11. mesiac vývoja bábätka

Autor: Paula

Dieťa vo veku 11 mesiacov by už malo ovládať základné zručnosti bez toho, aby mu robili problém. Lezie, stavia sa na nohy a čoskoro sa už samo rozbehne. Čo dokáže 11-mesačné dieťa?

 

11-mesačné dieťa

Dieťatko je veľmi zvedavé, s nadšením skúma všetko okolo seba. Keď ho niečo zaujme, ide za tým. Dokáže sa k hračke, ktorú si chce vziať, premiestniť tzv. zrelým lezením – na všetkých štyroch. V polohe kľaku na všetkých štyroch končatinách je dieťa stabilné, a preto mu nerobí problém v tejto polohe natiahnuť ruku, vziať si hračku, ktorá ho zaujíma a následne si s hračkou sadnúť do vzpriameného sedu s rovným chrbátikom a vystretými nohami.

Čo dokáže 11-mesačné dieťa

11-mesačné dieťa sa dokáže postaviť tak, že sa niečoho pridŕža, napríklad nábytku. Jeho stisk je veľmi pevný, drží sa predmetu, pri ktorom sa postavilo a je preň neraz náročné ruku uvoľniť, aby sa pustilo. V tomto veku by malo dieťa dokázať pri vstávaní ľubovoľne striedať nakročenie obidvoch nôh.

11-mesačné dieťaStabilita dieťaťa je dobrá, dokáže sa zo stoja zosunúť do drepu, aby napríklad zodvihlo hračku, a z drepu sa dokáže opäť postaviť.

Dieťa rado napodobňuje svojich rodičov a súrodencov. Napríklad sa chce zapojiť do upratovania, alebo niečo opravovať spolu s ockom.

11-mesačné dieťa udrží v ruke lyžičku a zdokonaľuje sa aj v samostatnom jedení.

 

11. mesiac vývoja bábätka – Ako dieťa komunikuje?

Pre 11. mesiac vývoja bábätka je charakteristický tiež vývoj komunikačných zručností. Dieťa sa naučí vyjadrovať, čo chce a čo si praje, ale aj čo cíti, napríklad sklamanie či frustráciu. Namiesto okamžitého plaču teda začne používať slová a gestá, aby vám odkomunikovalo, čo sa deje. V tomto veku dieťa začne vyslovovať prvé slová, hlavne jednoslabičné. Hoci, samozrejme, bábätko nie je ešte schopné rozprávať súvislými výrazmi, rodičia už budú vedieť, čo im chce dieťa oznámiť. Je preto vhodné podporiť vývoj dieťaťa tým, že naň budeme veľa rozprávať, ale tiež počúvať, čo sa nám dieťa usiluje povedať a vyjadriť, ako nám odpovedá. Hrajte sa s tónom vášho hlasu, používajte tiež rôzne gestá. Je dobré opakovať dieťaťu výrazy ako hlad, mlieko, hotovo a podobne, vďaka čomu ho učíte rozpoznať, čo sa ide diať (napríklad že idete dieťa nakŕmiť).

11-mesačné dieťa
Jedálniček 11-mesačného dieťaťa

Naďalej dieťaťu podávame jedlá bez pridávania korenín. Stravu už nemixujeme, dieťa by malo vedieť jedlo pohrýzť – samozrejme, dbáme na bezpečnosť a jedlo dieťaťu popučíme vidličkou. Dieťa v tomto veku by už malo mať jedálniček podobný strave dospelých. Vie uchopiť lyžičku, najradšej by však všetko ochutnávalo rukami. Je veľmi vhodné budovať v dieťati zvyklosť spoločného stolovania, preto by sme ho nemali vynechávať z rodinného obeda. Detská jedálenská stolička by mala mať pevné miesto v kuchyni pri stole, keď jedia aj ostatní. Okrem iného to podnecuje v dieťati zvedavosť, bude chcieť ochutnávať to, čo majú iní.


Zistite, čo bude nasledovať – Čo dokáže ročné dieťa?

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť