Ako vytvoriť tie najkrajšie Vianoce (nielen) pre deti

Autor: spokojná mama

Vianoce by mali byť predovšetkým o láske, radosti a pohode. Občas sú však viac o zhone, strese a zbytočných darčekoch. Ako vrátiť Vianociam ich pôvodné kúzlo a vytvoriť tie najkrajšie sviatky (nielen) pre deti? Tak presne o tom je tento článok.

Najkrajšie sviatky roku. Ten čas, keď sú všetci doma a v rodinách vládne pokoj, šťastie a pohoda. Aspoň tak by sme to všetci chceli, či nie? Pretože presne o tom sú tie pravé Vianoce. O dobre a o láske. O tom, že zažať to vianočné svetlo v nás samých a myslieť zas o kúsok viac na druhých, je jednoducho čarovné.

Ako vytvoriť tie najkrajšie Vianoce pre deti?

Nedajme si ukradnúť z to vianočné kúzlo a nepodľahnime predvianočnému stresu. Nemusíme mať napečených 40 druhov koláčov a darčekov toľko, že sa nám pod ten vianočný stromček ani len nezmestia. Nemusíme mať vyčistený celý náš dom od stropu až po podlahy a výzdobu tak dokonalú, že by z toho obdivu ostatných až spadli sociálne siete. Nemusíme. Je to zbytočné pozlátko, ktoré má s pravými Vianocami spoločných presne 0,000 percent.

Čo tak miesto toho odovzdať našim deťom skutočne radostného ducha Vianoc, ktorého si so sebou ponesú na celý život? Ako si spolu vychutnať tento jedinečný čas do sýtosti? Vydajte sa na Vianočnú cestu s nami a inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Vianoce pre deti

3 tipy pre pravé kúzlo Vianoc (nielen) pre deti

1. Užime si advent v tvorivej radosti

Či už sme veriaci alebo nie, Štedrý večer je asi pre väčšinu z nás akýmsi znakom lásky, dobra a štedrosti. A advent by mal byť predzvesťou a radostným očakávaním toho, že sa tento magický čas nezastaviteľne blíži. Ako (nielen) deťom túto atmosféru priblížiť? Vytvorme si ju. Môžeme piecť obľúbené koláče, spievať koledy či vyrábať darčeky pre druhých. Poslúžiť môže aj nasledujúci zoznam:

 • Vytvoriť adventný kalendár plný spoločných aktivít, ktoré nás budú baviť
 • Urobiť spolu niečo pekné pre ostatných: napríklad vytriediť hračky a darovať ich na charitu
 • Prečítať si adventnú cestu o narodení Ježiška a ďalšie vianočné príbehy
 • Postupne zapaľovať sviečky vo vianočnej špirále (24 sviečok, pričom sa postupuje zvonku špirály až do vnútra)
 • Postupne budovať Betlehem a nedočkavo čakať, kedy sa Ježiško už konečne objaví v jasličkách
 • Vyrábať lodičky z včelieho vosku a púšťať ich po vode
 • Spoločne si napiecť hromadu medovníčkov a nečakať s ich jedením až na Štedrý deň
 • Vlastnoručne vyrobiť milé darčeky pre druhých

Či už si vyberiete niečo zo zoznamu alebo vás to inšpiruje k vlastným nápadom, náš cieľ je splnený. Nezáleží totiž až tak na konkrétnych aktivitách. Vianočná atmosféra sa začína už tým, že si vzájomne venujeme pozornosť a robíme spolu niečo, čo nám prináša radosť a dobrú náladu.

Mohlo by vás zaujímať:

Si mama? Toto by si robiť nemala

2. Vytvorme si svoje vianočné rituály

Poďme si Štedrý deň užiť do sýtosti už od rána. Vytvorme si rituály na ktoré sa budeme celá rodina tešiť celý rok. Väčšina detí skutočne miluje rituály, či už sú to tie bežné denné alebo tie, ktoré sa viažu k určitému obdobiu. Nie je to nič zložité, ide o malé často úplne obyčajné činnosti. Môže to vyzerať napríklad takto:

 • Ráno začíname jedine s čerstvou vianočkou s maslom, jahodovým džemom a teplým kakaom
 • Hneď doobeda sa spoločne usalašíme na gauč a s druhým hrnčekom teplého kakaa si pustíme si našu obľúbenú vianočnú rozprávku
 • Po rozprávke si prezeráme fotky z minulého roka a spomíname na všetky krásne chvíle, ktoré sme spolu zažili
 • Vždy si pred sviatočnou večerou vyjdeme na zimnú prechádzku a spievame si pritom obľúbené koledy

3. Darčeky pod stromčekom? Kvalita nad kvantitou

Niekedy sa zbytočne zameriavame na to, aby pod stromčekom deti našli hlavne čo najviac darčekov. S dobrou motiváciou, nech predsa majú radosť a poriadne si Vianoce užijú. Veľmi často to však končí hromadou zbytočností, s ktorou sa pohrajú jeden-dva krát a po Vianociach na ňu už len sadá prach. A tiež nejak nestihnú mať radosť poriadne ani z jednej veci, pretože ich množstvo všetkého čo dostali, jednoducho pohltí. Ako to teda vymyslieť tak, aby mali deti radosť a zároveň mali kupované darčeky zmysel? Naša odpoveď je jednoznačná – kvalita nad kvantitou. Radšej nech sa celá rodina zloží na trošku drahšiu vec, napríklad bicykel pre trojročného nedočkavca, skutočný mikroskop po ktorom dieťa túži už celý rok alebo vymakaný piklerov triangel pre čerstvého chodcu, ako by pod stromčekom našli 30. plyšáka, 25. autíčko či 20. bábiku.

Tak na tie najkrajšie Vianoce!

Nech už vaše Vianoce prežijete akokoľvek, prajeme vám nech sú to pre vás tie najkrajšie sviatky plné lásky, pokoja, radosti a rozžiarených detských očí!

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť