“Geriatrické tehotenstvo” – tehotenstvo po 35-ke vám môže priniesť dlhší život

Autor: spokojná mama

V dnešnej dobe sa častejšie stretávame s tým, že ženy majú prvé dieťatko okolo 30-ky. Dokonca už nie je ani výnimkou tehotenstvo po 35-ke, čo je z lekárskeho hľadiska označované už ako “geriatrické tehotenstvo”. Aké sú teda výhody a nevýhody tehotenstva v pokročilejšom veku? Ako to vidia lekári a čo zas tvrdia vedci?

 

Čo je to geriatrické tehotenstvo?

Treba povedať, že toto pomenovanie vzniklo už dávno a aj keď nijako nesúvisí s tým, že by žena po 35-ke bola súca na geriatriu, môže vyvolať  pobúrenie. Z medicínskeho hľadiska je najideálnejším obdobím na tehotenstva vek do 25 rokov, keďže vtedy je žena najplodnejšia. Následne sa už funkcia vaječníkov znižuje a klesá aj prirodzená plodnosť. A keďže nestarneme len my, ale aj naše vajíčka, označuje sa toto tehotenstvo ako geriatrické.

 

Tehotenstvo po 35-ke má svoje riziká

Lekári považujú takéto tehotenstvo za veľmi rizikové. Okrem toho, že je vo vyššom veku znížená plodnosť, je aj väčšie riziko pridružených chorôb ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak, čo môže mať za následok preeklampsiu a viesť k predčasnému pôrodu alebo potratu a rovnako je aj väčšia pravdepodobnosť genetických ochorení. Na zisťovanie vrodených vývojových chýb a genetických ochorení sa počas tehotenstva robia rôzne skríningové testy a práve podľa veku ženy sa následne odporúčajú aj doplňujúce vyšetrenia, ku ktorým patrí napr. odber plodovej vody – amniocentéza. Zároveň sa takéto tehotenstvo môže častejšie končiť cisárskym rezom, keďže vekom samozrejme klesá aj prirodzená rozťažnosť tkaniva.

Týchto rizík si je ale asi každá žena, ktorá sa rozhodne mať dieťa vo vyššom veku, vedomá. Prírodu neoklameme a aj telo sa po pôrode bude asi dlhšie dávať dohromady ako v 20-tich rokoch. Ale vždy je to skôr o vnútornom nastavení, pokiaľ je budúca mamička v pohode a nie je v strese, aj tehotenstvo môže byť úplne bez komplikácii.

 

 

Má tehotenstvo po 35-ke aj výhody?

Vedci tehotenstvo vo vyššom veku nevidia až tak negatívne. Je to prirodzený vývoj, že ženy majú deti v neskoršom veku. Dieťa je predsa len záväzok a staršie matky sú nielen vyspelejšie, ale majú zväčša zabezpečené vlastné bývanie aj stabilnú prácu, tým pádom aj viac finančných prostriedkov na starostlivosť. Zhodujú sa, že pokiaľ bude žena v dobrej kondícii, nič nebráni tehotenstvu aj v tomto veku.

Dlhší život 

Podľa anglického výskumu, ktorý sa zaoberal vplyvom materstva na výšku dožitého veku, ženy, ktoré porodili svoje posledné dieťa neskôr, majú väčšiu šancu dožiť sa viac rokov. Je to tým, že dieťa si vyžaduje neustálu pozornosť, treba sa mu stále venovať, pomáhať v rámci školy, čiže aj náš mozog je viac namáhaný. Okrem toho hormonálne zmeny počas tehotenstva ovplyvňujú aj prekrvenie organizmu, vďaka čomu sa aj mozog lepšie okysličuje a je preto výkonnejší.

Zrelosť

Deti nás vracajú späť do mladosti, udržiavajú nás v kondícii a pozitívne ovplyvňujú aj naše vnímanie, čiže “starneme” pomalšie. Netreba sa preto nechať odradiť názorom, že staršie ženy nemajú toľko energie ako za “mlada”.
Ženy po 30-ke sú zároveň zrelšie, najmä emocionálne, čo sa samozrejme prenesie aj do výchovy detí. Sú trpezlivejšie a opatrnejšie – podľa niektorých štúdii riziko úrazov detí klesá so zvyšujúcim sa vekom matiek.

Podľa vedcov žijú teda staršie matky nielen dlhší život (môžu sa dožiť až 90-100 rokov), ale aj šťastnejší a bezstarostnejší. Sú vyrovnané a vedia už presne, čo chcú, majú celkový nadhľad, keďže si dostatočne “užili” mladosť. Kedy je teda ten správny čas na dieťatko? – na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každá žena sama najlepšie vie, kedy sa na dieťatko cíti a kedy je pripravená byť matkou.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť