Bezplienková metóda

Autor: Paula

Jednou z nevyhnutných súčastí detskej výbavičky sú plienky. Najmä tie jednorazové, ktoré nám mamám uľahčujú život s bábätkom. Balíme ich so sebou už do pôrodnice a denne ich zas a znova nespočetnekrát dieťatku vymieňame. Málokto si teda v dnešnej dobe vie predstaviť každodenný život s malým bábätkom bez plienok. Avšak predsa len sa čoraz častejšie začíname stretávať s pojmom bezplienková metóda. Nie je to však žiadny nový „módny“ trend medzi súčasnými rodičmi. Bezplienková metóda sa využívala už v dávnej minulosti a mnoho dnešných mamičiek po nej pomaly ale isto začína opäť siahať.

 

Jednorazové alebo látkové?

Vo svete sú krajiny, v ktorých sa bezplienková metóda využíva úplne samozrejme. Oproti nim stoja ostatné krajiny, vrátane Slovenska, kde sa vo veľkej miere používajú jednorazové plienky. Ide o najjednoduchší spôsob prebaľovania dieťaťa, pretože jednorazovú plienku po zašpinení stačí iba vyhodiť do koša a nahradiť čistou. Je to na jednej strane rýchle a jednoduché, na druhej strane však veľmi neekologické. Veď si len predstavte, koľko jednorazových plienok použije a vyhodí len jedna domácnosť s malým bábätkom napríklad za týždeň. A koľko domácností používa jednorazové plienky po celom svete. Aj toto je jedným z dôvodov, prečo sa niektoré mamičky rozhodli pre látkové plienky. Tie po zašpinení treba vyprať a po vysušení vyžehliť, následne sa môžu používať znovu. Ešte len v nedávnej minulosti to takto fungovalo v každej slovenskej rodine. Výhodou je, že látkové plienky nezaberú veľa miesta, postačí im jedna polica v skrini.

 

 

Ide to aj bez plienok

Ako už z názvu bezplienkovej metódy vyplýva, ide o princíp, kedy mamička svojmu bábätku žiadne plienky nedáva. Samozrejme, zo začiatku sa treba pripraviť na množstvo „nehôd“, ale postupne sa na seba matka a dieťa naladia a všetko sa upraví. V našich končinách nejde o veľmi rozšírenú metódu, najmä kvôli pohodliu rodičov, pre ktorých je predstava sústavného upratovania detských mláčok desivá. Avšak mamičky, ktoré bezplienkovú metódu vyskúšali a ktoré si ju osvojili, na ňu nedajú dopustiť. Svoje bábätká vedú k cikaniu a kakaniu do nočníka alebo záchoda už celkom odmalička. A ono to naozaj ide.

 

Ako funguje bezplienková metóda

Základom toho, aby bezplienková metóda naozaj fungovala a nebola pre rodičov iba trápením, je naladenie sa na signály dieťaťa a osvojenie si jeho prejavov. Čo to znamená? Bábätko síce žiadne plienky nenosí, zato však zakaždým určitým spôsobom dáva najavo, že sa potrebuje vyprázdniť. Pozorovaním sa matka postupne naučí tieto jeho prejavy rozlišovať a bude schopná včas zasiahnuť.

 

Bezplienková metóda ako prejav komunikácie

Maličké bábätko už od okamihu svojho narodenia so svojím okolím komunikuje. Predovšetkým so svojou mamou, keďže s ňou je v kontakte prakticky nonstop. Síce ešte nerozpráva, avšak všetky svoje potreby dáva najavo rozličnými signálmi a pohybmi. Mamička, ktorá by rada zaviedla bezplienkovú metódu, by mala od začiatku podrobne pozorovať svoje bábätko, aby sa naučila rozpoznať jeho signály. Veľmi prospešné je v tomto ohľade nosenie dieťaťa, dojčenie a spoločné spanie, pretože len v tom najbližšom kontakte sa na seba matka a dieťa môžu správne naladiť. Keďže ide o komunikáciu medzi matkou a dieťaťom, aj keď bez slov, nazývame ju tiež bezplienková komunikačná metóda (BKM).

 

 

Ako bábätko komunikuje

Malé bábätko vie krásne signalizovať, že sa potrebuje vycikať alebo vykakať. Jeho prejavy sú rôzne a časom sa menia. Mamička ich však dokáže postupne rozlišovať. Najmenšie bábätko často plní plienku počas dojčenia, prípadne počas pitia mlieka z fľaše. Potrebu vyprázdniť sa môže dieťa signalizovať aj tým, že počas kŕmenia urobí prestávku. Detičky sa veľmi často začnú tváriť ako pri tlačení, niektoré sa nepokojne mrvia, alebo sa, naopak, odrazu prestanú hýbať. Aj takto nám hovoria: Mami, treba mi!

 

Správne načasovanie

Keď už mamička strávi istú dobu so svojim bábätkom, bude vedieť odhadnúť čas, kedy sa zrejme bábätko bude chcieť vyprázdniť. Pri bezplienkovej metóde sa tomu hovorí časovanie. Jeho podstatou je to, že sa mama intuitívne naučí rozoznať okamih, kedy bábätko potrebuje cikať alebo kakať. Môže to byť pred kojením alebo, naopak, hneď po ňom, prípadne ráno ihneď po zobudení. Ak matka správne vystihne tento čas, podrží dieťa nad nočníkom či nad záchodom, aby sa vyprázdnilo. A v ideálnom prípade sa to podarí.

 

Bezplienková metóda s plienkami?

Je veľmi individuálne, do akej miery sa bude chcieť mamička uberať bezplienkovou komunikačnou metódou – bez plienok, alebo z času na čas aj s plienkami. Mnoho mamičiek používa zo začiatku plienky do doby, kým sa naučia rozoznávať jednotlivé prejavy svojho bábätka, prípadne dajú dieťaťu plienku na noc. Plienky svojim deťom dávajú zástankyne BKM tiež napríklad počas dlhších ciest autom, či iným dopravným prostriedkom, kedy by bolo náročné sústavne sledovať signály dieťaťa, a ešte náročnejšie prezliekať ho a všetko čistiť po prípadnej „nehode“. Ak sa teda rozhodujete, že sa aj vy so svojim bábätkom budete uberať bezplienkovou cestou, vedzte, že nikde nie je striktne nariadený zákaz používania plienok. Ak vám to pomôže, pokojne plienku bábätku dajte.

 

bezplienková metóda

 

Z výhod BKM sa poteší najmä detská pokožka

Keďže pri bezplienkovej metóde sa nepoužívajú plienky, jemná a citlivá detská pokožka môže voľne dýchať. Bábätko plienka nijako neobmedzuje a neomína, znižuje sa riziko vzniku nepríjemných zaparenín a ekzémov. BKM je pre bábätko prirodzená, veď ani v brušku žiadnu plienku na sebe nemalo. Je na rodičoch, aby sa naučili rozpoznávať prejavy svojho drobčeka a aby na ne vedeli načas zareagovať. Pri sústavnom používaní plienok totiž bábätko prestáva signalizovať potrebu vyprázdniť sa. Určite sa však plienkam netreba úplne brániť, na začiatku sa veru zídu.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť