3. mesiac vývoja bábätka: Ako rastie 3 – mesačné dieťa?

Autor: Paula

Povestný štvrtý trimester končí. Bábätko dovŕšilo vek 3 mesiace a je opäť o niečo aktívnejšie a zvedavejšie. Ako sa vyvíja a ako rastie 3 – mesačné dieťa?

 

3 – mesačné dieťa

Keď dieťatko dosiahne tri mesiace, vyžaduje si o niečo viac podnetov, než tomu bolo doposiaľ. Bábätko je otvorené všetkému, čo prichádza. Nemalo by byť dlhšie v jednej polohe, ale ani v nepohodlnom oblečení.

3 – mesačné dieťa potrebuje pocit bezpečia, ktorý mu utvára pravidelnosť a režim. Keď denne s dieťatkom opakujeme viac – menej rovnaký sled činností, dieťa získava prehľad o tom, čo sa kedy bude diať, učí sa, čo bude nasledovať, a vďaka tomu je spokojnejšie a ochotné „spolupracovať“. Samozrejme, nie každému dieťatku je možné vytvoriť režim, avšak aspoň to, čo sa dá, je dôležité zachovať a opakovať. Napríklad dopoludňajšiu prechádzku, večerné kúpanie alebo čítanie rozprávky, či spievanie na dobrú noc.

Na najbližšej poradni pediater skontroluje výšku a hmotnosť dieťaťa, obvod hlavičky a tiež skontroluje fontanelu. Tá sa zrastie okolo veku 18 mesiacov. V troch mesiacoch prichádza na rad aj ďalšie povinné očkovanie, vakcína sa pichá do prednej časti obidvoch stehienok. Ak vaše dieťatko čaká táto trojmesačná poradňa, nezabudnite si teda so sebou do ambulancie vziať aj chladivé náplasti, ktoré sestrička nalepí dieťatku po vpichu na kožičku, aby sa predišlo opuchu.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako naučiť bábätko spať?

 

Čo dokáže 3 – mesačné dieťa

Rodičia si už určite neraz povedali, ako rýchlo ten čas letí. Bábätko napreduje rýchlym tempom a každým dňom je šikovnejšie. Dieťatko reaguje na hračky, hoci ešte ich nedokáže pevne chytiť. Dlane má otvorené, ale pri strachu, strese, alebo inej podobnej situácii ich stiahne do pästičky. V polohe na brušku sa dieťatko opiera o spodnú časť brucha a o predlaktie. Hlavičku už dokáže zdvihnúť a chvíľu udržať, taktiež ňou otáča do strán. Keď leží na chrbte, krčí a vystiera nôžky.

3 – mesačné dieťa už robí prvý kontrolovaný plynulý pohyb – Keď leží a zbadá zavesenú hračku, začne pohybovať nožičkami a ručičkami. Chce docieliť, že sa hračka pohne, keď sa jej dotkne. Niektoré bábätká sa už dokážu pretočiť z chrbátika na bok.

V tomto období sa môže zmeniť aj spánok dieťatka. Vhodné je vytvárať bábätku správne spánkové asociácie, ako je napríklad používanie zatemňovacích závesov alebo bieleho šumu. Spánok sa môže zlepšiť, niektoré bábätká dokonca môžu už v tomto veku prespať celú noc.

Zrak dieťatka sa zdokonaľuje, v tomto veku uprednostňuje sýte farby. Napreduje aj sluch a lokalizovanie zvukov, dieťa sa otáča za zdrojom zvuku.


Prečítajte si 2. mesiac vývoja bábätka

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť