5. mesiac vývoja bábätka: Ako rastie 5 – mesačné dieťa?

Autor: Paula

Bábätko dosiahlo vek 5 mesiacov a je čoraz aktívnejšie. O slovo sa však stále viac hlásia aj prvé zúbky. Všetko, čo bábätko chytí, ide okamžite do úst. Dieťa slintá a kvôli tlačiacim sa zúbkom býva mrzuté.

 

5 – mesačné dieťa

Pre 5 – mesačné dieťa je charakteristická zmena vláskov. Pôvodné vlásky, s ktorými sa bábätko narodilo, postupne povypadávajú a dieťatku začnú rásť nové. Nie je ničím výnimočným, že pôvodne tmavovlasému bábätku začnú rásť svetlé vlasy. Menia sa aj oči dieťaťa. Modrá sa začína meniť a dieťatku sa očká sfarbia do pravej farby, ktorú bude mať už nastálo.

Vo veku 5 mesiacov dieťa opäť navštívi svojho pediatra na poradni a ak to jeho zdravotný stav dovolí, pristúpi sa k druhej dávke očkovania hexavakcínou, prípadne aj k očkovaniu proti pneumokokom.

5 - mesačné dieťaČo dokáže 5 – mesačné dieťa

Dieťatko si v tomto veku čoraz viac všíma svoje ruky. Hrá sa s nimi, pozoruje ich a predmet už dokáže uchopiť obidvoma rukami. Takmer všetko končí v ústach. Dieťa predmety skúma ústami, ale tiež mu prekáža nepríjemný pocit kvôli rastúcim zúbkom.

5 – mesačné dieťa vníma hlas osoby, ktorá naňho rozpráva a za hlasom sa otáča. V tomto veku môžete hrať s dieťatkom hru na schovávačku, ukryť si tvár za dlane a vychutnať si jeho úsmev, keď naňho urobíte „kuk“.

V polohe na chrbátiku dieťa chytá svoje nôžky a vkladá si pršteky do úst. V ľahu na brušku robí lietadielko, načahuje sa oboma rukami za hračkou pre sebou. Dokáže sa pretočiť z chrbátika na bruško a už sa mu podarí pretočiť sa aj naspäť na chrbátik.

Niektoré detičky už v tomto období prejavujú aj prvé náznaky plazenia, i keď na to ešte majú čas. Bábätko sa dokáže takmer samé posadiť do sedu, keď sa chytí vašej ruky. V tejto polohe ho však nenechávame.

5 - mesačné dieťaJedálniček 5 – mesačného dieťaťa

Dojčené bábätká vo veku 5 mesiacov ešte nekonzumujú príkrmy, všetky potrebné živiny sú obsiahnuté v materskom mlieku. Ak ste však už začali dieťa prikrmovať a dieťa stravu neodmieta, pokojne skúšajte naďalej. Detičky na umelej výžive začínajú jesť prvé príkrmy vo veku 4 mesiacov, takže v tomto období je čas na zavedenie nových druhov zeleniny a ovocia. Všetko však skúšajte pomaly a postupne, aby ste odsledovali, či vaše bábätko náhodou na určitú potravinu nereaguje alergicky.

Zavádzanie nemliečnej stravy však vôbec neznamená, že treba obmedziť množstvo mlieka. 5 – mesačné dieťa ešte mlieko nevyhnutne potrebuje pre svoj ďalší rast a vývoj.


Nasledujúci mesiac už bude dieťatko v polovici prvého roku svojho života.
Prečítajte si, aký bude 6. mesiac vývoja bábätka

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť