Spoznajte Zuzanu Ruttkayovú – absolútnu víťazku Srdiečkovej handmade súťaže 2021

Autor: spokojná mama

Projekt Čo dokáže mama sa na Slovensku stáva fenoménom, ktorý nemá obdobu. Do tejto komunitu tvorivých mamičiek aktuálne patrí už viac ako 48 200 slovenských žien.

Na webe www.codokazemama.sk nájdete viac ako 19 000 služieb a výrobkov, ktoré popri deťoch stíhajú tvoriť práve šikovné mamky.

Pevnou tradíciou projektu Čo dokáže mama sa stalo každoročné usporiadanie súťaže, o najkrajší, vlastnoručne robený výrobok, s motívom srdiečka. Srdiečková handmade súťaž 2021 už pozná svoju víťazku. Je ňou Zuzana Ruttkayová so svojim výrobkom – keramickou svietiacou guľou.

Víťazka tohto ročníka sa môže tešiť z rozprávkových výhier, akými sú finančná hotovosť 500€, zlatý prsteň od umeleckej zlatníčky Hanky Kašičkovej, darčekové poukážky na nákup rôzneho tovaru aj marketingová podpora ďalšieho jej podnikania. Zuzanka nám odpovedala na pár otázok a ukázala aj ďalšiu svoju tvorbu.

 

Víťazný výrobok Srdiečkovej súťaže 2021

 

Prezradíte nám niečo o sebe? Kto sa skrýva za menom Zuzana Ruttkayová?

Najprv by som sa chcela ešte raz veľmi pekne poďakovať, že práve ja som mohla byť poctená touto krásnou výhrou. Veľmi si to vážim, posunulo ma to zase o kúsok ďalej.  Je úžasné, keď máte ten pocit, že to má zmysel, že sa výrobky páčia. Narodila som sa v Martine a žijem s manželom v malej dedinke Dolný Kalník, kúsoček od Martina. Máme dve úžasné dcéry Sofiu (13rokov) a Viktóriu (11 rokov).  Samozrejme občas aj hnevajú☺.

 

Ako ste sa ku svojej tvorbe dostali?

Moja cesta s keramikou začala asi pred štyrmi rokmi, keď som sa ako nakupujúca v keramických dielňach zamilovala do keramiky a pocítila ten pocit, že toto chcem v živote robiť –  to je to, čo ma bude robiť šťastnou a napĺňať, čo sa týka práce. Bola som tvrdohlavá a nepočúvala som rady ostatných a tak som si vybrala tú ťažšiu cestu- cestu samouka, čo má svoje výhody, no aj veľké nevýhody. Nevýhodami sú hlavne čas, ktorý tomu musíte venovať a veeeeeeľmi veľa nepodarkov.

Dnes som za to veľmi rada, lebo je to moja vlastná cesta, vlastné skúsenosti. Veľká vďaka patrí môjmu manželovi, ktorý mi veril a umožnil túto cestu, vydržal to aj keď asi občas už pochyboval. Taktiež mojim blízkym kamarátom a rodine, ktorí ma podporovali a tešili sa so mnou vždy, keď z piecky vyšlo niečo pekné a keď to nevyšlo tak povzbudili. Tiež mojej kamarátke Libke, s ktorou sme to všetko začínali, no naše cesty sa neskôr rozišli. Našťastie v dobrom, čo sa nie vždy v kamarátstve podarí. Trvalo to síce dlho, no už som spokojná s tým čo už viem. Prestávam sa už aj báť ukázať svoje výrobky, ktoré sú robené s láskou a teší ma keď robia radosť a lásku ďalej.

 

Zuzana Ruttkayová - tvorba
Ako ste sa o súťaži dozvedeli?

O súťaži som sa dozvedela úplne špeciálne, náhodným spôsobom☺. Uverejnila som práve túto, teraz už víťaznú svietiacu guľku na FB, v skupine „Podporme remeslá na Slovensku“. Jedna, pre mňa neznáma pani mi napísala komentár,  že je to veľmi pekné, že by som sa mohla skúsiť zúčastniť Srdiečkovej handmade súťaže s Čo dokáže mama. Odhodlala som sa až posledný deň súťaže. Takže ďakujem tejto pani, lebo inak by sa mi toto celé nestalo☺.

 

Súťaž ste vyhrali s keramickou guľou. Je teda keramika to, čomu sa primárne vo svojej tvorbe venujete?

Áno, venujem sa predovšetkým keramike. Momentálne hlavný čas mojej tvorby vypĺňa tvorba keramických svietiacich guliek, podobných tej víťaznej. Je neskutočne veľa možností, nie je to stále to isté dookola každá je originál. Rôzne dierkovanie, výrezy a farebné glazúry. Predtým to boli veľa anjeliky, teraz je to už tak viac pre zmenu ale rada robím kadečo – mištičky pod sviečky, misky, hrnčeky, občas nejaká váza alebo mačička. Najviac milujem robiť také úplne zvláštne veci a glazúry pomiešať, že neviem čo z toho bude. Na také veci je ale veľmi málo času.

 

Zuzana Ruttkayová - tvorba

 

Vaše pocity z výhry? Verili ste si od začiatku, alebo bola výhra pre vás prekvapením?

Pocit z výhry bol nádherný. Vecné ceny boli krásne a veľmi potešili, mockrát za to ďakujem. Prstienok od pani Hany Kašičkovej už nosím na ruke a bude mi stále pripomínať ten pocit, pocit toho že práve môj výrobok očaril. Práve ten pocit je neopísateľne nádherný. Moje malé „veľké“ víťazstvo. Ale určite som si neverila že to vyhrám, chcela som sa dostať do top 15 aä už to bolo pre mňa ťažké.  Keď mi volala práve Libka ,že :“Žužu ty si to vyhrala“ tak som vôbec nechápala a ešte mi trvalo, kým som tomu uverila.

 

Na záver by nás zaujímalo, či je víťazný výrobok – keramická svietiaca guľa s motívom srdiečok na predaj.

Samozrejme srdiečková guľa, ktorá dostala názov Čo dokáže mama sa dá aj kúpiť v mojom obchodíku s názvom Keramika Zuru.  Viac mojej tvorby môžte nájsť na facebookovej stránke s rovnakým názvom TU. Určite sa poteším ak si ju pozriete, prípadne dáte stránke svoj „lajk“.

Zuzke ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v ďalšej tvorbe.

3 komentáre

Mária Vaegová 26. mája 2021 - 21:22

Zuzka, tešíme sa, že si tvrdohlavá a preto si našla svoju cestu k úspechu. Naozaj si úspech nemala zadarmo. Želáme Ti nech Ťa láska k Tvojej keramike neopustí . Najmä nech sa Ti robiť túto prácu aj oplatí.
Pozdravujú Vargovci

Odpovedať
Zuzana 27. mája 2021 - 22:11

Moc krát ďakujem ?♥️

Odpovedať
Terézia 1. júla 2021 - 8:18

Dobrý deň, presne ja som Vás prípad, venovala som sa ako hobby viacerým kreatívnym technikám, no učarovala mi keramika, bola som na kurzoch a potom v mojej malej dielničke, pokusy, nápady, internet, knihy, časopis GOLEM no a už som v dôchodku, na chalupe, dielnička plná glazur, piecka na vypaľovanie, aj kruh na točenie, no nebavilo ma venovať veľa času aby som to dokázala dokonale, tak som verná modelovanu. Prajem veľa nových nápadov a gratulujem k víťazstvu v súťaží s Vašou krásnou srdiečko ou guľou. Aj ja rada vytváram rôzne gule svietniky. Veľa zdravia. Terézia Bugarová

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť