4. mesiac vývoja bábätka: Ako rastie 4 – mesačné dieťa?

Autor: Paula

Rozoznáva najbližších ľudí, začína si pamätať, čoraz lepšie dokáže skúmať svet okolo seba. Ako rastie a ako sa vyvíja 4 – mesačné dieťa?

 

4 – mesačné dieťa

Bábätko sa veľmi rýchlo vyvíja, formuje sa jeho osobnosť, rastie, priberá a i keď je starostlivosť oň veľmi náročná, robí svojim rodičom stále väčšiu radosť. Pre tento mesiac je typické, že sa dieťatko veľmi často usmieva. Pre mnoho rodičov je tento mesiac prelomový, pretože povestné prvé tri mesiace pominuli, a tak by malo byť aj plaču menej. Zmierniť by sa mali tiež bolesti bruška, ktoré trápia mnoho bábätiek od narodenia.

Hoci plaču v tomto období býva už menej a spánku viac, predsa len niektoré mamičky zaznamenajú zmeny k horšiemu v spánku ich dieťatka. Môže ísť o prvú spánkovú regresiu, ktorá sa objavuje práve vo veku 4 mesiacov. Je to jediná spánková regresia, ktorá neodíde sama od seba, ak dieťaťu nevytvoríme správne spánkové návyky.

Čo dokáže 4 – mesačné dieťa

Bábätko si v tomto období začína pamätať niektoré veci. Napríklad si zapamätá, že zvonček urobil zvuk a keď najbližšie zvonček uvidí, bude vedieť, že zazvoní. Dieťatko je smelé a dôverčivé, ešte stále bez plaču dovolí aj cudzím ľuďom, aby si ho vzali do náručia. 4 – mesačné dieťa už s istotou hýbe svojou hlavičkou. Rúčky dáva nielen do úst, ale skúma nimi všetko, čo ho zaujme, aj svoju tváričku. Na známe hlasy reaguje a rozoznáva ich.

Keď sa dieťatku niečo podarí, nadšenie a radosť dáva najavo veselým pokrikom. Naopak, neúspech prejaví plačom a mrnčaním. Bábätko sa dokáže krásne usmievať, je hravé a aktívne pozoruje svet okolo seba. Keď leží na chrbátiku, dokáže zodvihnúť nôžky ešte vyššie, než tomu bolo predošlý mesiac, vie si chytiť stehná alebo bedrá. Niektoré bábätká sa už vedia pretočiť z bruška na chrbátik, nikdy preto dieťa nenechávame samé bez dozoru napríklad na posteli.

Jedálniček 4 – mesačného dieťaťa

Detičky, ktoré sú na umelej mliečnej výžive, môžu už od ukončeného 4. mesiaca prejsť na prvé príkrmy. Dojčené deti by mali ešte počkať do ukončeného 6. mesiaca. Spočiatku dávame dieťatku len ochutnať jeden druh zeleniny, aby sme zistili, či naň nereaguje alergiou alebo iným nepríjemným prejavom. Po asi 3 dňoch pridáme ďalší druh zeleniny. Príkrmy netvoria hlavnú časť potravy, tou zostáva naďalej mlieko.


Zistite, aký bude 5. mesiac vývoja bábätka.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť