Vatové tyčinky – prečo s nimi nesmiete deťom čistiť uši?

Autor: spokojná mama

Ušká malých detí sú veľmi citlivé a vyžadujú šetrnú hygienu. Hoci je už dávno dokázané, že vatové tyčinky do uší (obzvlášť detských) nepatria, patria k vybaveniu takmer každej domácnosti a sú bežnou súčasťou starostlivosti o uši.

 

Prečo sú vatové tyčinky nebezpečné?

Lekári a odborníci sa v názore na vatové tyčinky zhodujú. Bohužiaľ sú stále súčasťou každej domácnosti a maminky ich bežne používajú i pri hygiene bábätiek. Čistenie uší pomocou vatových tyčiniek pritom môže spôsobiť poranenie bubienka, alebo podráždenie kože vonkajšieho zvukovodu. Dráždenie vatovou tyčinkou potom stimuluje mazové žľazy a tie produkujú stále viac a viac mazu. Vtedy máme potrebu detské ušká čistiť ešte častejšie, čím ich viac dráždime a opäť podnecujeme produkciu mazu a tak stále dookola.

 

Ako čistiť (nielen) detské uši správne?

Ušný maz slúži v uchu ako ochrana, ktorá zachytáva drobné nečistoty, chráni pred baktériami a zároveň chráni ucho pred vlhkom a vodou. Samozrejme reč nie je o extrémnom nadbytku ušného mazu, alebo dokonca ušnej zátke vytvorenej z mazu.

Hygiena uška by mala pozostávať z jemného umytia ušnice pri každom umývaní dieťatka. Uško treba vždy následne utrieť do sucha. Ústie vonkajšieho zvukovodu by sme mali čistiť jemne, len navlhčeným uterákom, či látkovou vreckovkou. Raz týždenne treba uši vyčistiť ušným sprejom. Ušný sprej pritom vyberajte bez alkoholu, konzervantov a syntetických farbív.

 

Keď uško bolí

Bolesť ucha môže byť príznakom ušnej infekcie. Príčinou je často kúpanie vo vode (bazéne, mori) . Ušný maz zmiešaný s vodou spoločne vytvoria ideálne prostredie na množenie baktérií. V prípade podozrenia na ušnú infekciu vyhľadajte lekára a neskúšajte žiadnu domácu samoliečbu, ani osvedčené „babské rady“, už vôbec nie v prípade, že sa jedná o detské ušká.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť