INŠPIRATÍVNA MAMA – DENISA BRAIKEH

Autor: spokojná mama

Dnešnou inšpiratívnou mamou je Deniska Braikeh, zakladateľka unikátneho projektu Rodinoviny. Slovenka, žijúca vo Francúzku nám porozprávala o sebe aj o tom ako vznikla myšlienky tvorby Rodinovín.

 

Cieľom celého projektu je upevniť vzťahy v rodine. Starí rodičia málo používajú
internet a často sú odrezaní od ostatnej rodiny. Vnúčatá im nezavolajú, lebo to
jednoducho nemajú vo zvyku, a radšej trávia čas na sociálnych sieťach s priateľmi. A
tak sa pravidelná komunikácia vytráca, až sa zredukuje na Vianočné a narodeninové
blahoželanie (ak vôbec). Preto sme sa rozhodli nenásilne spojiť to, čo bolo
rozdelené. Vytvorili sme originálne noviny, ktoré rešpektujú komunikačné zvyklosti
jednotlivých členov rodiny.

 

Môžete sa nám predstaviť?

Volám sa Denisa, mám 28 rokov a pochádzam z Oravy. Odjakživa som mala túlavé topánky a preto som vyštudovala tlmočníctvo angličtiny a francúzštiny. Počas školy som veľakrát stážovala v zahraničí, aby som sa zdokonalila v jazykoch. Učila som napríklad angličtinu v Indonézii, pol roka som v Rige pripravovala európske stretnutie mládeže a absolvovala som prekladateľské stáže v Európskom parlamente. Po škole som odišla pôvodne na pol roka do Francúzska kvôli práci. Na Slovensko som sa už ale nevrátila. (smiech)

Odvtedy ubehlo takmer 5 rokov. Našla som si tu manžela, veľa priateľov a tak som túlavé topánky zavesila na klinec. Momentálne žijeme aj s dcérkou Estelle (16 mesiacov) pod Alpami v meste Grenoble.

 

Porozprávate nám, čo ste za ten čas vo Francúzsku robili?

Ako som spomínala, prišla som kvôli práci. Uvádzala som francúzsky módny startup Spartoo na slovenský trh. Starala som sa o marketing, sociálne siete a zákaznícky servis. Všetko, k čomu potrebujete dokonale ovládať slovenčinu. Neskôr som presedlala na viac sociálne projekty pre francúzske ministerstvo vnútra. Venovala som sa projektovému manažmentu integrácie utečencov. „Polopate“ povedané, v spolupráci s občianskymi združeniami som zabezpečovala, aby mali cudzinci kde spať, naučili sa po francúzsky a našli si prácu.

Popri tom som objavovala krásy Francúzska, chodila som do zboru a naučila sa hrať na klarinet. Zdokonalila som sa v jazyku, čo bol môj prvotný cieľ. No nabrala som francúzsky prízvuk v slovenčine a občas mi naozaj robí problém vysúkať zo seba gramaticky správnu slovenskú vetu. No a v januári minulého roka som odišla na materskú.

 

 

Momentálne sa teda staráte o dcérku Estelle. No s manželom sa venujete aj projektu RODINOVINY. O čo konkrétne ide?

Keďže žijeme ďaleko od starých rodičov, často sme im posielali pohľadnice a fotky, aby videli, ako sa máme. No keďže rok 2020 bol taký aký bol a bolo ťažké vidieť sa, hľadali sme riešenie, ako fotky dopraviť častejšie. Vždy, keď išiel k starkým niekto na návštevu, vytlačil pár najnovších fotografií, spoločne si ich pozerali a komentovali. Zakaždým boli tieto stretnutia pre nich ako malé Vianoce. Konečne mohli vidieť, ako im rastú pravnúčatá. Keď sme videli, koľko radosti im to prináša, rozhodli sme sa vytvoriť noviny, ktoré im budú chodiť každý mesiac. Babka raz ukázala noviny jednej svojej susedke, keď bola u nej na kávu. A spustila sa lavína. Za týždeň chcelo noviny aj ďalších 5 babkiných susediek.

 

rodinoviny

 

Celý rad pozitívnych reakcií zo strany našich priateľov a rodinných príslušníkov nás presvedčil o tom, že je potrebné starať sa o rodinné vzťahy a dať si navzájom o sebe vedieť. Tak sme vytvorili jednoduchú aplikáciu, cez ktorú ostatným členom rodiny bezpečne pošlete pár fotiek. Na konci mesiaca z fotiek spracujeme noviny. Starí rodičia dostanú svoj mesačný update v papierovej podobe, zvyšok rodiny si noviny nájde v aplikácii.

Cieľom celého projektu je upevniť vzťahy v rodine. Starí rodičia málo používajú internet a často sú odrezaní od ostatnej rodiny. Vnúčatá im nezavolajú, lebo to jednoducho nemajú vo zvyku, a radšej trávia čas na sociálnych sieťach s priateľmi. A tak sa pravidelná komunikácia vytráca, až sa zredukuje na Vianočné a narodeninové blahoželanie (ak vôbec). Preto sme sa rozhodli nenásilne spojiť to, čo bolo rozdelené. Vytvorili sme originálne noviny, ktoré rešpektujú komunikačné zvyklosti jednotlivých členov rodiny.

 

Ako Rodinoviny fungujú?

Princíp je jednoduchý. Rodiny počas mesiaca nahrávajú do aplikácie na stránke www.rodinoviny.sk fotky a odkazy. Môže ísť o prvé kroky dieťaťa, vydarený koláč alebo výlet do prírody. Po pridaní popisu ku fotke sa ich úloha končí. My na konci mesiaca z fotografií spracujeme Rodinoviny a odošleme ich starým rodičom domov alebo do domova dôchodcov. Pri šálke kávy či čaju si prečítajú o radostiach aj starostiach svojich detí a vnúčat. Starí rodičia potrebujú fotky držať fyzicky v rukách.

Dáva im to pocit akejsi blízkosti s rodinou, ktorá je od nich často ďaleko. Keď sa neskôr celá rodina stretne pri obede, témy na rozhovor sa objavia samé. Živo si pamätám telefonát od môjho uja, keď si prvý raz prezeral s babkou Rodinoviny. Nad dvoma fotkami maličkých vnúčat spoločne strávili takmer hodinu. Vraj si nikdy neuvedomil, že takéto veci by mohli babke chýbať.

 

rodinoviny

 

V januári tohto roka vyšlo prvé číslo. Aké sú zatiaľ odozvy?

Seniori sa nevedia na noviny vynadívať. Veľa z nich si ich listuje spolu so susedmi pri káve a ukazuje im, ako im vyrástli vnúčatá a pribudli pravnúčatá. Niektorí ich majú na nočnom stolíku a listujú si ich pred spaním. Dostali sme dokonca fotku novín pripnutých na chladničke. Pozitívne ohlasy prichádzajú aj zo strany mladých, ktorí si začínajú uvedomovať, že na starých rodičov naozaj pozabudli. Majú chuť niečo pre starkých urobiť a veľmi im vyhovuje forma aplikácie. Navyše, fotky nedávate len tak hocikde na internet.

Posielate ich do zabezpečenej skupiny, do ktorej majú prístup iba vami pozvaní ľudia. Mladí sa tešia sa aj z toho, že majú novinky od bratrancov a sesterníc, s ktorými stratili kontakt.

 

Aké sú podľa vás aj iné spôsoby na zblíženie mladšej a staršej generácie? Čo najviac ohrozuje vzťahy v rodine?

V dnešnej dobe veľa mladých zabúda na klasické telefonáty, listy či pohľadnice, ktoré sú pre starých rodičov tým najjednoduchším spôsobom komunikácie. Jednoducho to nemáme vo zvyku. Tak ako starkí nemajú vo zvyku kontrolovať si maily (ak vôbec nejaký majú). Aj osobné návštevy sú zriedkavé a pritom práve tie vedia najviac potešiť osamelých starých rodičov.

Často sa stáva, že si generácie nemajú medzi sebou veľmi čo povedať a nerozumejú si, pretože doba sa rýchlo mení. A tak sa telefonáty skracujú, hovoríme spolu menej často až sa nakoniec komunikácia zredukuje na “Všetko najlepšie” a “Veselé Vianoce”. Pritom by stačilo vytiahnuť vtipnú historku z letných prázdnin spred 15 rokov a hneď by sa komunikačná bariéra stratila. Treba len nájsť spoločnú reč a témy, ktoré nás spájajú, čo síce stojí trochu úsilia, no výsledok je na nezaplatenie.

Deniske srdečne ďakujeme za rozhovor aj ZĽAVOVÝ KUPÓN 20PREMAMU, ktorý ponúka špeciálne našim čitateľkám. Rodinoviny si tak môžete so zľavou vyskúšať tu: www.rodinoviny.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť