2. mesiac vývoja bábätka

Autor: Paula

Z novorodenca sa po uplynutí 28 dní života stáva dojča. Aj toto je zmena, ktorú so sebou prináša 2. mesiac vývoja bábätka. Dieťa začína lepšie vnímať svet okolo seba, smiať sa a pohmkávať.

 

2. mesiac vývoja bábätka

Od začiatku bábätko vníma veľmi intenzívne hlasy okolo seba. Už počas prenatálneho obdobia, keď si spokojne hovie v maminkinom brušku, vníma predovšetkým matkin hlas, ale aj hlasy ostatných členov rodiny. V druhom mesiaci života bábätko začína na známe hlasy a zvuky viac reagovať, čo sa prejavuje ako bábätkovské pohmkávajúce „odpovede“. Dieťa začína vydávať zvuky, ktorými sa snaží vyjadriť svoje pocity. Reaguje nielen na hlasy a zvuky, ale aj na tváre členov rodiny či iných ľudí. Preto je veľmi vhodné bábätku spievať alebo čítať si s bábätkom, vďaka čomu podporíte jeho sociálnu interakciu. Spoločný čas upevňuje vzťahovú väzbu medzi rodičmi a dieťatkom.

 

Ako sa hrať s dvojmesačným bábätkom

Kontrastné farby sú pre 2. mesiac vývoja bábätka stále dobrou voľbou, keďže ich vníma lepšie ako napríklad jemné farebné odtiene. V tomto období môžete začať používať hraciu deku so zavesenými hračkami. Ideálne sú čiernobiele závesné hračky s nejakým výrazným vzorom. Na hraciu deku alebo na inú podložku pokladajte bábätko viackrát denne aj do polohy na brušku. Vďaka tomu si pretiahne telíčko a posilní svaly. Riekanky a detské pesničky sú výbornou hrou v každom veku bábätka. Spievajte svojmu bábätku pri rôznych činnostiach, ktorým sa spolu venujete, napríklad aj pri prebaľovaní. Usmievajte sa naňho, alebo robte rôzne grimasy. Bábätko vás intenzívne pozoruje.

2. mesiac vývoja bábätka

Čo dokáže dvojmesačné bábätko

– V polohe na brušku sa bábätko opiera o rúčky a začína zdvíhať hlavičku a hrudník

– Bábätko pozoruje pohybujúci sa predmet

– Dieťa zaostruje na malý predmet, zdokonaľujú sa očné svaly

– Začína vydávať zvuky „hmm“, „óóó“ a „ááá“

– Bábätko reaguje na hlasné zvuky – zľaknutím, stíchnutím alebo plačom

– Bábätko sleduje svoje rúčky

– Bábätko otáča hlavičku za zdrojom zvuku

– Dokáže opätovať úsmev

– Predlžuje sa doba bdenia


 

Očkovanie

Pre 2. mesiac vývoja bábätka je charakteristické aj očkovanie. Dieťaťu sa podáva prvá dávka povinného očkovania. Ide o hexavalentnú vakcínu, ktorou sa deti očkujú proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B a proti hemofilovým nákazám. Bábätko dostane očkovaciu látku do obidvoch stehien. Ak máte toto očkovanie s vašim bábätkom pred sebou, zadovážte si chladivé náplasti, ktorými mu prekryjete miesto vpichu a tak zabránite prípadnému opuchu. V domácej lekárničke by vám nemali chýbať detské lieky proti horúčke a bolesti, pretože častou reakciou na očkovanie býva zvýšená teplota a horúčka.


 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť