Týchto 9 vecí bežne vyhadzujete, viete ich však výborne využiť

Tipy ako ušetriť v domácnosti

Autor: spokojná mama

Nasledujúce tipy sú o tom, ako ušetriť v domácnosti peniaze,  šetriť našu planétu od zbytočného odpadu a ešte mať z toho úžasný osoh. Niektoré tipy vám možno budú známe, iné, veríme zaradíte do praxe po tomto článku.

 

1. Staré pečivo

Toto bola pre našich rodičov a starých rodičov úplná samozrejmosť. Staré rožky môžeme nechať vyschnúť a pripraviť z nich tú najkvalitnejšiu strúhanku. Nebojte sa ani celozrnných, či grahamových rožkov – strúhanka z nich chutí najlepšie.

 

2. Odrezky zo zeleniny

Ak pripravujete polievku, s najväčšou pravdepodobnosťou končí všetok „odpad“ zo zeleniny v koši, v tom lepšom prípade v komposte. Vedeli ste však, že ak odrežete vrchnú časť petržlenu, či zeleru, s kúskom zdravých, vyrastajúcich listov, môžete si vypestovať vlastnú čerstvú vňaťku? Vrchný odrezaný kúsok len dajte na slnečné a teplé miesto na tanieriku, či miske s trochou nabratej vody.

3. Staré silonky

Pokiaľ ste milovníci záhradničenia, alebo pestovania orchideí, staré silonky rozhodne nevyhadzujte. Stačí, ak ich nastriháte na tenké prúžky a takto ich použijete na uväzovanie rajčín, alebo orchideí o palicu. Silónka je veľmi jemná, pružná a neškrtí rastlinku.

 

4. Banánová šupka

Bežne ju vyhadzujete a pritom utrácate peniažky za masky na tvár v bio kvalite? Obyčajná banánová šupka vám poslúži ako tá najlepšia a zároveň najlacnejšia maska. Stačí si umyť tvár a následne si ju jemne masírovať vnútornou stranou banánovej šupky. Zvyšky nechajte na tvári pôsobiť 15-20 minút a umyte.

 

5. Krabica

Toto už snáď väčšina rodičov dobre vie, ale predsa si to pripomeňme. Deti milujú malé priestory, ktoré im dodávajú pocit bezpečia. Väčšie krabice, napríklad zo spotrebičov, teda určite nevyhadzujte a nechajte ich deťom na hranie. Môžete ich spolu pomaľovať, alebo oblepiť farebným papierom a hra tak získa celkom nový rozmer.

 

6. Stará kefka

Neexistuje lepší spôsob ako vyčistiť batériu, obkladačky, alebo špinavé topánky, ako so starou zubnou kefkou. Ak navyše čistíte octom, sódou bikarbónou, či citrónom, vaša domácnosť bude žiariť a vy skutočne ušetríte. O čistení týmito prostriedkami, ktoré má snáď každý doma, sme vám napísali samostatný článok. 

ako ušetriť v domácnosti

7. Škrupiny z vajíčok

Škrupiny z vajíčok poslúžia ako vynikajúce hnojivo, pre všetky vaše izbové rastliny. Škrupiny rozdrvte na jemný prášok, ktorým rastliny posypete. Rastlinky sa vám za dávku vápnika veľmi rýchlo poďakujú, obzvlášť orchidea, ktorá vďaka nemu bude kvitnúť dlhšie ako obvykle.

 

8. Použité čajové vrecúško

Možností, ako opätovne použiť už použité čajové vrecúško je viacero. Jedným z nich je vytvorenie lacného pohlcovača zápachu. Čaj totiž neutralizuje a absorbuje zápach.  Ak teda dáte do misky niekoľko použitých čajových vrecúšok a umiestnite ich napríklad do chladničky, z ktorej cítiť zápach. Čajová aróma vraj odpudzuje aj hmyz a škodcov a tak ich môžete vyskúšať aj v letnom boji s mravcami, či chrobáčikmi, ktoré sa vám snažia cez balkón, či okno dostať do bytu/domu.

 

9. Oblečenie

Mnoho z nás vyhadzuje oblečenie, do ktorého sa už nezmestí, alebo sa mu zdá, že už jednoducho nie je v móde. Možností, ako dať oblečeniu druhú šancu je pritom veľa. Oblečenie môžete predať prostredníctvom internetu, darovať ho do second handu, alebo ponúknuť rodine v núdzi.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť