Kam s deťmi v Turci

Autor: Paula

Turčianska záhradka, ako sa nazýva Turčianska kotlina, je plná krásnych a zaujímavých miest, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť, ak hľadáte tip, kam na výlet v Turci. Poradíme vám, kam sa vybrať pri spoznávaní tejto časti Slovenska.

Kam s deťmi v Turci

Región Turiec sa nachádza v strednej až severozápadnej časti Slovenska a zahŕňa okresy Martin a Turčianske Teplice. Územie regiónu je obklopené hrebeňom Malej a Veľkej Fatry, pohorím Žiar a Kremnickými vrchmi. Táto lokalita je bohatá nielen na prírodné krásy a kultúrne podujatia, ale aj atrakcie pre deti, ktoré by počas letných prázdnin nemali chýbať na vašom cestovateľskom zozname.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčším skanzenom na Slovensku. Pravidelne sa tu počas celého roka konajú zaujímavé tematické podujatia. Máte tu možnosť vidieť, ako kedysi žili naši predkovia, aké tradície uznávali, ako vyzerala šibačka a oblievačka v minulosti, aké boli Vianoce na dedine, môžete prísť osláviť Dožinky, vychutnať si guláš pri hudbe harmonikárov, a mnoho ďalšieho – podľa toho, v ktorom ročnom období a v ktorom mesiaci roka sa tu prídete pozrieť. Na svoje si prídu všetci, samozrejme, aj vaše deti, ktoré môžu pohladkať aj zvieratká na dvore, alebo sa povoziť na koníkovi. Plánované podujatia nájdete na webovej stránke martinského skanzenu.

Kam s deťmi v Turci

Foto: skanzenmartin.sk

Sklabinský hrad

Kam s deťmi v Turci? Napríklad aj na hrad. Hrad Sklabiňa sa nachádza na návrší kopca nad obcou Sklabinský podzámok. Je to zrúcanina niekedy rozľahlého hradu, ktorú rekonštruuje občianske združenie Donjon. Z hradu sa dodnes zachovala značná časť muriva kaplnky s gotickými klenbami, časť veže, časti hospodárskych budov a paláca, opevnenia a kaštieľa. Dostať sa tu môžete pomalou jazdou aj autom, treba ísť po kamenistej ceste vedúcej až ku hradu. Alebo môžete auto nechať zaparkované pri ceste pod kopcom a prejsť si miernu túru poľnou cestou po kopci, kde sa napokon napojíte na spomínanú kamenistú cestu smerom na hrad.

Kam s deťmi v Turci

Foto: turcianskazahradka.sk

Šútovský vodopád

Krásny vodopád s výškou 38 metrov je štvrtým najväčším vodopádom na Slovensku. Nájdete ho v Šútovskej doline v Krivánskej Malej Fatre. Vybrať sa tu môžete aj s deťmi. Kočík však nechajte doma (alebo v aute), k vodopádu by ste sa s ním nedostali. Prístup k Šútovskému vodopádu je z obce Šútovo. Auto nechajte na parkovisku a vydajte sa asfaltovou cestou s miernym stúpaním. Asfaltová cesta sa neskôr zmení na kamenistú cestu, stúpanie bude o niečo strmšie. Po asi hodine a pol prídete k vodopádu. Naspäť sa dostanete rovnakou cestou. Ak sa chcete osviežiť v priezračnej tyrkysovej vode, pribaľte si aj plavky.

Kam s deťmi v Turci

Foto: terchova.eu

Ranč Stará Teheleň

Ranč Stará Teheleň sa nachádza v obci Sučany. Na tomto mieste stála kedysi v minulosti továreň na výrobu tehál. Dnes tu nájdete štýlovú reštauráciu, kde si môžete posedieť a v letných mesiacoch si na ranči môžete aj zajazdiť na koňoch. V exteriéri ranča sa nachádza ihrisko pre deti s trampolínou, preliezkami, šmýkačkou, domčekmi, ako aj multifunkčné ihriská na hranie tenisu, futbalu, volejbalu, nohejbalu, takže nudiť sa tu určite nebudete.

Foto: rancstaratehelen.sk

Rozhľadňa na Brotnici

Ak máte radi výhľad na okolie, navštívte drevenú rozhľadňu nad obcou Necpaly, pod vrchom Brotnica. Vychutnáte si z nej krásny pohľad na prírodu Turčianskej kotliny. Rozhľadňa je menšia, takže na ňu bez problémov vyjdú aj deti. Nachádzajú sa tu informačné panely, kde si môžete prečítať nielen informácie o atrakciách v tejto lokalite, ale tiež zaujímavé turčianske povesti. Pod rozhľadňou sa nachádza posedenie, kde si s deťmi môžete napríklad zjesť pripravenú desiatu. Vedie tu asfaltová cesta a vyznačená cyklotrasa.

Kam s deťmi v Turci

Foto: Robo Majtán, slovenskycestovatel.sk

Detský zábavný park

V obci Sučany sa nachádza najväčší detský zábavný park v Turci. Na svoje si tu prídu všetky deti, a to až do veku 14 rokov. Nachádza sa tu suchý tobogan, šmýkačky, obrovské pieskovisko, skákací hrad, trampolíny, detské domčeky, hojdačky, množstvo lezeckých atrakcií a ďalších zaujímavých hier. Chlapci môžu sami bagrovať v naozajstnom mini bagri. Dospelí si zatiaľ posedia na terase, odkiaľ majú výhľad na svoje deti, a tak ich majú pod dohľadom. Detský zábavný park sa nachádza v areáli Pizza Pubu OREA.

Foto: pizzapuborea.sk

Termálne kúpalisko Vieska

Kúpalisko Vieska sa nachádza v Turčianskych Tepliciach. Nájdete tu aj dva bazény s teplotou vody okolo 26°C. Okrem kúpania si tu môžete zahrať tiež volejbal, stolný tenis, pétanque, basketbal či minigolf, alebo vyskúšať lezenie v lezeckom centre. Samozrejmosťou sú bufety s občerstvením.


Titulná fotografia: martin.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť