Letný tábor – nezabudnite využiť rekreačný poukaz!

Autor: spokojná mama

Letné prázdniny sú pre rodinu ako skladanie puzzle – kedy si dá dovolenku mama, kedy otec, kedy pôjdu na spoločnú dovolenku alebo kedy pôjdu k starým rodičom. Chcete dopriať deťom počas leta množstvo letných zážitkov, ale obmedzený počet dní vašej dovolenky, vám to neumožňuje podľa predstáv? Skúste letný tábor! Skvelé dobrodružstvá, noví kamaráti, nezabudnuteľné zážitky, ale aj možnosť vyskúšať si, aké je to byť pár dní bez rodičov, naučiť sa viac samostatnosti a zodpovednosti.

 

Ako správne vybrať letný tábor pre deti?

Samozrejme, skôr ako začnete vyberať letný tábor, porozprávajte sa s dieťaťom – musí to byť v prvom rade jeho rozhodnutie! Berte do úvahy aj jeho vek a povahu, či by takýto pobyt zvládlo a porozprávajte sa spolu o jeho očakávaniach ale aj obavách. Ak si nebudete istí, môžete ešte počkať alebo si zvoliť denný letný tábor.

 

Aké zameranie zvoliť?

Jazykové, športové, umelecké, matematické, indiánske, skautské, tanečné, počítačové, fotografické alebo youtuberské?Možností je v dnešnej dobe veľa, ale najdôležitejšie sú záujmy vášho dieťaťa. Spoločne nájdite niekoľko možností a ak si nevie vybrať alebo nemá vyhranené záujmy, zvoľte radšej tábor bez špeciálneho zamerania. Pozrite si spolu, aký je pripravený program na každý deň, aké aktivity a výlety sú naplánované, možno práve tým vzbudíte u neho záujem a nebude sa vedieť tábora dočkať. Čo sa týka zamerania, posledné slovo by malo mať dieťa, predsa len ide o jeho voľný čas!

A čo je dôležité pri výbere tábora pre nás, rodičov? Pred objednaním a zaplatením tábora by sme si mali v prvom rade zistiť čo najviac o organizátorovi a podmienkach pobytu Aké má skúsenosti s organizovaním táborov alebo ako dlho to už robí? Kde budú deti spať a čo budú jesť, aký program je nachystaný a kto ho bude realizovať, aké skúsenosti majú ľudia, ktorí budú s deťmi pracovať, aké sú na tábore hygienické opatrenia a nezabúdajme ani na bezpečnosť detí.

 

Kto je organizátorom?

Vyhľadajte si informácie na webe, pozrite si recenzie alebo sa môžete priamo nakontaktovať na organizátora, lebo spôsob, akým s vami bude komunikovať, vám tiež o mnohom napovie. Pýtajte sa na všetko dôležité. Každý letný tábor musí byť vždy nahlásený na príslušnom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva a prejsť kontrolou – organizátor musí predložiť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti detí, o odbornej spôsobilosti osôb pracujúcich na zotavovacom podujatí a osôb manipulujúcich s potravinami, preukázať spôsob zásobovania pitnou vodou, spôsob stravovania, nakladania s odpadom a splniť i ďalšie kritériá. Najideálnejšie je samozrejme mať odporúčanie od známych.

letný tábor

Kto sa bude o deti starať?

Dôležitým faktorom je aj to, kto sa bude o vaše dieťa starať, zverujete ho predsa len do rúk neznámych ľudí, a tak by ste si o nich mali niečo zistiť. Kto je vedúci tábora a aké má skúsenosti? Lebo práve vedúci zohráva hlavnú rolu – musí totiž zvládnuť skupinku detí, ktoré sa len začínajú spoznávať, mal by im vedieť pomôcť s adaptáciou a byť empatický voči ich smútku. Je naozaj dôležité, aby vedel o vašom dieťati čo najviac. Upozornite ho, ak sú situácie, v ktorých môže vaše dieťa reagovať neprimerane a ako ich zvládate vy. Zistite si aj, či sú animátori mladí stredoškoláci, ktorí to majú ako letnú brigádu alebo sú to študenti pedagogických odborov vysokých škôl a mladí absolventi, či personál tábora prešiel ešte pred konaním tábora školením o bezpečnosti a rizikách táborovej výchovy. V tábore by mal byť aj zdravotník, ideálne lekár alebo čerstvý medik.

 

Kde sa bude tábor konať, stravovanie a a dĺžka pobytu?

Dôležitým kritériom je aj to, kde sa bude tábor konať, v akej vzdialenosti od domova a v akej lokalite. Zistite si, či sa tábor koná v prírode alebo v mestskom prostredí, či budú deti ubytované v samostatných chatkách alebo v ubytovni, koľko detí bude na izbe aj kvalitu ubytovania, sociálnych zariadení, hygienu. A nezabúdajme ani na vzdialenosť od domova – zvážte, ako zvláda dieťa dlhšiu cestu autom alebo autobusom, či mu nebýva zle a rovnako, ak by chcelo ísť po pár dňoch domov, či ho viete vyzdvihnúť.

V dnešnej dobe trvajú tábory päť až štrnásť dní. V prípade, že dieťa odchádza do tábora prvýkrát, je lepšie zvoliť kratšiu dĺžku pobytu. Strava by mala byť zabezpečená 5 krát denne, rovnako ako aj celodenný pitný režim. Ak máte špeciálne požiadavky (deti s potravinovými alergiami – bezlepková strava, intolerancia na laktózu a pod.), informujte sa u organizátora tábora, či ich môže akceptovať a za akých podmienok.

 

Letný tábor a jeho cena – nezabudnite využiť rekreačný poukaz!

Posledný bod a asi pre každého tak trochu aj rozhodujúci – aká je cena? Ceny denných táborov sa pohybujú cca. od 80€ do 180€, tie týždenne sú pochopiteľne drahšie, vychádza to cca. 180 – 300 €, záleží samozrejme od lokality a zamerania. Nezabudnite si však zistiť, či je cena s DPH, čo všetko zahŕňa a či už nebudete mať žiadne ďalšie výdavky, napr. platby za kúpalisko, za návštevu pamiatok a dopravu na výlety a podobne. Overte si, či je v cene aj zdravotné poistenie.

Dobrá správa je, že ak váš zamestnávateľ zamestnáva viac ako 49 zamestnancov a máte tým pádom nárok na rekreačný poukaz, môžete ho použiť aj na letný tábor pre dieťa, kde nie je potrebné ani, aby tam vaše dieťa prespávalo, čiže to platí aj na denné tábory. O rekreačný príspevok si musíte požiadať, nedostávate ho automaticky a základnými podmienkami sú, že dieťa navštevuje základnú školu, tábor musí byť na Slovensku a konať sa počas školských prázdnin.

 

Vedomý letný tábor

Ak hľadáte pre dieťatko niečo výnimočné, máme pre vás náš tip. Vedomý letný tábor pre deti na Farme u Bosoriek. Tábor je založený na princípe Vedomej Výchovy, kde pristupujú k deťom INAK – štýlom vedomej výchovy, kde sa deti stávajú SPOLUtvorcami programu a života na farme. Hravým spôsobom cez rôzne „role“ počas pobytu na farme pracujú s detskými emóciami a učia sa o nich komunikovať, pričom každá aktivita je v súlade s dieťaťom, čím sa vyzdvihuje jeho jedinečnosť, PRIJATIE a SLOBODA detskej duše. Viac o špeciálnom, vedomom letnom tábore sa dozviete tu: www.miskakrny.com/vedomytabor

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť