi poradíte!

Autor: spokojná mama

Pigmentové fľaky, starecké škvrny či hyperpigmentácia. To je len pár pomenovaní pre nemilý estetický problém, ktorý sa rád udomácňuje na tvári, krku, rukách aj nohách. Ak ste si aj vy z dovolenky priniesli spomínaný suvenír, nevešajte hlavu. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme niekoľko šikovných tipov ako nepekné škvrny na koži vybieliť.

Pigmentové škvrny – príčinu hľadajte v slnku aj genetike

Prečo vznikajú pigmentové škvrny

Pigmentové fľaky na pokožke vznikajú vplyvom nadmerného slnečného žiarenia. V tomto prípade platí priama úmera. Čim viac sa opaľujete bez potrebnej UVA a UVB ochrany, tým rýchlejšie v organizme prichádza k produkcii kožného farbiva melanínu. No a jeho nadprodukcia potom zapríčiňuje tvorbu pigmentových fľakov. Pod ich vznikom však býva podpísaná aj genetika a tehotenstvo. V tomto prípade ide o melasmu a po skončení gravidity by nepekné škvrny mali z pokožky zmiznúť samy.

Prvá pomoc na pigmentové škvrny

V prípade, že ste si uplynulé dni s opaľovacím krémom na lehátku nepotykali a na tvári ste spozorovali tmavé fľaky, stavte na prvú pomoc v podobe domáceho ošetrenia pleti. Na zahodenie napríklad nie je citrónová šťava, ktorú zmiešate s vodou v pomere 1:10. S takýmto sérom potom natierajte pigmentové škvrny dvakrát denne. Do pravidelnej beauty rutiny zaraďte tiež produkty bohaté na vitamín C a retinol. Ale pozor! Nezabúdajte, že retinol sa veľmi so slniečkom neľúbi, tak ho aplikujte až večer. Pigmentovým fľakom pomôže k zblednutiu aj pycnogenol a doplnky stravy bohaté na retinoidy.

Kedy vyhľadať pomoc odborníkov

Výsledky domácej starostlivosti by sa mali prejaviť do troch mesiacov. Ak sa požadovaný efekt nedostaví, navštívte renomované kozmetické štúdio alebo ambulanciu, v ktorej sa venujú estetickým zákrokom.

Liečba pigmentových fľakov

Na vybielenie nadmernej pigmentácie sa v tomto prípade používajú chemické peelingy v podobe AHA kyselín. Špeciálne salóny aj ambulancie na liečbu pigmentových fľakov nedajú dopustiť ani na IPL či mezoterapiu. Ako z predchádzajúcich riadkov vyplýva, pokiaľ ide o hyperpigmentáciu žiadna univerzálna liečba neexistuje a odborníci v prípade jej liečby zvolia najvhodnejší variant s ohľadom na vašu pokožku.

Nezabúdajte na prevenciu

Najlepším liekom proti pigmentovým fľakom je však prevencia. Preto používajte na dennej báze opaľovací krém s dostatočnou ochranou pred slnečným žiarením. V letných mesiacoch sa nestráňte krémom s SPF 50+.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť