Čím sladiť deťom? 8 tipov na zdravšiu náhradu cukru

Autor: Paula

Sladké máme radi takmer všetci. Veľmi rýchlo si na sladkú chuť vieme navyknúť. Je príjemná, upokojí nás a navodí aj pohodu a dobrú náladu. Cukru je však dnes všade okolo nás priveľa a pre naše deti nie je vôbec prospešné prijímať ho vo väčšom množstve. Sladkosti sú presladené, obsahujú rôzne pridané látky a deti sa ich nevedia len tak zriecť. Poznáte zdravšie alternatívy? Nahradia cukor, rovnako efektívne navodia sladkú chuť a niektoré navyše obsahujú aj vitamíny a minerály. Tak teda ako a čím sladiť deťom? Poradíme vám.

 

Čím sladiť deťom

Deti sa so sladkou chuťou stretávajú už od narodenia. Materské mlieko obsahuje laktózu, čo je mliečny cukor. Neskôr spoznávajú aj chuť ovocia, ktoré je prirodzene sladké a malým deťom ako denná „sladkosť“ stačí. Deťom do dvoch rokov, ideálne do troch rokov by sme sladiť nemali, poprípade iba minimálne. Je lepšie uprednostňovať prirodzenú chuť potravín. Čím neskôr sa dieťa zoznámi s komerčnými sladkými výrobkami, tým lepšie. Konzumácia priveľa cukru totiž vedie k obezite, kazovosti zubov, tráviacim problémom, ekzémom a ďalším ťažkostiam, ktoré sa nemusia prejaviť hneď, ale až v neskoršom veku.

Dnešná doba je však plná sladkostí, polotovarov a sladených nápojov s vysokým obsahom cukru. Ten nájdeme aj v takých potravinách, kde by vám ani nenapadlo ho hľadať. Sladké však nemusí hneď znamenať, že je to nezdravé. Čo nám však škodí, je nadmerné množstvo pridaného cukru. Existujú alternatívy, vďaka ktorým docielite sladkú chuť jedla alebo nápoja, ozdobíte napríklad kašu alebo palacinky, uvaríte sladké jedlo alebo upečiete sladký koláč, a to aj bez nutnosti pridania klasického bieleho cukru. Deti si rozdiel nevšimnú, ale ich organizmus sa vám poďakuje.

 

Ide to aj bez cukru. Takto jednoducho ho v strave detí nahradíte

Na začiatku si treba uvedomiť, že cukor bude vždy len cukor. Zdravšie verzie však okrem neho môžu obsahovať aj vitamíny, minerálne látky alebo vlákninu. Sladkú chuť si môžeme dopriať aj zdravšou cestou, ako konzumáciou sladkostí, ktoré toho cukru obsahujú naozaj prehnane veľa. Stačí sa zoznámiť s alternatívami, osvojiť si pár trikov a svojej rodinke pripravíte zdravú sladkú maškrtu, na ktorej si všetci pochutíte s rozumom a bez výčitiek svedomia.

 

1. Ovocie

Ovocie je prirodzene sladké a po materskom mlieku je spolu so sladšími druhmi zeleniny prvou „sladkosťou“, s ktorou naše deti prichádzajú do styku, keď ochutnávajú prvé príkrmy. Čím je chuť ovocia sladšia, tým viac cukru obsahuje. V ovocí nájdeme glukózu a fruktózu. Glukóza je najrýchlejší zdroj energie a zároveň najdôležitejší. Je to najjednoduchší cukor v tele, ktorý vzniká rozkladom komplexných sacharidov. V určitom množstve je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutná. Fruktóza sa nazýva tiež ovocný cukor. Telo ju dokáže využiť iba vtedy, keď sa v pečeni premení na glukózu. Nadmerné množstvo fruktózy však môže pečeň zaťažovať a tiež sa premieňa na tuk.

Ovocie však okrem cukru obsahuje tiež vlákninu, vitamíny, minerály a vodu. V jedálničku nás všetkých a najmä detí by teda ovocie nemalo chýbať. Ideálne čerstvé sezónne. Sladké ovocie je zároveň skvelým spôsobom, ako napríklad osladiť aj cesto. Stačí ho nastrúhať najemno, alebo ešte lepšie rozmixovať a zmiešať napríklad s cestom na palacinky, lievance, či domáce sušienky. Ak k tomu zvolíte aj zdravšiu verziu múky v kombinácii napríklad s ovsenými vločkami, vykúzlite sladkú dobrotu nabitú množstvom zdravotných benefitov. Do lievancov sa najviac hodí rozmixované jablko, banán alebo sladká hruška.

Ovocie ako sladká maškrta poslúži aj sušené. Môžete ho deťom podávať len tak na chrumkanie, alebo ním ozdobiť obilné kaše. Sušené ovocie tiež môžete namočiť a až potom rozmixovať na sladkú pastu, ktorú pridáte všade tam, kde chcete jedlo osladiť.

2. Med

Medzi najčastejšie používané sladidlá, ktoré ako prvé napadnú mnohým maminkám, bezpochyby patrí med. Ten používajte ideálne v studenej kuchyni, pretože varením a pečením sa obsah cenných látok zmenšuje, alebo až ničí. Pozor však pri deťoch do 1 roka. Tie by sa s medom nemali dostávať do kontaktu kvôli možnej alergii, ktorú táto sladkosť môže u bábätiek vyvolať. Med využijete na sladenie čaju, kaše, i pri príprave zdravších detských sušienok či koláčikov. Hoci ho dostať v každom obchode s potravinami, uprednostnite radšej kvalitný med od overeného včelára.

3. Melasa

Melasa je v podstate „odpad“, ktorý vzniká pri výrobe trstinového cukru. Ako sladidlo však urobí dobrú robotu, pretože obsahuje množstvo minerálnych látok, ako železo, vápnik, horčík, draslík, sodík, vitamíny skupiny B. Má svoju typickú chuť pripomínajúcu karamel, ktorá nemusí na priamu konzumáciu každému vyhovovať, ale výborne sa hodí napríklad do múčnikov. Má tmavú farbu, preto treba počítať s tým, že cesto bude tiež o niečo tmavšie.

 

 

Hľadáte tipy, čím sladiť deťom napríklad kaše? Vyskúšajte prírodné sirupy

 

4. Datľový sirup

Pomerne často sa používa sirup z datlí, ktorý má charakteristickú chuť, tmavú farbu a príjemnú ovocnú vôňu. Získava sa mixovaním a filtrovaním sušených datlí zmiešaných s vodou a následnou koncentráciou výslednej šťavy na požadovanú hustotu. Výborne sa hodí na sladenie obilnej kaše na raňajky pre deti, ale aj do bieleho jogurtu či tvarohu.

5. Ryžový sirup

Na rozdiel od iných sirupov je ryžový sirup menej sladký, preto na sladenie zrejme budete musieť použiť o niečo väčšie množstvo. Neobsahuje fruktózu, čo je jeho výhodou. Má teda nižší glykemický index. Pokrmy zjemní a dodá im sladkú chuť. Z ryžového sirupu sa vyrábajú aj zdravé lízanky, ktoré neobsahujú cukor a ani umelé sladidlá či farbivá.

6. Čakankový sirup

V súčasnosti sa medzi prírodnými sladidlami dostáva do popredia čakankový sirup, ktorý svojou hustotou pripomína med. Na rozdiel od medu alebo cukru má však výrazne menej kalórií. Osladíte ním kašu, dezerty a múčniky, ale aj kávu. jeho vysoký obsah vlákniny prospieva aj našim črevám a tráveniu.

7. Javorový sirup

Keď sa rodičia zamýšľajú, čím sladiť deťom, jednou z prvých alternatív býva často javorový sirup. Má nižší glykemický index, preto sa na sladenie s obľubou používa. Okrem fruktózy a sacharózy vyniká obsahom množstva prospešných látok. Obsahuje železo, zinok, fosfor, mangán, či vitamín B. Pozitívne pôsobí na posilnenie imunity a tiež protizápalovo.

8. Brezový cukor

Poznáme ho aj pod názvom xylitol. Ide o prírodné sladidlo, ktoré sa vyrába z dužiny a kôry brezy. Jeho výhodou je, že nespôsobuje kolísanie cukru v krvi, ani kazovosť zubov. Navyše obsahuje až o približne 35% menej kalórií ako bežný biely cukor.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť