7. mesiac vývoja bábätka

Autor: Paula

Pre dieťa už nie je žiadny problém pretočiť sa z chrbta na bruško a aj naopak, z bruška na chrbátik. Motivuje ho k tomu najmä snaha dostať sa za hračkou, alebo sa priblížiť k niečomu inému, čo ho zaujíma. Čo dokáže 7-mesačné dieťa?

7-mesačné dieťa

V siedmom mesiaci života vášho bábätka ste určite zaznamenali veľké pokroky. Niektoré detičky sa už v tomto veku začínajú plaziť, alebo dokonca loziť po štyroch. Sedieť však ešte 7-mesačné dieťa nedokáže samé, hoci sú, samozrejme, aj výnimky. Ak vaše bábätko ešte nevie samé sedieť, nedávajte ho do polohy v sede. Môžete ho posadiť do autosedačky a jedálenskej stoličky, ale iba vtedy, ak je možné ju polohovať tak, aby bábätko nesedelo v klasickom sede so vzpriamenou chrbticou.

Bábätko sa neustále pohybuje. Buď sa točí z chrbta na bruško a opačne, alebo sa ležiac na chrbte posúva – odráža smerom dozadu. Kope nožičkami, hýbe sa, a preto je niekedy pre jeho pohyb náročné ho prebaliť alebo prezliecť.

7-mesačné dieťaV polohe na chrbátiku si 7-mesačné dieťa obzerá a chytá nožičky. Rúčky má tiež stále niečím zaneprázdnené. Chytá hračky, vystiera za nimi ruky, alebo si pršteky (a v podstate všetko, čo chytí do ruky) strká do úst kvôli prerezávajúcim sa zúbkom. Prvé zúbky sa prerežú vo veku približne 8 – 12 mesiacov, pričom dievčatkám sa zvyknú prerezať skôr ako chlapcom.

Čo dokáže 7-mesačné dieťa

Bábätko vo veku sedem mesiacov je veľkým pozorovateľom. Sleduje ľudí okolo seba a činnosti, ktoré robia, počúva, čo rozprávajú, všíma si pohybujúce sa autá. Keď mu z rúčky niečo vypadne, obzrie sa za tým a daný predmet hľadá pohľadom.

Predmety uchopuje všetkými piatimi prštekmi a rado nimi búcha. V tomto veku ho zaujímajú najmä kocky, ktorými udiera buď o podlahu, alebo búcha jednu kocku o druhú. 7-mesačné dieťa sa teší tiež zo zvukových hračiek a už si pamätá, ktorá hračka aký zvuk vydáva. Dokonca už vie, čo má s tou ktorou hračkou robiť, aby vydala zvuk.

Keď počuje svoje meno, otočí sa a môže reagovať aj vydaním nejakého zvuku, napríklad zvýskne. Je rado v spoločnosti iných ľudí, rozpoznáva tváre známych ľudí. Začína si uvedomovať, že niečo alebo niekto existuje aj vtedy, keď ho dieťa práve nevidí, preto je vhodné hrať sa s ním na schovávačku – napríklad obľúbeného mojkáčika ukryte na pár sekúnd pod deku a potom ho bábätku ukážte. Okrem skrývačky majú 7-mesačné dieťa rado aj hru baran-baran-buc.

7-mesačné dieťa a spánok

Bábätko sa v siedmich mesiacoch začína častejšie budiť. Rýchlo rastie a jeho spánok narúša pocit hladu. Okrem toho sa pod častejšie nočné budenie môže podpísať aj spracúvanie množstva podnetov a zážitkov z uplynulého dňa, rýchly motorický vývin, alebo nepríjemný pocit či bolesť kvôli rastu zúbkov.

Jedálniček 7-mesačného dieťaťa

Ak ste ešte nezačali, siedmy mesiac života vášho bábätka by sa mal už niesť v duchu zavádzania nemliečnej stravy. Prvé príkrmy sú ďalším míľnikom vášho bábätka. Zoznam potrebných vecí pre dieťatko sa teda rozrastá o ďalšie, a to najmä o podbradníky, detský príbor, detské tanieriky a misky, či učiaci pohárik na pitie.


Čo bude nasledovať? Prečítajte si, aký bude 8. mesiac vývoja bábätka.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť