Jarné aktivity pre deti: privítajte jar tvorivo a zábavne

Autor: Barbora Pošíková

Jar nám pomaly, ale isto klope na dvere. Vo vzduchu cítiť príliv novej energie, čerstvých začiatkov  a možností na objavovanie sveta. Hľadáte inšpiráciu ako si toto obdobie s deťmi naozaj užiť a čo môžete spoločne podniknúť? Či práve vaše deti patria medzi tie, ktorým sa vonku veľmi nechce a pred každou prechádzkou potrebujú motiváciu? V každom prípade vám prinášame tipy na tvorivé a zábavné jarné aktivity pre deti.  Ideálne pre deti od 2 do 6 rokov.

 

1.Tvorivé aktivity pre deti z prírodných materiálov:

Väčšina detí miluje zbieranie prírodných pokladov a často má po prechádzke plné vrecká kamienkov, listov či šišiek. Podporte túto ich aktivitu a povýšte ich úlovky na vzdelávací a tvoriaci materiál.

Môže to vyzerať napríklad takto:

  • Vezmite si na prechádzku košík a naplňte ho prírodninami (listy, šišky, paličky, kamienky…)
  • Doma vysypte prírodniny na stôl a nechajte dieťa prírodný materiál roztriediť podľa druhu do samostatných misiek či košíčkov (samostatná aktivita, nie je potrebná pre tvorenie, ale deti veľmi baví a naviac pri nej prirodzene rozvíjajú svoje kognitívne schopnosti, ako je pamäť, logické myslenie či sústredenie)
  • Pustite sa do tvorenia prírodných obrázkov. Stačí vám len papier, lepidlo a trochu kreativity. Nechajte deti pracovať podľa svojej vlastnej fantázie alebo im predkreslite obrázok tak, aby na dané čiary lepili vybrané prírodninky. Môžete tak ľahko vytvoriť domček, strom, slniečko, panáčika… Predstavivosti sa medze nekladú
  • Ak chcete môžete papier, na ktorý budete prírodniny lepiť predpripraviť a to tak, že ho deň predtým pomaľujete vodovými farbami. Vytvorí sa tak zaujímavejšie pozadie, ktoré obrázok ešte viac rozveselí

 

2. Jarná hľadačka:

Prechádzku jarnou prírodou môžete spestriť jarnou hľadačkou, a teda hľadaním konkrétnych vecí, ktoré môžete v prírode nájsť. Máme pre vás pripravené dve možnosti tejto aktivity pre deti:

–  Plnenie pláta od vajíčok prírodninami:

  • Pripravte si 10 malých obrázkov jarných prírodnin, ktoré viete, že sa nachádzajú vo vašom okolí. Môže to byť napríklad tráva, šiška, konárik, list, ihličie, bahniatka, kamienok, zlatý dážď, púpava či rozkvitnutý kvet zo stromu.  Môžete ich buď nakresliť alebo obrázky nájsť a stiahnuť na internete a následne vytlačiť.
  • Vystrihnite ich a nalepte do pláta od vajíčok
  • Na prechádzka ukážte dieťatku a pustite sa do spoločného hľadania. Nájdete všetky?

–  Všímavá prechádzka s jarným zoznamom:

Ak nechcete nič zbierať a plniť, vydajte sa na všímavú prechádzku s jarným zoznamom.

  • pripravte si zoznam jarných „úkazov“ a teda toho, čo si na jar môžeme v prírode všimnúť. Môžu to byť napríklad bociany, lastovičky, dážďovky, včely, hniezda, rozkvitnuté stromy, chrobáčiky, tulipány, púpavy, atď. Ideálne, ak zoznam doplníte  aj príslušnými obrázkami
  • vydáte sa na prechádzku jarnou prírodou a pozorujete, čo máte pred očami.  Môžete si so sebou vziať aj lupu, a preskúmať tak chrobáčiky, dážďovky či kvietky úplne zblízka. Tak koľko vecí z vášho zoznamu by ste dnes odškrtli a koľko prechádzok budete potrebovať na celý zoznam?

3. Vodné aktivity pre deti (nielen) na záhrade:

Teplé počasie je ideálne na hru či experimenty s vodou (či inou tekutinou) vo vonkajšom prostredí. Samozrejme je to možné aj vo vnútri, ale ak vám už len tá predstava vytvára stres, bežte von. Na terase rozliata voda (zafarbená voda! či nedajbože olej) nevadí a na potenciálny neporiadok sa na čerstvom vzduchu pozerá predsa len trochu inak ako na novom koberci. Chápeme.

Nechajte dieťatko pracovať samostatne.  Áno veľmi pravdepodobne niečo rozsype, vyleje, preleje alebo prevráti. Ale za jeho vlastnú skúsenosť, že to zvládlo samo, to nielen pre jeho budovanie sebadôvery stojí. Ak to bude potrebovať môžete mu samozrejme niečo ukázať a napomôcť. Ideálne však pomôcť len tak, aby to zvládlo samo.

– Lávový experiment:

  • Na lávový experiment budete potrebovať: tácku, sódu, olej, ocet, potravinárske farbivo, vysoký pohár (ideálne na šampanské), pipetu
  •  Do vysokého pohára dieťa lyžičkou nasype dve lyžičky sódy, doleje do 3/4 pohára olejom a pipetou pomaly prilieva ocot (ktorý predtým zafarbilo potravinárskym farbivom)
  •  A to je všetko. Show opakovane stúpajúcich farebných bubliniek môže začať.
  • Deti túto aktivitu skutočne milujú a môžu ju opakovať donekonečna (v preklade do minutia všetkých potrebných prísad )

-Zachráňte zvieratká z ľadu:

Misia záchrany zvieratiek z ľadu deti nielen hravým spôsobom učí základy fyziky či chémie, ale zároveň rozvíja aj ich predstavivosť. Rovnako tiež ponúka zábavný štart pre ich voľnú fantazijnú hru, ktorá spravidla po vyslobodení zvieratiek z ľadu nastáva.

Čo na to potrebujete :

Misky, vodu, plastové zvieratká, pipetu

Ako postupovať?

Misky naplníme vodou, vložíme do nej plastové zvieratká či iné figúrky a necháme zamraziť. Po zamrazení vyberieme ľad z misky spolu zo zvieratkami. Potom naberáme teplú vodou z pohára pipetou, polievame ľad a pomaly zvieratká „vyslobodzujeme“.

 

 Nech to baví aj vás! Aspoň trochu…

Ďalších jarných aktivít je neúrekom a dalo by sa pokračovať do nekonečna. Spomeňme ešte napríklad prácu v záhrade, prípravu sadeničiek či sadenie predpestovaných rastlín priamo do pôdy alebo tvorenie ovocných špízov na jarný piknik. Každopádne je dôležité vybrať si to, čo bude aspoň trochu baviť aj vás a spoločne užitý jarný čas s vašimi deťmi je na dosah!

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť