Kam s deťmi v Trnave

Autor: Paula

Rozmýšľate nad výletom po Slovensku a hľadáte tipy, čo si pozrieť a kde sa zastaviť? Ak ste ešte neboli v meste Trnava, možno je práve čas to napraviť. Kam s deťmi v Trnave a okolí? Čo sa oplatí vidieť a kde sa ukrývajú najlepšie miesta pre rodiny? Poradíme vám. 

 

Trnava – Spoznajte slovenský Rím

Mesto Trnava je krajským mestom na západnom Slovensku, sídlom Trnavského samosprávneho kraja a Trnavského okresu. Rozlohou a počtom obyvateľov je Trnava siedmym najväčším mestom Slovenska. Sú pre ňu charakteristické početné kostoly a kostolíky a práve vďaka tomu dostala pomenovanie slovenský Rím.

Kam s deťmi v Trnave

Mesto Trnava ponúka pre svojich návštevníkov množstvo možností na dovolenkové vyžitie. Či už sa rozhodnete pre kultúru, objavovanie historických pamiatok, prechádzky prírodou, zábavu v parkoch, návštevu kúpaliska alebo sa vydáte za zvieratkami, určite si tu prídete na svoje. Odpovede na otázku kam s deťmi v Trnave, môžete nájsť aj v týchto našich tipoch na zaujímavé miesta.

Mestská Veža

Pri návšteve Trnavy by nemal nikto vynechať prehliadku Mestskej Veže. Je to dominanta tohto mesta s výškou 57 metrov. Osem nadzemných podlaží vyjdete zdolaním 143 schodov. Veža, ktorej história siaha až do roku 1574,  v minulosti slúžila ako rozhľadňa na ochranu mesta pred nepriateľom. Z jej vrchu sa vám naskytne krásny výhľad nielen na centrum, ale aj na Trnavskú rovinu a Malé Karpaty. Vo vnútri veže sa nachádza jedinečný mechanický hodinový stroj, ktorý odbíja každú štvrťhodinu. Najkrajší „koncert“ si však môžete vypočuť na poludnie o 12tej.

Mestská veža sa nachádza na Trojičnom námestí. V piatky a soboty je veža otvorená v čase 10:00 – 21:30, v ostatné dni sa do nej dostanete v čase 10:00 – 18:00, vstup je možný každú celú hodinu. Vstupenky si zakúpite na druhom poschodí.

Trnavské katakomby

V Trnave sa kedysi vyrábalo víno takmer v každej domácnosti. Svedčia o tom klenbové, často to boli dvojpodlažné pivnice, ktoré sa nachádzajú pod meštianskymi domami. V nich sa skladovalo víno a práve vďaka týmto pivniciam má Trnava ešte jeden prívlastok  – Mesto pod mestom. Podzemnými chodbami ľudia mohli prechádzať až do vzdialenosti okolitých obcí. Súčasťou podzemných chodieb sú krypty pod trnavskými kostolmi v historickom centre mesta.

Mestské opevnenie

Na zaistenie bezpečnosti a obranu mesta slúžilo kedysi opevnenie, ktorého značná časť sa zachovala dodnes. Opevnenie sa datuje až do 13. storočia a obklopuje historické centrum Trnavy. Jeho súčasťou sú baštové veže a Bernolákova brána.

Foto: trnava.sk

Západoslovenské múzeum

S väčšími deťmi môžete navštíviť tiež Západoslovenské múzeum, v ktorom sa dozviete množstvo informácií o meste a okolí. Je to jedno z najväčších múzeí na Slovensku. Múzeum sa zameriava na dejiny knižnej kultúry, dejiny kampanológie, mapuje históriu festivalu Dobrofest, prezriete si tu aj archeologické nálezy. Prehliadka sa venuje tiež Mikulášovi Schneiderovi Trnavskému a Antonovi Bernolákovi. Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka.

Foto: zsmuzeum.sk

Bazilika sv. Mikuláša

Nie nadarmo sa Trnave hovorí Slovenský Rím. Svoj podiel na tomto pomenovaní má aj Bazilika (Dóm) sv. Mikuláša. Bazilika je až 60 metrov dlhá, šírka predstavuje 31 metrov a výška hlavnej lode je 18 metrov. Počiatky výstavby tohto gotického trojloďového kostola siahajú až do roku 1380. Postavili ho na najvyššom bode starého mesta a v jeho okolí sa nachádzal cintorín. Zvláštnosťou kostola je, okrem iného, aj stavebný materiál – pálená tehla, ktorá rozhodne nie je typická pre stavby v štýle gotiky na našom území. Od 10. augusta 2008 je Bazilika sv. Mikuláša mariánskym pútnickým miestom Trnavskej arcidiecézy, za ktoré ju v tento deň vyhlásil trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol.

Foto: trnava.sk

Kúpalisko Castiglione

Na konci mesta na najväčšom trnavskom sídlisku Družba nájdete napohľad nenápadné kúpalisko, ktoré síce parí k tým menším, avšak určite stojí za to prísť sa tu pozrieť. Jeho vybavenie a možnosti ocenia jednotlivci i rodiny s deťmi. Posedenie na trávnatej ploche, čistá a vyhrievaná voda, dobré ceny a navyše aj atrakcie pre deti i dospelých z neho robia ideálne miesto na oddych počas letných dní. Zaplávať si tu môžete vo vyspádovanom bazéne s dĺžkou 50 metrov, okolo ktorého sa nachádzajú lavičky. Bezplatne si môžete požičať aj ležadlo. Deti sa vybláznia v troch detských bazénoch a k dispozícii majú tiež skákací hrad. Súčasťou areálu je aj volejbalové ihrisko, cukráreň a bufet.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Kam s deťmi v Turci

 

Fontány 

Keď sa chcete s deťmi schladiť v centre mesta, okrem kúpaliska môžete využiť aj fontány, v ktorých sa môžete poprechádzať pomedzi vytryskujúce pramene vody. Pri nich sa deti určite zabavia a zároveň sa ovlažia počas letnej horúčavy. Takzvané pochôdzne fontány nájdete v Univerzitnom parčku na Hornopotočnej ulici, na Hlavnej ulici, kde je takáto fontána súčasťou Kráľovskej fontány, ďalšia sa nachádza v Ružovom parku v blízkosti Emmerovej vily.

Foto: trnava.sk

Agro Farma Dolina

Ak vaše deti majú rady vozenie sa na koníkoch, nevynechajte návštevu jazdeckého klubu. Približne 1 kilometer od Trnavy smerom na Malženice sa nachádza Agro Farma Dolina, kde si prídu na svoje všetci milovníci koní. Na farme sa zameriavajú predovšetkým na prácu s deťmi a mládežou. Na ploche 4 ha sa vyučujú základy jazdenia, rekreačné jazdenie a športové jazdenie na koni. Nájdete tu všetko, čo k jazdeniu a k starostlivosti o kone patrí – trávnaté výbehy, priestranné boxy, jazdiareň i kruhovku. Okrem koní tu chovajú aj ďalšie zvieratká. Ak tu budete chcieť prísť, jazdenie na koni si treba telefonicky dohodnúť vopred.

Kukuričné bludisko

Netradičná zábava pre celú rodinu – príďte „sa stratiť“ v bludisku z kukurice. Bludisko sa nachádza v katastri obce Vlčkovce medzi mestami Trnava a Sereď, pri rýchlostnej ceste R1. Budú Vás sem navigovať smerové tabule. V areáli nájdete dve bludiská s rozlohou až 7,5 ha, menšie bludisko v tvare Československej republiky s rozlohou 3 ha a jedno bludisko s tvarom prepojených kruhov s rozlohou 4,5 ha . Bludiská sú zo špeciálnej odrody kukurice, ktorá dosahuje výšku až 3 metre, takže sa bude určite dobre blúdiť. Organizujú sa tu tiež tematické blúdenia s rozprávkovými postavami, pirátmi, strašidlami či športovcami. Okrem toho sa v areáli nachádzajú aj ďalšie atrakcie – pyramída z balíkov slamy, rozhľadňa, ohniská na opekanie, slnečné hodiny, náučný chodník s drevenými poľnými zvieratkami či tabule s obrázkami dinosaurov a informáciami o nich. Bludisko je otvorené denne v čase 9:00 – 17:00.

Foto: sezaland.sk

Trnavské rybníky

Oddýchnuť si a zároveň si rozšíriť vedomosti môžete v chránenom areáli Trnavské rybníky. Z bežnej prechádzkovej trasy sa zásluhou mesta a v spolupráci s Trnavskou univerzitou stal náučný chodník so šiestimi informačnými tabuľami. Je to obľúbené rekreačné miesto nielen Trnavčanov. Areál sa môže pýšiť veľkým prírodným bohatstvom. Lemuje ho lužný les, žije tu až 150 chránených druhov vtákov. Môžete sa vydať po jednej z cestičiek a z areálu rybníkov pokračovať až k parku, ktorý s obľubou využívajú najmä bežci, cyklisti či korčuliari.


 

Titulná fotografia: trnava.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť