Kam s deťmi na Spiši? Tieto miesta musíte navštíviť!

Autor: spokojná mama

Plánujete spolu s deťmi navštíviť východné Slovensko? Určite sa vydajte aj do spišského regiónu. Práve Spiš je centrom historických a sakrálnych pamiatok, ale aj nádhernej prírody, či rôznych atrakcií pre deti. Kam s deťmi na Spiši, sa dozviete v tomto článku.

 

LaborARTorium – experimentálna galéria

Medzi najznámejšie mestá na Spiši patrí nepochybne Spišská Nová Ves. Pýši sa najvyššou vežou na Slovensku, okrem krásneho výhľadu z veže však toho ponúka omnoho viac. Skvelou atrakciou je zážitková galéria pre deti, ale aj dospelých LaborARTorium. Po tom, čo prejdete dverami galérie sa budete cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Galéria vás totiž dokáže zmenšiť do akvária ku škrečkovi, chameleónovi, či mravcovi. Deti sa tiež môžu pozrieť do domčeka slimáka, vysadnúť na hada, alebo lienku. Ak premýšľate, kam s deťmi na Spiši, rozhodne nevynechajte LaborARTorium. 

Vstupné pre deti do dvoch rokov je zdarma, inak sú to 3 eurá na osobu. Vstup si však treba vopred rezervovať na webovej stránke galérie.

 

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi

Ak budete v Spišskej Novej Vsi, určite nevynechajte ani návštevu najmladšej zoologickej záhrady na Slovensku. Táto ZOO je v porovnaní s ostatnými na Slovensku menšia, no nachádza sa tu až 500 zvierat. Z ohrozených druhov tu nájdete orangutana bornejského, či tigra ussurijského. Deti tiež poteší pohľad na ďalšie cudzokrajné zvieratá ako ťavu dvojhrbú a pumu americkú. K zoologickej záhrade patrí aj pavilón Aquaterra s akvarijnými a teráriovými živočíchmi. Okrem návštevy zvieratiek sa môžu deti počas priaznivého počasia zabaviť na ihrisku so šmýkačkami, zajazdiť si na koníkovi, či zaskákať na nafukovacej žirafe. V ZOO nájdete aj cukráreň, kde si môžete dopriať zmrzlinu, či chutný koláčik. Odpočinok ponúknu lavičky pri nádhernom jazere s vodopádom, ktoré je súčasťou zoologickej záhrady a tiež domovom niektorých zvierat.

Dospelí za vstup zaplatia 4 eurá, deti a študenti 2 eurá. Deti od 3 do 15 rokov majú vstup za 1 euro.

kam s deťmi na Spiši

Levoča a okolie

Spiš ponúka veľa krásnych miest a jedným z nich je historické mesto Levoča. Mesto opradené historkami o Levočskej bielej pani, ktorá vraj dodnes straší v levočských hradbách je lákadlom pre malých aj veľkých. Hradby sú dodnes zachované a spolu s deťmi ich môžete prebádať v rámci nenáročnej prechádzky.

Levočské námestie

Ak sa vyberiete na levočské námestie, upúta vás jeho dominanta – Levočská radnica. Neďaleko nej sa nachádza klietka hanby, do ktorej v minulosti zatvárali ľudí, ktorí sa dopustili priestupkov ako opilstvo, či porušenie zákazu vychádzania. Ak sa vám pošťastí, dvierka klietky budú otvorené a vy môžete spolu s deťmi na chvíľu zažiť, aký je to pocit, byť v nej zatvorený.

kam s deťmi na Spiši

Bazilika sv. Jakuba

Bazilika sv. Jakuba je ďalšou povinnou jazdou pri návšteve Levoče. Objednať si môžete aj komentovanú prehliadku baziliky, či výstup na vežu.

 

Mariánska hora

Pri návšteve Levoče si vyhraďte čas aj na návštevu pútnického miesta – Mariánskej hory, odkiaľ je nádherný výhľad na celú Levoču. Na Mariánsku horu môžete vyjsť autom až hore, takže je výlet vhodný aj pre menšie deti. No ak sa rozhodnete absolvovať pešiu túru z mesta až hore, vyhraďte si viac času. Výstup je kvôli stúpaniu dosť namáhavý a tak rozhodne neodporúčame absolvovať ho s menšími deťmi.

 

Prírodné biokúpalisko

V Levočskej doline nájdete ďalšiu atrakciu a to prírodné biokúpalisko. To ponúka príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch. Okrem kúpania je tu aj možnosť lovu rýb v jednej z nádrží biokúpaliska. Pre návštevníkov sú k dispozícii 2 bufety, ihrisko so šmýkačkou a trampolínou.
Návštevu Baziliky sv. Jakuba majú deti do 6 rokov zadarmo. Dospelí zaplatia za vstup 3 eurá, rovnako dôchodcovia. Deti od 6 -15 rokov a študenti majú zľavnený vstup za 2 eurá. Aktuálny cenník vstupov na biokúpalisko pre letnú sezónu 2022 ešte nie je k dispozícii. Preto je potrebné priebežne sledovať web biokúpaliska.

 

Národný park Slovenský raj

Pri otázke kam s deťmi na Spiši, je jasnou odpoveďou Slovenský raj.  Všetky jeho zákutia patria právom k najkrajším miestam nielen na Spiši, ale aj na Slovensku. Nájdete tu kilometre turistických trás, rokliny, krásne vodopády, vodné pramene a vyše 350 jaskýň. Turisticky najnavštevovanejšími miestami v Slovenskom raji sú Tomášovský výhľad, ruiny kartuziánskeho kláštora v Kláštorisku a roklina Suchá Belá.

Niektoré trasy sú náročné, no nájdu sa aj také, ktoré môžete navštíviť s deťmi. Na spomínaný Tomášovský výhľad sa dostanete aj s menšími deťmi, rôzne rokliny však prebádajte radšej sami. S deťmi však môžete navštíviť rekreačné stredisko Čingov, alebo Podlesok. Na Čingove si môžu väčšie deti vyskúšať prvú detskú ferratu na Slovensku. Je umiestnená v pôvodnom vápencovom brale a je určená pre deti od siedmich rokov. Ferratový set na lezenie je možné zapožičať si priamo na Čingove.

Vstupné na detskú ferratu je 8 eur na osobu na dve hodiny. Ak má dieťa vlastný ferratový set, cena je potom 5 eur. Dieťa musí byť vždy v doprovode dospelej osoby.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť