Prvé zúbky

Autor: Paula

Prerezávanie zúbkov je jedna z top tém medzi mamičkami. Zúbky vedia totiž veľmi potrápiť nielen samotné bábätko, ale aj všetkých členov domácnosti. Prerezávanie nie je ničím príjemným, často je sprevádzané bolesťou, nespokojnosťou, mrzutosťou, soplíkmi a aj zvýšenou teplotou. Niet divu, že sa o nich toľko hovorí.

Väčšina mamičiek sa so svojimi deťmi vytrápia, kým sa prerežú prvé zúbky. Sú však aj šťastlivé, ktoré si prvý zúbok svojho dieťatka so začudovaním všimnú až keď už je vonku, pretože jeho prerezanie nedalo o sebe znať. Ako asi všetko v súvislosti s deťmi, aj prerezávanie prvých zúbkov je veľmi individuálne a každý malý človiečik naň reaguje inak. V každom prípade platí, že svojmu drobcovi môžeme s vykúkaním zúbkov pomôcť, minimálne tak, že budeme vedieť, ako zmierniť bolesť a ako sa následne o mliečny chrup starať.

 

Prerezávanie zúbkov – aké sú príznaky?

Hoci základ mliečneho chrupu sa dieťaťu vytvára už v mamičkinom brušku, prvé zuby mu začnú z ďasien vykúkať až o polroka neskôr po narodení. Vo veku približne šiestich mesiacov totiž začínajú zúbky zostupovať z ďasien. Rodičia by však mali zostať pokojní, aj keď ich dieťatko v tomto veku ešte zúbok nemá. Nie je výnimkou, že i ročné dieťa je ešte bezzubé, alebo že sa zúbok objaví skôr, spravidla rodičia spomínajú vek od troch mesiacov. Dokonca sa môže stať, že sa dieťatko s jedným prerezaným zubom už narodí, čo ale nie je veľmi bežné. Aké sú hlavné príznaky prerezávania zúbkov?

Ako jeden z prvých príznakov sa u detí objavuje zvýšené slintanie. Detičky si všetko vkladajú do úst a viac než zvyčajne všetko obhrýzajú. Ďalšími prejavmi sú nespokojnosť a mrzutosť, bábätká viac plačú a neraz je ťažšie ich utíšiť. Môžu dokonca odmietať kŕmenie. Nepríjemným príznakom prerezávania zubov je i zvýšená teplota a červené líčka, k tomu sa môže pridružiť i opuch. Na detskom ďasne sa objaví drobný hrbolček, čo je signálom, že o pár dní sa zúbok prereže. Stáva sa, že sa prereže aj viac zúbkov naraz. Niet sa čo čudovať, že je dieťa viac podráždené, keďže prerezávanie zúbkov mu spôsobuje veľkú bolesť.

 

prerezávanie zúbkov

 

Ako rastú prvé zúbky

Prvé sa objavujú dva spodné stredné rezáky. Vo veku približne 8 – 12 mesiacov sa prerežú dva horné stredné rezáky, pričom dievčatkám sa zvyknú prerezať skôr ako chlapcom. Nasledujú „dvojky“, teda bočné rezáky, jeden na pravej a druhý na ľavej strane, objavujú sa do 16. mesiaca veku dieťaťa. A kedy sa prerezávajú stoličky? Prvé stoličky začnú z ďasien dieťaťa vykúkať vo veku od 12 do 19 mesiacov, takmer v rovnakom čase rastú hore aj dole. Druhé stoličky na spodnej čeľusti sa drobcom prerezávajú od 16. do 23. mesiaca veku, v tomto období sa o slovo hlásia aj očné zuby. Nasledujú horné zadné stoličky. Vo veku troch rokov by dieťatko malo mať kompletný mliečny chrup, teda 20 zúbkov. Tie začnú vypadávať od približne 6. roku života dieťaťa, často v takom poradí, v akom sa prerezávali. Keď dieťa dovŕši dvanásť rokov, malo by už mať kompletný trvalý chrup zložený z 28 trvalých zubov.

 

Čo pomôže pri prerezávaní zúbkov

Ako pomôcť dieťatku, ktorému sa prerezávajú prvé zúbky? Prinášame vám zopár tipov na zmiernenie nepríjemných prejavov:

Hryzátka pre deti

Keďže dieťatko cíti na ďasnách bolesť, vo zvýšenej miere má potrebu všetko žuť a hrýzť. Na trhu je dnes množstvo detských hryzátok, ktoré pomáhajú detičkám zmierniť bolesť. Tým, že dieťa hryzátko obžúva, masíruje si ubolené ďasienko, čo mu počas prerezávania zubov prospieva. Niektoré typy hryzátok sú určené aj na chladenie postihnutého ďasienka, stačí ich dať na pár minút do chladničky. Rodičia však musia dbať na správnu hygienu, hryzátka svojmu bábätku umývať a zabezpečiť, aby si detičky v nestráženej chvíli medzi sebou navzájom nevymieňali hryzátka a hračky, ktoré si dávajú do úst – mohli by si tým privodiť bolestivé afty a infekcie.

 

prerezávanie zúbkov

 

Gél na ďasná

Ďalšou možnosťou, ako pomôcť bábätku pri prerezávaní zúbkov, sú špeciálne gély na detské ďasná. Gél pôsobí lokálne a prináša bábätku úľavu v podobe mierneho znecitlivenia boľavého ďasna. Malé množstvo gélu si rodič vytlačí z tuby na prst a jemne ním premasíruje dieťatku ďasienko v mieste, kde sa tlačí zúbok. Samozrejmosťou je, že si pred tým treba dôkladne umyť ruky, prípadne môže otecko či mamička použiť aj špeciálny náprstok určený na čistenie prvých zúbkov a na masáž ďasien.

Lieky od bolesti

Väčšina rodičov sa usiluje vyhýbať sa podávaniu liekov a uľaviť dieťatku od bolesti inými spôsobmi a bez „chémie“. Ale nie vždy sa to podarí. V prípade, že je dieťatko veľmi uplakané, nespokojné, má problém zaspať a prípadne sa objaví aj teplota, rodičia mu môžu podať liek od bolesti. Pre najmenšie detičky sú dostupné vo forme čapíkov a sirupov.

Šťava z citróna

Citrónová šťava nie je iba osviežujúcim prvkom limonád, ale môžeme ju využiť aj v rámci domácej lekárničky. Dokáže totiž pôsobiť ako mierne anestetikum. Na malý kúsok gázy alebo látkovej plienky nakvapkáme citrónovú šťavu a potrieme ňou detské ďasná.

 

 

Náručie mamičky

Pre malého človiečika niet snáď bezpečnejšieho miesta na pretrpenie nepríjemného prerezávania zúbkov, ako v mamičkinom náručí. Rodičom v tom môže veľmi pomôcť nosenie bábätka v šatke alebo v ergonomickom nosiči. Keďže dieťa, ktorému sa zúbky tisnú von, je nepokojné a viac než zvyčajne vyžaduje mojkanie, môže si ho mamička alebo ocko naviazať na seba a svojou blízkosťou mu tak pomôcť upokojiť sa. Šatky a nosiče niekedy dokážu v období prerezávania zúbkov skutočné zázraky, najmä čo sa týka upokojenia a uspatia dieťatka. Nosiace mamičky ich veľmi chvália a často dokonca tvrdia, že na dieťa zaberajú, keď už iné prostriedky nefungujú.

 

Ako sa starať o prvé zúbky

Keď sa v detských ústočkách ukážu prvé zúbky, neznamená to len vydýchnuť si, že aspoň na istý čas máme soplíky, teplotu a nespokojnosť za sebou. So zúbkami ide ruka v ruke aj ústna hygiena. Čistiť bábätku zúbky by sme mali každý deň, aj keď má zatiaľ vonku iba tie prvé. Okrem toho, že sa tým rodičia starajú o zdravie svojho dieťaťa, zároveň si dieťa buduje správne návyky, aby v budúcnosti vedelo, že čistiť si zúbky je správne a dôležité.

Na čistenie prvých detských zúbkov rodičom postačí ich vlastný prst. Dôkladne umytým prstom dieťatku môžu premasírovať ďasná a prejsť po zúbkoch, aby z nich odstránili povlak. Ideálne je čistiť takto dieťatku zúbky pri kúpaní. V lekárni alebo v drogérii sú k dispozícii aj náprstky na čistenie prvých zúbkov, jemné mäkké detské zubné kefky, tiež špeciálne detské zubné pasty, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu vhodné už na čistenie prvých zúbkov. Nanáša sa len veľmi malé množstvo zubnej pasty, keďže malé dieťatko ešte nevie pastu pri čistení zubov cielene vypľúvať. Čistiť zúbky je potrebné dvakrát denne, ráno a večer – rovnako ako v prípade dospelých. A keďže naše deti po nás všetko radi opakujú, môžeme im ísť príkladom aj v starostlivosti o svoje zuby.

 

Kedy ísť s dieťaťom prvý raz k zubárovi

Vo väčšine prípadov rodičia berú svoje dieťa po prvýkrát k zubárovi až vtedy, keď ho bolí zub. S prvou návštevou zubára však netreba otáľať, dokonca sa rodičom odporúča prísť s dieťaťom do ambulancie ideálne už po prerezaní prvého zúbka, alebo do veku jedného roka. Pri takejto prvej návšteve ide len o zoznámenie dieťatka s prostredím zubnej ambulancie.

Zubár dieťatko nijako nestresuje pozeraním do ústočiek, hlavným cieľom je ukázať dieťaťu, ako vyzerá zubná ambulancia, čo všetko v nej pán doktor alebo pani doktorka má, a v neposlednom rade zanechať v dieťati dobrý dojem, aby sa nasledujúcej návštevy nebálo. Zubár môže dieťa povoziť v kresle, alebo ho nechať, nech skúsi všetky tie „zázračné gombíky“ na ovládanie kresla stláčať ono samo. Keď je dieťa ešte veľmi malé, nejde totiž ani tak o to, kontrolovať mu preventívne zúbky, ale skôr naučiť rodičov, ako detské zúbky správne čistiť.

 

Zásady správnej ústnej hygieny

Aby malo dieťa zdravé zúbky, je dôležité dodržiavať určité zásady, na ktoré by mal v prvom rade dohliadať rodič. O čo ide?

1. Rodičia často nevedomky prenášajú na svoje deti baktérie zubného kazu Robia tak najmä tým, že oblizujú lyžičku, s ktorou kŕmia dieťatko, alebo cumlík, prípadne na prechádzke pijú z jednej fľaše ako ich dieťa. Bábätká nie je vhodné ani bozkávať na pery. Nemali by sme zabúdať na to, že bábätko sa s takýmito baktériami nerodí, ale môže ich získať od niekoho iného.

2. Ak si dieťatko nechce čistiť svoje zúbky, je dôležité, aby to rodičov nerozladilo a aby mu ich vyčistili aj proti jeho vôli. Kritický je v tomto ohľade najmä vek dieťaťa do troch rokov. Zo začiatku to síce môže byť boj, avšak dieťa si postupne zvykne.

3. Zúbky treba umývať 2x denne, pričom najdôležitejšie je večerné čistenie pred spaním. Po umytí zúbkov by už dieťa nemalo jesť a piť by malo iba čistú vodu alebo nesladený čaj. V noci sa totiž znižuje tvorba slín a ak na zúbkoch počas noci niečo zostane, výrazne ich to môže narúšať.

4. Rodič dieťaťu dočisťuje zúbky až do veku približne dvanásť rokov.

5. Ak rodičia dávajú dieťaťu sladkosti, mali by tak robiť vždy až po jedle. Vyvarovať sa treba cukríkom a lízankám, pretože práve tie spôsobujú najväčšiu kazivosť zubov.

6. Dieťa nikdy nestrašíme vŕtaním zubov alebo podobnými rečami. Naopak, o zubnej ambulancii s ním hovoríme vždy v pozitívnom svetle. Ak mu nikto nepovie, že sa má báť, tak sa návštevy zubára skrátka báť nebude.

Rada na záver: Ak má vaše dieťatko v období prerezávania zúbkov zvýšenú teplotu, ktorá pretrváva, alebo dokonca stúpa, neváhajte a navštívte detského lekára. Teplota nemusí vždy súvisieť s prerezávaním zúbkov, ale príčina môže byť úplne inde.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť