Prvé príkrmy, ako na to? Takto pripravíte svojim drobčekom chutné dobroty!

Autor: spokojná mama

Prechod na pevnú stravu je v živote malého človiečika, ale aj jeho rodinu dôležitým miľníkom. Lámete si hlavu nad tým, kedy začať s prvými príkrmami a akú zeleninku najskôr zvoliť? Prinášame vám niekoľko rád, vďaka ktorým bude príprava príkrmov pre vás hračkou.

 

Ako začať s príkrmami?

prvé V prvých mesiacoch života je pre dieťa najdôležitejšie materské mlieko. Ak mamička z rôznych dôvodov nemôže dojčiť, dieťa prechádza na umelé mlieko. Prvú lyžičku pevnej stravy odporúčajú odborníci zaviesť v období od 4. až 6. mesiaca veku dieťaťa. Pri deťoch, ktoré sú plne dojčené sa odporúča s príkrmami začať najskôr v 6. mesiaci. Deti, ktoré príjmajú výživu vo forme umelého mlieka môžu prvé príkrmy skúsiť už v 4. mesiacoch. V každom prípade sa odporúča pred zavádzaním pevnej stravy poradiť s pediatrom. Niektoré deti, ktorým už úplne nepostačuje materské mliečko a neprospievajú, môžu po konzultácii s lekárom začať s príkrmami aj skôr.

 

Najskôr zeleninové príkrmy

Ak ste sa rozhodli dieťa prikrmovať, začnite najskôr zo zeleninovými príkrmami. Skvelou voľbou na začiatok je mrkvička, či zemiak. Neskôr môžete do drobčekovho jedálnička pridať cuketu, tekvicu, brokolicu, špenát, či karfiol. Uvarte zeleninu v nesolenej vode, použiť môžete aj dojčenskú vodu. Trochu vody, v ktorej sa zelenina varila si rozmixujte spolu so zeleninou na hladkú kašu. Vodu, v ktorej ste zeleninku varili určite celú nezlievajte, práve tá totiž obsahuje cenné minerálne látky. Do pyré môžete pridať aj kvapku olivového oleja, dieťaťu tak bude lepšie tráviť. Neskôr môžete do zeleninky pridať aj na vode uvarené kuracie, či morčacie mäsko. Zeleninové príkrmy podávajte deťom v čase obeda.

prvé príkrmy
Chutné ovocné dobroty

Ovocný príkrm odporúčame dieťaťu dať ochutnať až v čase, keď už konzumuje zeleninové príkrmy. Začať môžete klasickým ovocím ako je jablko a hruška. Z exotických plodov sa menším deťom odporúča len konzumácia banánu. Citrusové plody, či ďalšie exotické ovocie deťom podávajte až od 1 roka. Príkrm z ovocia dieťaťu podávajte na desiatu, či olovrant. Ak je ovocný príkrm príliš riedky, zahustiť ho môžete rozdrvenými piškótami, či keksíkmi určenými pre najmenšie jazýčky.
Náš tip: Pre dieťa sú príkrmy novou skúsenosťou. Zvyká si na nové chute, učí sa kašovité jedlá prehĺtať a tak je celkom prirodzené, že ich na začiatku začne vypľúvať. Mnoho detí po ochutnaní prvej lyžice začne plakať. Preto pri zavádzaní príkrmov začnite len pár lyžicami príkrmu a postupne zvyšujte ich množstvo. Buďte trpezlivá, po pár týždňoch si dieťa na stravu zvykne a z konzumácie jedla sa stane zábava.

 

Príkrmy a dojčenie

V začiatkoch prikrmovania dieťa zvyčajne skonzumuje len pár lyžičiek zeleninky. Môžete ho tak dodojčiť, alebo mu podať umelé mlieko, aby neostalo hladné. Ak dieťa už začne plnohodnotne jesť jednotlivé príkrmy, pevnú stravu bude striedať dojčenie. Večer môžete dieťaťu podať mliečnu kašu, ktorá by mala byť do príkrmov zavádzaná až po zeleninových a ovocných príkrmoch. Jej konzistencia je tuhšia a tak dieťa zasýti aj na celú noc. Veľa detí tak nemá potrebu dojčiť sa v noci a budia sa najskôr nad ránom. Týmto spôsobom tak môžete jednoducho docieliť lepší spánok bábätiek. Dojčiť však po zavedení príkrmov určite neprestávajte, dieťa stále potrebuje mliečnu formulu.


Prvé príkrmy – tipy, ktoré sa vám môžu zísť:

  • Deťom do 1 roka príkrmy nesoľte, ani neprisladzujte. Nechajte dieťa spoznávať prirodzenú chuť jedla.
  • Buďte trpezlivá a dieťa do príkrmov nenúťte. Možno ešte nie je na prvé tuhé jedlo pripravené, skúsiť môžete o týždeň, či o dva.
  • Príkrmy, pripravené doma môžete zmraziť a máte ich tak pripravené na neskoršiu konzumáciu. Už ich len jednoducho rozmrazíte a môžete podávať.
  • Ak nestíhate variť, alebo ste na cestách vyskúšať môžete kupovaný príkrm. Takéto príkrmy sú prísne kontrolované, väčšinou bez konzervantov, umelých farbív a bez pridaného cukru. V obchodoch nájdete už aj príkrmy v bio kvalite. Preto sa nemusíte báť, že dieťaťu dáte skonzumovať polotovar plný chémie.
  • Pri najmenších deťoch začínajte s jemne vymixovanou kašou. Staršiemu dieťaťu môžete zeleninku, či ovocie už len roztlačiť vidličkou.
  •  Ak sa bojíte, aby dieťaťu nezabehol kúsok ovocia, či zeleniny, môžete ho dať do špeciálnej kŕmiacej sieťky. Tá je vhodná pri prechode z riedkej na tuhú stravu.
  • Uľahčite si prípravu domácich príkrmov a vyskúšajte ich pripraviť v parnom mixéri. Dnešné moderné technológie uľahčujú život mamičkám a bola by škoda to nevyužiť. Čas, ktorý by ste strávili prípravou stravy môžete venovať svojej malej láske.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť