10. mesiac vývoja bábätka: Čo dokáže 10-mesačné dieťa

Autor: Paula

Bábätko sa stále viac a viac zdokonaľuje, a to po všetkých stránkach. Napreduje jeho vývoj reči, zdokonaľuje sa v pohybe, v hre, dokáže lepšie prejaviť svoje pocity. 10-mesačné dieťa je plné prekvapení.

 

10. mesiac vývoja bábätka – Ako sa dieťa pohybuje

V tomto období sa už dieťa dokáže dostať do sedu z ktorejkoľvek polohy. Sedenie je už nuda, 10-mesačné dieťa je veľmi aktívne a pohyb mu veru nechýba. Lezie po štvornožky, alebo sa plazí. Čoraz častejšie sa pokúša vyliezť napríklad na gauč alebo na posteľ, chce zdolávať schody. Niektoré 10-mesačné deti už dokonca nacvičujú chôdzu popri nábytku.

10-mesačné dieťa
Čo dokáže 10-mesačné dieťa

Vo veku 10 mesiacov dieťa rado uchopuje predmety a hračky, aj drobné predmety vo veľkosti zrnka, používa na to pinzetový úchop palcom a ukazovákom. Dokáže nielen niečo chytiť, ale tiež aj vedome pustiť nejaký predmet. Na konci 10. mesiaca si dieťa začína uvedomovať, že predmety majú aj tretí rozmer.

Dieťa začína napodobňovať tón a melódiu reči, ktorú počuje od dospelých. Napodobňuje tiež gestikuláciu a mimiku.

Najobľúbenejšou aktivitou väčšiny detí v tomto veku je vkladanie rozličných vecí do iných predmetov, otváranie a zatváranie šuflíkov, „inventúra“ v kuchyni a vyberanie kuchynského náčinia, varešiek, hrncov, naberačiek. Dieťa sa učí, že veci možno na seba ukladať, že ich môžeme spájať, alebo, naopak, rozoberať. Dobrým tipom, ako dieťaťu dopriať objavovanie priestoru okolo seba a zároveň zaistiť jeho bezpečnosť, je vyhradiť jednu zásuvku, v ktorej budú iba „bezpečné“ predmety a s nimi sa dieťa môže hrať, vyberať ich a manipulovať s nimi. Platí to nielen o kuchyni, ale napríklad aj o obývačke.

10-mesačné dieťa
10-mesačné dieťa – Ako sa správa a vyvíja z pohľadu emócií

Vo veku 10 mesiacov si dieťa uvedomuje, že niektorou svojou činnosťou rodičov rozveselilo a rozosmialo, preto tieto činnosti rado opakuje, aby získalo odmenu – radosť a smiech rodičov. Svoje emócie ešte nedokáže úplne čitateľne prejaviť, avšak dokáže vyjadriť lásku, hlavne lásku k maminke. Príde, pohladká, objíme a dá pusu, aj toto sú jeho prejavy lásky a náklonnosti.

10-mesačné dieťa ešte nerozoznáva, čo môže a čo nesmie. Nevie totiž odlíšiť dobro a zlo. Pamätá si len to, že keď urobilo A, rodičia sa nahnevali, a keď urobilo B, rodičia sa usmievali a tešili.

10-mesačné dieťa
Jedálniček 10-mesačného dieťaťa

Strava by už mala byť pestrá, okrem zeleniny a ovocia už dieťa konzumuje aj mäso, vaječný žĺtok či lepok. V 10. mesiaci môžeme do stravy pridať aj biely jogurt, v najlepšom prípade plnotučný. Stravu môžeme mixovať, aby neobsahovala priveľké kusy, alebo popučiť vidličkou.


Aký bude 11. mesiac vývoja bábätka?

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť